Яніна Конарська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Яніна Конарська
польск. Janina Konarska
Janina Konarska-Slonimska Polish painter.jpg

Яніна Конарська в 1930-ті роки

Рід діяльності:

художник, скульптор

Дата народження:

30 квітня 1900

Місце народження:

Лодзь, царство Польське, Російська імперія

Гражданство:

Flag of Poland.svg Польща

Дата смерті:

9 червня 1975 (75 років)

Місце смерті:

Варшава, Польська Народна Республіка

Commons-logo.svg Яніна Конарська на Вікісховищі

Яніна Конарська-Слонімська (пол. Janina Konarska-Słonimska), уроджена Яніна Зейдеман (пол. Janina Seideman; 30 квітня 1900 року, Лодзь, царство Польське, Російська імперія — 9 червня 1975 року, Варшава, Польська Народна Республіка) — польська художниця і скульптор, срібний призер конкурсу мистецтв на літніх олімпійських іграх в Лос-Анджелесі в 1932 році.

Біографія[ред.ред. код]

Яніна Зейдеман походила з заможної родини єврейських фабрикантів. Вона отримала гарну освіту. Навчалася в жіночій школі Казимири Кохановської у Варшаві. Потім навчалася на Національних педагогічних курсах, потім в Школі витончених мистецтв на курсах живопису, графіки та скульптури. Вона була улюбленою ученицею Владислава Скочиляса по класу графіки.

У 1918 році взяла псевдонім Конарська, який був офіційно прийнятий нею як прізвище в 1924 році. В цей самий час члени сім'ї Зейдеман перейшли з юдаїзму в католицизм, взявши собі прізвище Конерські. У 1920 році під час Польсько-радянської війни художниця працювала медсестрою в госпіталі Академічної Ліги і дбала про поранених солдатів.

У період Другої Речі Посполитої Яніна Конарська провела кілька успішних виставок. Вона стала лауреатом Міжнародної художньої виставки на міжнародних змаганнях з графіки. Її ксилографії, в основному образи святих та портрети тварин, мали комерційний успіх. Здобула срібну медаль під час Олімпіади мистецтв і літератури в Лос-Анджелесі в 1932 році за гравюру «Лижники» (за іншими даними гравюру «Стадіон»).

У 20-х роках ХХ століття Яніна Конарская увійшла в групу Скамандр. Краса (струнка блакитноока блондинка), інтелект і талант здобули її безліч шанувальників серед поетів і письменників. Крім того вона була єдиною племінницею і спадкоємицею величезного стану текстильного магната з Лодзі. Відомо про її бурхливі романи, у тому числі з поетом Казимежом Вежинським.

У березні 1934 року Яніна Конарская вийшла заміж за поета і письменника Антонія Слонімського. Шлюб виявився щасливим, хоча і був бездітним. Після заміжжя вона поступово відійшла від художньої діяльності, присвятивши весь свій час сім'ї. Яніна Конарська-Слонімська померла 9 червня 1975 року у Варшаві.

Похована на Лісовому кладовищі в селі Ляски.

Література[ред.ред. код]

  • Janina Kumaniecka. Saga rodu Słonimskich. — Warszawa: Wydawn. Iskry, 2003. — 328 с. — ISBN 9788320717334 (пол.)
  • Wacław Alfred Zbyszewski. Gawędy o ludziach i czasach przedwojennych. — Warszawa: Czytelnik, 2000. — 310 с. — ISBN 9788307027463. (пол.)
  • Jarosław Iwaszkiewicz. Książka moich wspomnień. — Czytelnik. — Warszawa, 1994. — 422 с. — ISBN 9788307024035. (пол.)