Ян Кола (галицький каштелян)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Варіант гербу Юноша

Ян Ко́ла (також Коло, Кова) з Далейова гербу Юноша (пом. 1438) — польський шляхтич, військовик, суддя, урядник в Українських землях Королівства Польського.

Життєпис[ред.ред. код]

Був споріднений, можливо, з Далявськими (Миколай відомий з документу Казімєжа III 1352 р., Миколай набув у 1409 р. половину села Тростянець). Вперше згаданий в джерелах за 1402 р. як свідок в документі каштеляна у Галичі. Підтримував зв'язки з кресовою шляхтою, тісно пов'язаною з табором королів Ягеллонів (Владислава II, сина Владислава ІІІ Варненчика). Брав участь в обороні південно-східних кордонів Корони від нападів татар, волохів, молдаван. Наблизився до табору прихильників королеви Софії Гольшанської, яка прийняла його до двору, у 1429-34 р. дала посади надвірного підстолія, потім — стольника. В 1435-37 р. був суддею земським галицьким, з посади перейшов на нову — галицький каштелян з 1437 р. В 1433 р. піймав, доправив до короля Ягайла молдавського господаря Іллю І — шваґра королеви Зофії, який перед цим був гостинно прийнятий при королівському дворі, обдарований ним маєтками, але позбавлений посад через брата Штефана II, який отримав підтримку в Короні. Пізньою весною 1438 року брав участь у важких сутичках з татарами — напад Сид-Ахмета на Поділля; загинув з кількома польськими вельможами в битві.

В 1427 р. у власному селі Далеїв (під Станіславовом) фундував, упосажив (тобто дав кошти, засоби) парафіяльний костел.

Сім'я[ред.ред. код]

Був 2 рази одружений. Ім'я першої дружини невідоме; діти:

  • Клеменс,
  • Ян,
  • кілька доньок.

Друга дружина — Ядвіґа з Моравіци, донька Менціни з Ґоворце(о)ва, вдова Новоя з Тенчина; мала 340 гривень посагу (віна), записаних на Лапанові, Моравіці, Волі, Костшицю, Ґужі (Горі). Діти (сини в 1443, 1446 роках поділили спадок батька):

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.