Ялпуг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ялпуг
Ялпуг
Південне узбережжя озера
45°25′00″ пн. ш. 28°37′00″ сх. д. / 45.41667° пн. ш. 28.61667° сх. д. / 45.41667; 28.61667Координати: 45°25′00″ пн. ш. 28°37′00″ сх. д. / 45.41667° пн. ш. 28.61667° сх. д. / 45.41667; 28.61667
Розташування
Розташування Одеська область
Прибережні країни Україна Україна
Геологічні дані
Тип заплавне
Група озер Придунайські озера
Розміри
Площа поверхні 149 км²
Середня глибина 2,6 м
Макс. глибина 6 м
Розмір 39 x 15 км
Довжина 25 км
Ширина 7 км
Об'єм 387,4 млн км³
Вода
Температура +24-25°С (влітку) °C
Басейн
Вливаються річки р. Ялпуг, Карасулак
Площа басейну 4300 км²
Країни басейну Flag of Ukraine.svg Україна
Інше
Міста та поселення м. Болград
Ялпуг (Україна)
Ялпуг
Ялпуг
Ялпуг (Одеська область)
Ялпуг
Ялпуг

CMNS: Ялпуг на Вікісховищі

Ялпу́г, або Ялпух — озеро лиманного типу, найбільше природне озеро в Україні. Територіально розташоване у Болградському, Ізмаїльському і Ренійському районах Одеської області. На північному березі Ялпуга, при впадінні річки Ялпуг, розташоване місто Болград. Сполучається з Дунаєм через озеро Кугурлуй. Підземні джерела озера розташовані в с. Ялпуг у Молдові.

Характеристика[ред.ред. код]

Довжина 39 км, ширина до 15 км, площа 149 км², середня глибина близько 2 м, максимальна — 5,5 м. Улоговина видовженої форми. Східний та західний береги переважно підвищені, розчленовані яругами, південні — піщані, крайня північна ділянка узбережжя заболочена та поросла очеретом.

Температура води влітку +24 — +25 °C; взимку озеро замерзає, льодовий режим нестійкий.

Мінералізація води до 1-1,5 г/л. Дно вкрите темно-сірим, на півночі — чорним сірководневим мулом, на мілководді — піщане.

Басейн озера[ред.ред. код]

Водне живлення озера здійснюється головним чином за рахунок водообміну з озером Кугурлуй, з яким воно сполучене протокою у південній частині. З півночі впадає річка Ялпуг, з північного сходу підходить невелика річка Карасулак, що впадає в озеро біля селища Криничне (Болградський район), а в районі с. Тополине в озеро впадає р. Минзул. В даний час вплив річок на водний баланс озера практично відсутній, так як через істотне зарегулювання, сток вод з річок в озеро практично припинився. Також деякий вплив на водний баланс має стік дощових вод по системі яруг, що сходяться до Ялпуга.

Улоговина озера має витягнуту форму. Східний і західний береги піднесені, розчленовані балками, південні — піщані, крайня північна ділянка узбережжя заболочена й поросла очеретом. У південній частині Ялпуг з'єднаний протокою з озером Кугурлуй. У найвужчій частині протоки в 70-х роках XX століття була споруджена гребля з мостом, з якої була прокладена дорога Ізмаїл — Рені. Після зведення греблі водообмін між озерами Ялпуг і Кугурлуй скоротився майже на третину, що підвищило рівень забруднення Ялпугу. На північному березі озера, при впадінні річки Ялпуг, розташоване місто Болград.

НПУ (нормальний підпірний рівень) встановлений на позначці 2,8 метра Балтійської системи (мБС) проте в результаті суттєвих літніх випарів і витрат води на водоспоживання р. Болграда прибережних сіл і зрошення, рівень води у спекотні періоди року істотно знижується, так як заповнення озера можливо виключно при істотному весняному паводку в р. Дунай.

У розподілі намулів спостерігається певна різноманітність: дно північної частини вкрите темно-сірим мулом, в центрі озера зустрічається глинястий мул сірого кольору, південна частина вкрита мулистим піском з черепашкою. 

Озеро Ялпуг знаходиться в зоні несталих льодових явищ; тут впродовж зими буває кілька скресань та замерзань, а суцільним кригою озеро покривається не кожного року. Як правило, замерзає Ялпуг десь наприкінці листопада, а скресає з другої половини березня, тримається крига інколи півтора, а інколи і три з половиною місяці. 

Коливання рівнів води в озері відбувається під впливом змін стоку води в Дунаї. В коливанні рівнів озера, як і Дунаю, відмічаються сезонні фази: зимовий мінімум і максимум, весняний мінімум, весняно-літній максимум, осінній мінімум. Амплітуда коливання становить 360 см. 

Гідрохімічний режим озера в значній мірі залежить від водообміну з Дунаєм та ґрунтового живлення. Ступінь мінералізації залежить від водозабору та випаровування води. 

Ялпуг відносять до озер з низькою мінералізацією води (355—526 мг/л), тільки у північній частині його відмічається підвищена мінералізація, що пояснюється впливом насичених солями ґрунтових вод. 

Прозорість води в озері незначна — від 0,5 до 1,5 м. 

Біологія та екологія[ред.ред. код]

Зарості очерету на озері в Болграді

Береги поросли очеретом і рогозом, в озері поширені водорості та інша водяна рослинність. У північній частині водойма заростає переважно очеретом, а на півдні ростуть сусак, схеноплектус озерний та інші. Водна рослинність займає 24% загальної площі озера. На занурену (підводну) рослинність озеро бідне. 

Ялпуг у природному стані — багата на іхтіофауну водойма (до 40 видів риб), є численні раки.

Як і в інших придунайських водоймах, в озері Ялпуг під впливом вітру відбувається інтенсивне перемішування водних мас. Внаслідок цього озеро влітку добре прогрівається і на різних глибинах зміни температур та розчинених газів незначні.

З огляду на те, що практично вся територія басейну річки Ялпуг розташована на півдні Молдови, де стан очистки стічних вод є незадовільним, рівень забруднення в озері часто перевищує допустимі норми. Втім, в останні роки, з огляду на зниження використання мінеральних добрив та отрутохімікатів в сільському господарстві Молдови, ситуація дещо покращилася. В минулому забруднення мінеральними добривами призводило до частого «цвітіння» води, а 1985 року викликало масову загибель риби та іншої водної біоти.

Галерея[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Одеська область Це незавершена стаття з географії Одеської області.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.