Ян Єсенський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Єсенський
нім. Johannes Jessenius
угор. Jeszenszky János
словац. Ján Jesenský
Jan Jesenius.jpg
D(ominus) Iohan(nes) Iessenius a Iessen olim Vitenberg, nunc Carolinae Prag(ae) Acad(emiae) rector purpuratus. Сучасний глибокий офсет Маттеус Меріан старший, 1617
Народився 27 грудня 1566
Бреслау, Сілезія в Землях Богемської корони Габсбурзької монархії
Помер 21 червня 1621
Прага, Богемія в Землях Богемської корони Габсбурзької монархії
·обезголовлювання
Діяльність лікар, політик, філософ
Alma mater Лейпцизький університет, Падуанський університет і Університет Мартіна Лютера
Науковий керівник Hieronymus Fabricius[d]
Знання мов латина[1]
Заклад Карлів університет і University of Wittenberg[d]
Magnum opus Johannis Jessenii a Jessen, Anatomiae Pragae, Anno MDC ab se solemniter administratae historia[d]

Ян Єсенський (іноді Єссеніус, нім. Johannes Jessenius, угор. Jeszenszky János, словац. Ján Jesenský; 27 грудня 1566 – 21 червня 1621) був богемським лікарем, політиком та філософом.

Раннє життя[ред. | ред. код]

Він був зі старої дворянської родини Єсенських, що походила з Королівства Угорщини. Він представляв себе у своїх творах як Ungarus («угорський лицар»).[2] За даними вчених, він мав словацький, [3][4][5] польський або німецький [2] корінь. Його батько, Болдісар Ешенскій де Надьєссен, покинув комітат Турок (нині Турієцький район у Словаччині) через військову кампанію Османської імперії проти Верхньої Угорщини і оселився в Сілезії в 1555 році. [6]

Єсеній народився у Бреслау, де навчався в гімназії Єлізавети. З 1583 р. навчався в університеті Віттенберга, з 1585 р. в Лейпцизькому університеті, а з 1588 р. в Падуанському університеті.

Професійні досягнення[ред. | ред. код]

Його найважливішою філософською роботою був Зороастр (1593), робота універсальної філософії, яка намагалася відновити втрачену мудрість древніх.

З 1593 року Ян був лікарем саксонського князя, а з 1594 професором анатомії в університеті Віттенберга. Після 1600 року він оселився в Празі як професор і анатомічний консультант Рудольфа II, короля Чехії і імператора Святої Римської імперії.

У 1600 році він привернув значний суспільний інтерес, провівши публічний розтин у Празі. (Записки аутопсії були опубліковані в 2005 році видавництвом Карлового університету Праги Каролінум.) [7]

У 1617 р. обраний ректором Празького Карлового Університету.

Політична кар'єра[ред. | ред. код]

Він також був дипломатом і оратором, і після скидання Габсбургів у землях корони Богемії він зробив кілька дипломатичних місій до богемських дворянства і новообраного короля Фредеріка Пфальцського.

У 1618 році Ян був заарештований у Прессбурзі (сьогодні: Братислава, Словаччина) після того, як його послав депутат богемського дворянства, і був ув'язнений у венську в'язницю. У грудні він був звільнений в обмін на двох полонених Габсбургів. Є легенда, що перед звільненням він написав на стіні тюремної камери напис IMMMM. Фердинанд пояснив це як Imperator Mathias Mense Martio Morietur (лат. «Імператор Матіас помре в березні»), і він написав ще одне пророцтво: Iesseni, Mentiris, Mala Morte Morieris («Єсеній, ти брешеш, ти помреш жахливою смертю»).

Обидва передбачення збулися: імператор Матіас помер у березні 1619 року, а Єсеній був заарештований після поразки короля Богемії Фредеріка імператором Фердинандом II у 1620 році (битва на Білій горі) і страчений разом з 26 іншими лідерами богемського дворянства на Староміській площі Праги в 1621 році.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. а б Balázs Trencsényi, Márton Zászkaliczky: Whose Love of Which Country?, Brill, 2010 [1]
  3. Royal College of Physicians of London
  4. Studia historica Slovac. Historical Institute SAV
  5. Slovakia: from Samo to Dzurinda - Peter A. Toma, Dušan Kováč - Google Books. Books.google.com. Процитовано 2014-04-12. 
  6. Ruttkay László: Az orvos Jessenius mint történetíró Архівовано 2016-12-20 у Wayback Machine.
  7. History of Anatomy in the Czech Lands (1600–1746) (in Czech) – on web pages of the Institute of Anatomy, 1st Faculty of Medicine, Charles University in Prague