Ян Кола (галицький каштелян)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Варіант гербу Юноша

Ян Ко́ла (також Коло) з Далейова гербу Юноша (?—1438) — шляхтич, військовик, суддя, урядник в Українських землях Королівства Польського.

Життєпис[ред. | ред. код]

Уперше згаданий у джерелах за 1402 р. як свідок у документі каштеляна у Галичі. Підтримував зв'язки з кресовою шляхтою, тісно пов'язаною з табором королів Ягеллонів (Владислава II, його сина Владислава ІІІ Варненчика).

Був споріднений, можливо, з Далявськими (Миколай, відомий з документу короля Казімєжа III 1352 р., Миколай набув у 1409 р. половину села Тростянець).

В 1427 р. у власному селі Далеїв (під Станіславовом) фундував, упосажив (тобто дав кошти, засоби) парафіяльний костел.

Брав участь в обороні південно-східних кордонів Корони від нападів татар, волохів, молдаван. Наблизився до табору прихильників королеви Софії Гольшанської, яка прийняла його до двору, у 1429-34 р. дала посади надвірного підстолія, потім — стольника.

Згідно Яна Длугоша, в 1433 р. піймав, доправив до короля Ягайла молдавського господаря Іллю І — шваґра королеви Софії, який перед цим був гостинно прийнятий при королівському дворі, обдарований ним маєтками, але позбавлений посад через брата Штефана II, який отримав підтримку в Короні.

В 1435—1437 р. був суддею земським галицьким, з посади перейшов на нову — галицький каштелян з 1437 р.

Згідно Яна Длугоша, пізньою весною 1438 року брав участь у важких сутичках з татарами — напад Сид-Ахмета на Поділля; загинув з кількома польськими вельможами в битві.


Сім'я[ред. | ред. код]

Одружувався двічі. Ім'я першої дружини невідоме; діти:

  • Клеменс (писаввся з Далейова, Библа, Сапоровців),
  • Ян "Колюшко" (галицький підстолій),
  • кілька дочок 1443 року.

Друга дружина — Ядвіґа з Моравиці (Morawica), дочка Менціни з Ґоворце(о)ва, вдова Навоя з Тенчина; внесла чоловікові 340 гривень посагу (віна), записаних на Лапанові (Łapanów), Моравиці, Волі, Костшцю[1], Ґужі (Горі)[2]. Діти:

Катажина в 1448-му р. зреклася оправи на Далеєві, Тумирі та інших маєтностях на користь синів[3]. Всі брати поділили спадок батька в 1443 і 1446 роках.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. родовий відмінок Kostrzcu
  2. Kiryk F. Kola (Colo, Koła, Koło) Jan z Dalejowa h. Junosza (zm. 1438)… — S. 285.
  3. Boniecki A. Herbarz polski… — Cz. 1. — T. 10. — S. 345.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]