Як тебе не любити, Києве мій!

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Як тебе не любити, Києве мій!»
Пісня Юрій Гуляєв, Микола Кондратюк, Дмитро Гнатюк, Юрій Мамчук, «Барселона»
Випущено 1962
Жанр попмузика
Мова українська
Автор слів Дмитро Луценко
Композитор Ігор Шамо

«Як тебе не любити, Києве мій!» — пісня композитора Ігоря Шамо на слова поета Дмитра Луценка, написана в 1962 році. Перше публічне виконання відбулося 27 травня 1962 року (Юрій Гуляєв).

З листопада 2014 року офіційний гімн Києва[1][2].

Історія створення[ред. | ред. код]

Перше масове виконання офіційного гімну Києва. 30 травня 2015

Пісню про Київ замовили Шамо і Луценку до Дня міста Києва. Вперше вона пролунала 27 травня 1962 року. Музику Ігор Шамо написав за одну ніч, а вірші до пісні Дмитро Луценко складав майже місяць.

За спогадами дружини Луценка Тамари, після слів «де колишуться віти закоханих мрій» ніяк не народжувався рядок. Тоді композитор і поет вирішили прогулятися. На вулиці раптово вони почули фразу від хлопця, що залицявся до дівчини: «Ну як тебе не любити?» Одразу Луценко і використав її, завершивши куплет[3].

Після першого виконання пісня перетворилась на неофіційний гімн Києва.

13 листопада 2014 року за пропозицією секретаря постійної комісії з культури та туризму, депутата Київради VII Павла Бригинця на сесії Київради депутати одностайно підтримали рішення про затвердження гімну міста «Як тебе не любити, Києве мій»[4].

Виконавці[ред. | ред. код]

Першими виконавцями пісні стали популярний баритон, на ту пору соліст Київського оперного театру Юрій Гуляєв та Костянтин Огневий.

Пісню включали до свого репертуару відомі співаки, зокрема Микола Кондратюк і Дмитро Гнатюк. 2008 року дует «Барселона» після блискучого виконання пісні «Києве мій» отримав «срібло» на конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі.

2011 року був виданий альбом українських пісень у виконанні Юрія Мамчука «The Heart of Ukraine», до якого, серед інших, увійшли пісні «Як тебе не любити, Києве мій!», «Рідна Мати Моя», «Дивлюсь я на небо»[5].

Пам'ять про пісню[ред. | ред. код]

2012 року «Укрпоштою» здійснено спецгасіння на художньому немаркованому конверті з нагоди 50-річчя написання пісні «Як тебе не любити, Києве мій».

На Камерній, великій сцені Національного театру ім. Франка у постановці режисера Олександра Білозуба йде однойменна вистава, у якій у виконанні драматичних акторів під акомпанемент оркестру звучать пісні і вірші, присвячені Києву

Цікаво[ред. | ред. код]

Під час святкування Дня Києва 30 травня 2015 року на Софійській площі близько 3 тисяч учасників разом із міським головою Віталієм Кличком взяли участь у встановленні всеукраїнського рекорду із наймасовішого виконання цієї пісні. Акомпанував естрадно-симфонічний оркестр «Київ Классик»[6][7][8].

Фрагмент мелодії пісні звучить на курантах на Майдані Незалежності[9].

Рядок «В очі дивляться канни»: Ймовірно, тут: «канни» — множина від слова «канна». Канна — трав'яниста рослина (або її квітка) родини каннових[10].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]