Ян Сваммердам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Сваммердам
нід. Jan Swammerdam
Народився 12 лютого 1637(1637-02-12)
Амстердам
Помер 17 лютого 1680(1680-02-17) (43 роки)
Амстердам
·малярія
Місце проживання Голландія
Країна Нідерланди Нідерланди
Діяльність бджоляр, ентомолог, лікар, анатом, натураліст, біолог
Alma mater Лейденський університет
Галузь Ентомологія
Науковий керівник Франциск Сільвій, Йоганн ван Горн
Вчителі Johannes van Horned[1]

CMNS: Ян Сваммердам у Вікісховищі

Ян (Йоганн) Сваммердам (нід. Jan Swammerdam; 12 лютого 1637, Амстердам — 17 лютого 1680, Амстердам) — нідерландський натураліст. Був прихильником преформації. Відкидав можливість мимовільного зародження.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Закінчив Лейденський університет в 1663 році. 1667 року захистив дисертацію про дихання тварин. Основні праці з анатомії людини і тварин, особливо комах, а ще молюсків, земноводних і інших. Запропонував класифікацію комах (підрозділивши їх на 4 групи), засновану на особливостях їхнього метаморфоза. Розробив нову методику препарування, запропонував низку препарувальних інструментів. Користуючись ще достатньо примітивними збільшувальними приладами тих часів, надзвичайно точно описав найдрібніші деталі органів у комах.

Досліджував також і медоносних бджіл, описав морфологічні ознаки матки, трутня, та робочої бджоли, вивчив їх внутрішні органи. Встановив стать матки і трутня, робочих бджіл він описав:

«безстатеві істоти, але щодо загального вигляду і будови тіла в них помітно більше ознак, властивих самиці, ніж самцеві»

Ян Сваммердам визначив, що личинки бджіл харчуються не медом, а «особливою білою речовиною, що нагадує білок». Але не зміг виявити походження цього харчу, що їх виробляють робочі бджоли. Також не зміг визначити походження і призначення перги.

Зумів дослідити виведення нової матки в бджолиній сім'ї, відбираючи стару матку із частиною робочих бджіл, чим, по суті, отримав штучний рій.[2]

Уперше став уживати метод ін'єкції в судини. Сконструював прилади для реєстрації роботи серця, дихальних рухів, м'язових скорочень при роздратованому нерві тощо.

Герой казки Гофмана — «Повелитель бліх».

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
  2. Алексєєнко Ф. М.; Бабич І. А.; Дмитренко Л. І.; Мегедь О. Г.; Нестероводський В. А.; Савченко Я. М. (1966). Кузьміна М. Ф.; Радько М. К. (ред.). Виробнича енциклопедія бджільництва (українською) . Київ «Урожай». с. 400-401.

Джерела

[ред. | ред. код]