Ян Вейчжень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Вейчжень
Псевдо Ляньфу (廉 夫), Фуя (鈇 崖), Фу даожень (鈇 道人), Тея (鐡 崖)
Народився 1296(1296)
Гуйцзі
Помер 1370(1370)
Поховання Huating Xiand[1]
Підданство Династія Юань
Національність китаєць
Діяльність каліграф,

Ян Вейчжень (楊维楨, 1296 —1370) — китайський каліграф, живописець, вчений часів династії Юань.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у 1296 році у м. Гуйцзі (сучасний Шаосин, провінція Чжецзян). Походив з уславленого вченого роду, що дав китайській культурі у X столітті видатного каліграфа Ян Нінши. Батько Ян Вейчженя володів величезною бібліотекою, що розташовувалася в павільйоні «Залізний стрімчак» (Тея), до якого юний каліграф був прив'язаний настільки, що пізніше назва павільйону стане одним з його псевдонімів. У 1327 році Ян Вейчжень склав іспити на вищий вчений ступінь цзіньши, після чого протягом десятиліть обіймав високі посади в монгольської адміністрації. Після відставки за віком Ян Вейчжень жив у своєму маєтку, що розташовувався в околицях сучасного Шанхаю. Поезію, каліграфію і живопис він поєднував з даоськими практиками. В головному уборі монаха, в одежі з пір'я цей вчений муж плавав по річці на човні, награючи на флейті старовинні мелодії. Помер у 1370 році.

Каліграфія[ред. | ред. код]

Стиль Ян Вейчженя у дрібноформатному статуті був значно відмінний від манери Чжао Менфу. Він наслідував Оуян Туну, стиль якого, своєю чергою, пов'язаний з пам'ятниками Південних і Північних династій. Пластика рис Ян Вейчженя будується на значній зміні натиску й відповідно товщини лінії в межах однієї риси, що надає знакам додаткову внутрішню динаміку, яка місцями виходила зовні. Прагнення забарвлювати пластику статичних почерків прийомами письма, взятими зі скорописних почерків, характерно в цілому для творчості Ян Вейчженя. Він створив оригінальну версію почерку сіншу, наближену до листа куанцао. Пензель Ян Вейчженя починав свій рух з широких розчерків густою, вологою тушшю і діяв до повної її віддачі, скорочуючи натиск до ледве видимого дотику. Майстер спеціально писав старими китицями, що створювали розпатлані і м'які риси. Його ієрогліфи виглядали незвично та порівнювалися китайськими знавцями з «водним потоком, що летить».

Найбільш відомі сувої «Чжоу Шанцин мучжімін» (почерк кайшу, музей провінції Ляонін), «Чженьцзинань муюань шу» (почерк сіншу, Шанхайський музей мистецтв).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Pierre Ryckmans (trad. Traduction et commentaire de Shitao), Les propos sur la peinture du Moine Citrouille-Amère, Plon, janvier 2007, 249 p. (ISBN 9782259205238), p. 119, 132, 230, 231
  1. China Biographical Database