Ямочки на щоках

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ямочки на щоках
Зображення
CMNS: Ямочки на щоках у Вікісховищі

Ямочки на щоках — видимі невеликі западини різної глибини та розміру.

Короткий опис

[ред. | ред. код]

Ямочки на щоках бувають круглими або видовженими по вертикалі (щілинними). Розташовуються на різній відстані латерально від кутиків рота. Найчастіше ямочки бувають з двох сторін[1], але також можуть бути лише з одного боку. Рідко бувають три ямочки: на підборідді та двох щоках. Зазвичай ямочки практично непомітні у спокійному стані м'язів обличчя і виявляються лише при усмішці чи інтенсивній міміці.

Ямочки на обох щоках відносно рідкісне явище і вважаються символом краси.

Основна причина появи — індивідуальні особливості будови великого вилицевого м'яза (лат. m. zygomaticus major), який при скороченні витягує кутик рота вгору і трохи назовні, формуючи посмішку[2]. Тому цей м'яз також умовно називається «головним м'язом сміху».

Великий вилицевий м'яз має роздвоєну, V-подібну будову. Цілісною частиною прикріплюючись до вилицевої кістки, він роздвоюється по дорозі на два пучки — верхній і нижній і вплітається в круговий м'яз рота: верхнім пучком трохи вище кутика рота і нижнім трохи нижче, навскіс. Анатомічна будова «м'яза сміху» дуже варіабельна. У деяких випадках (до 30 %) у серединній частині нижнього пучка спостерігаються поперечні волокна, які вплітаються в дерму щоки, «прив'язуючи» до себе таким чином шкіру над ділянкою зрощення. На «пухких» щічках ямочка більш помітна, оскільки ділянка навколо прирощення м'яза до шкіри додатково піднята жировим прошарком. З віком ефект ямочки може зникнути — за рахунок тоншання жирового шару або розтягнення м'яза.

Генетично ямочка відносяться до домінантних ознак.

Існує пластична операція, яка штучно створює ямочки на щоках. Її довгострокові ефекти, пов'язані з віковим зниженням еластичності шкіри, поки що не відомі[3].

Культурні особливості

[ред. | ред. код]

У деяких культурологічних дослідженнях, особливо азійських та індо-етнічних підгруп, відзначено тенденцію до переваг людей з ямочками на щоках, які вважаються привабливішими та виглядають щирими[2]. Ямочки також можуть відігравати роль у сексуальних уподобаннях[4].

Див. також

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Almaary et al., (2018), с. 23
  2. а б Pessa, JE; Zadoo, VP; Garza, PA; Adrian Jr, EK; Dewitt, AI; Garza, J. R. Double or bifid zygomaticus major muscle: anatomy, incidence, and clinical correlation // Clinical anatomy (New York, N.Y.) : journal. — 1998. — Vol. 11, no. 5 (16 June). — P. 310—313. — DOI:10.1002/(SICI)1098-2353(1998)11:5<310::AID-CA3>3.0.CO;2-T. — PMID 9725574 .
  3. British doctors warn against 'designer dimple' cosmetic surgery. Архів оригіналу за 15 березня 2016. Процитовано 16 лютого 2023.
  4. Pentzos Daponte, A.; Vienna, A.; Brant, L.; Hauser, G. Cheek dimples in Greek children and adolescents // International Journal of Anthropology. — 2004. — Т. 19 (16 June). — С. 289. — DOI:10.1007/BF02449856.

Література

[ред. | ред. код]