Ян Радван

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Радван
Народився 16 століття[1] або 16 століття
Вільнюс
Помер 1592[2] або не раніше 1591
Країна  Велике князівство Литовське
Діяльність письменник, Q47038929
Alma mater Падуанський університет
Знання мов литовська[1] і латина
Жанр панегірик
Magnum opus Радзивілліада

Ян Радван (біл. Ян Радван, пол. Jan Radwan, лит. Jonas Radvanas, лат. Ioannes Radvanus, ? — після 1591) — поет-латиніст Великого князівства Литовського другої половини XVI століття, один із засновників жанру епічно-героїчної поезії у ВКЛ.

Біографія[ред. | ред. код]

Про біографію Яна Радвана відомо мало. Початкову освіту отримав у Вільно, вчився у західно-європейських університетах, диплом отримав у Падуанському університеті.

Подорожував по Європі у свиті Ходкевичів, пізніше служив у смоленського воєводи Яна Абрамовича.

Творчість[ред. | ред. код]

Ян Радван писав латинською мовою, був послідовником Вергілія серед поетів Білорусі та Литви.

Найвизначніший твір Яна Радвана — поема «Radivilus, sive de vita…», більш відома як «Радзивіліада», написана на честь Миколая Радзивілла Рудого. Видана у 1592 році у друкарні Яна Карцана у Вільно, разом з творами інших авторів.

Поема написана дактиличним гекзаметром і містить 3 470 рядків. Загалом вона присвячена подіям Лівонської війни і участі у ній Миколая Радзивілла, зокрема описує успішну для нього Битву на Улі. Це найкраща спроба адаптації античної поезії до місцевих умов[3]., стилізована під Іліаду та твори Вергілія. Вона просякнута патріотизмом, прославляє Батьківщину та її оборонців.

Ян Радван створив також низку панегіриків та поем («Epitalamium in nuptis… Christophori Monvidi Dorohostajski…», « Epitalamium in nuptis… Christophori Monvidi Dorohostajski» тощо).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. тезаурус CERLConsortium of European Research Libraries.
  3. Nowak-Dłużewski J. Okolicznościowa poezja polityczna w Polsce. Pierwsi krolowie elekcyjni. — Warszawa, 1969. — S. 150.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радва Ян Вялікає Княства Літоўскае. Энцыклапедыя ў двух тамах/Мінск, «Беларуская энцыклапедыя імя Петра Броўкі», 2007. — ISBN 978-985-11-0393-1