Ян Кола (галицький каштелян)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Варіант гербу Юноша

Ян Ко́ла (також Коло, Кова) з Далейова гербу Юноша (?—1438) — шляхтич, військовик, суддя, урядник в Українських землях Королівства Польського.

Життєпис[ред.ред. код]

Був споріднений, можливо, з Далявськими (Миколай, відомий з документу короля Казімєжа III 1352 р., Миколай набув у 1409 р. половину села Тростянець). Уперше згаданий у джерелах за 1402 р. як свідок у документі каштеляна у Галичі. Підтримував зв'язки з кресовою шляхтою, тісно пов'язаною з табором королів Ягеллонів (Владислава II, його сина Владислава ІІІ Варненчика). Брав участь в обороні південно-східних кордонів Корони від нападів татар, волохів, молдаван. Наблизився до табору прихильників королеви Софії Гольшанської, яка прийняла його до двору, у 1429-34 р. дала посади надвірного підстолія, потім — стольника. В 1435—1437 р. був суддею земським галицьким, з посади перейшов на нову — галицький каштелян з 1437 р. В 1433 р. піймав, доправив до короля Ягайла молдавського господаря Іллю І — шваґра королеви Софії, який перед цим був гостинно прийнятий при королівському дворі, обдарований ним маєтками, але позбавлений посад через брата Штефана II, який отримав підтримку в Короні. Пізньою весною 1438 року брав участь у важких сутичках з татарами — напад Сид-Ахмета на Поділля; загинув з кількома польськими вельможами в битві.

В 1427 р. у власному селі Далеїв (під Станіславовом) фундував, упосажив (тобто дав кошти, засоби) парафіяльний костел.

Сім'я[ред.ред. код]

Одружувався двічі. Ім'я першої дружини невідоме; діти:

  • Клеменс,
  • Ян,
  • кілька дочок.

Друга дружина — Ядвіґа з Моравиці (Morawica), дочка Менціни з Ґоворце(о)ва, удова Навоя з Тенчина; внесла чоловікові 340 гривень посагу (віна), записаних на Лапанові (Łapanów), Моравиці, Волі, Костшцю[1], Ґужі (Горі)[2]. 1448-го вона зреклася оправи на Далеєві, Тумирі та інших маєтностях на користь синів[3]. Діти (сини в 1443, 1446 роках поділили спадок батька):

Примітки[ред.ред. код]

  1. родовий відмінок Kostrzcu
  2. Kiryk F. Kola (Colo, Koła, Koło) Jan z Dalejowa h. Junosza (zm. 1438)… — S. 285.
  3. Boniecki A. Herbarz polski… — Cz. 1. — T. 10. — S. 345.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.