Ян Коллар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Коллар
словац. Ján Kollár
Kollar jan.jpg
Ян Коллар
Псевдо Čechobratr Protištúrsky[1] і Čechobratr Protištúrský[1]
Народився 29 липня 1793(1793-07-29)
Мошовце
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Угорське королівство
Помер 24 січня 1852(1852-01-24) (58 років)
Відень
Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Поховання Ольшанський цвинтар[2]
Громадянство Австрійська імперія
Національність словак
Діяльність письменник, мовознавець, поет, філософ, педагог, викладач університету, археолог, політик, фольклорист, педагог, folk song collector, проповідник, історик, славіст
Галузь слов'янознавство[1], література[1], богослів'я[1], філологія[1] і історіографія[1]
Alma mater Єнський університет
Знання мов чеська[1], німецька і словацька[3][1]
Заклад Віденський університет
Членство Society of Serbian Lettersd і Краківське наукове товариствоd[4]
Посада професор
Конфесія лютеранство
Автограф Kollar-Jan-podpis.svg

Ян Коллар (словац. Ján Kollár; 29 липня 1793(17930729), Мошовце — 24 січня 1852, Відень) — словацький політик, поет, етнограф, філософ і лютеранський священик, ідеолог і представник чеського та словацького національного відродження, мовознавець . Він був одним із головних діячів, які приєдналися до політичної програми панславізму . Він також писав під псевдонімом "Чеський брат Протиштурський" (словац. Čechobratr Protištúrsky) .  На його честь названий астероїд (20991) Янколлар.

Біографія[ред. | ред. код]

Походив із селянсько-ремісничої родини. Вчився в гімназії в Кремниці, Банській Бистриці, а в 18121815 роках у лютеранському ліцеї в Братиславі, в 18171819 вивчав теологію в Єнському університеті. Після навчання в Братиславі тимчасово працював вихователем у родині Л. Кольбенгаєра в Банській Бистриці, де в 1816 р. склав кандидатський іспит у суперінтенданта А. Ловича, що було умовою для отримання стипендії на навчання в Німеччині. Потім він продовжив вивчати євангельську теологію в Єнському університеті ( 1817-1819 ). Тут він познайомився з німецькою молоддю, якій подобалася їхня ідея возз’єднання Німеччини, але критикувала їхній сильний націоналізм. Його теологічне та філософське мислення, засноване на європейській філософії Просвітництва та німецькій теології, викристалізувалося в Єні. Упродовж 18191849 років був священиком в Пешті, під час революції 1848—1849 років в Угорщині служив секретарем при дворі австрійського цісаря. У 1849 році, як подяка словакам, які брали участь у придушенні угорської революції, призначений професором Віденського університету.

Був одним з ідеологів словацького народного відродження, але дотримувався точки зору використання словаками чеської мови, це привело його до конфлікту з Людовитом Штуром, який пропагував словацьку мову.

Останні роки життя (від 1849) провів у Відні, де очолював в університеті кафедру слов'янської археології.

Помер 24 січня 1852 у Відні. На його надмогильній плиті на Ольшанському цвинтарі (Прага) вибиті такі слова:

За життя він в серці носив
весь свій народ,
А по смерті живе він у серці
народу всього.

Творчість[ред. | ред. код]

Донька Слави[ред. | ред. код]

Найвизначнішим твором Коллар стала поема «Донька Слави» («Slavy dcera»). Вона вперше вийшла друком у 1824 р. Основу поеми в цій її редакції склали 86 сонетів, які входили у першу поетичну збірку Коллара. Поема складається із вступу, трьох пісень — «Зала», «Лаба», «Дунай» (за назвами річок, які протікають землями слов'ян), а також сонета-епілогу, в якому поет присвячував свій твір усім слов'янам. У поемі Коллар ідеалізує та звеличує історичне минуле слов'янських народів, одночасно протиставляючи його трагічній долі сучасних понімечених слов'ян, і висловлює переконання у майбутньому відродженні пригноблених слов'янських народів. Коло цих патріотичних ідей сконцентроване навколо центрального образу — доньки Слави. Життєвим прототипом Слави була кохана Коллара — Міна, оспівана у сонетах його першої поетичної збірки (Міна — це друге, скорочене ім'я Фредеріки Вільгельміни Шмідт). Але в самій поемі цей образ набуває алегоричного значення. Міна у поемі — це донька богині Слави та бога кохання Мілека, котра покликана, щоби «спокутувати страждання слов'ян». У цьому образі органічно поєдналися і образ коханої поета, і образ батьківщини, і навіть ширше — Славії загалом.

Поема «Донька Слави» спричинилася до широкого суспільного резонансу. Вона свого часу була одним із найпопулярніших у Чехії творів і сприймалася як взірцевий національно-патріотичний твір.

Коллар і надалі продовжував працювати над поемою. У 1832 р. він видав новий варіант, доповнивши ще двома частинами — «Лета» й «Ахерон». Кількість сонетів тепер зросла до 615. Одночасно частково були перероблені перші три частини поеми. У новій редакції їхню фабулу складає мандрівка Мілека та доньки Слави землями слов'ян, у зв'язку з цим поет пригадує найвизначніші події слов'янської історії, подаючи у численних авторських відступах емоційний коментар до них. Четверта частина («Ахерон») змальовує картини слов'янського раю, а п'ята («Лета») — картини пекла, у якому Коллар розмістив ворогів слов'ян.

У 1845 р., Коллар зробив третю редакцію поеми, яка складалася вже із 622 сонетів, що, проте, не вносило кардинальних змін у сам твір.

Українською мовою вірші Коллара (з «Дочки Слави») вперше переклав Б. Дідицький. Вони були надруковані 1853 року у львівському журналі «Зоря Галицька».

Праці[ред. | ред. код]

 • «Slavy dcera» [Архівовано 12 липня 2010 у Wayback Machine.], 1824 р. /Поема «Донька Слави»
 • «Rozpr à vy о jmen ách, po č atkàch a staro ž itnostech národa slovanského» (1830);
 • «Výklad k Slavy Dcera» (історико-археологічний коментар, 1834);
 • «Slava bohyně a p ů vod jmena Slav ů v č ili Slavjan ů v»;
 • «Cestopis obsahující cestu do horní Italie» (1841);
 • «Staroitalia slavjanska» (1853).
 • Трактат «Про літературну взаємність між слов'янськими племенами і наріччями»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к Czech National Authority Database
 2. BillionGraves — 2011.
 3. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 4. http://tnk.krakow.pl/czlonkowie/kollar-jan/
 5. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред. | ред. код]

(чес.)

 • Nejedlý Z., J. Kollár, Praha, 1945;
 • Rosenbaum К., J. Kollár pevec lásky k národy, Martin, 1956.
 • Vybrané spisy, sv. 1‒2, Praha, 1952‒56;
 • Narodnie spievanky, dl 1‒2, Brat., 1953;

(рос.)

 • Антология чешской поэзии, т. 1, М., 1959;
 • Словацкая поэзия XIX‒XX вв., М., 1964.
 • Богданова И. А., Я. Коллар, в кн.: Очерки истории чешской литературы XIX‒XX вв., М., 1963;
 • Зайцева А. К., Ян Коллар, в кн.: История словацкой литературы, М., 1970;

Посилання[ред. | ред. код]