Ян де Вітте

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян де Вітте
Lwów - k. Dominikan 2.JPG
Колишній домініканський костел у Львові створений за проектом Де Вітте
Ім'я при народженні Ян Віт
Псевдо Ян де Віт
Народився 1709[1]
Полтава, Гетьманщина, Московське царство
Помер 1785(1785)
Кам'янець Подільський
Поховання Кам'янець Подільський, костел Петра і Павла
Громадянство
(підданство)
Польща
Місце проживання Кам'янець Подільський
Діяльність архітектор, військовик
Magnum opus Церква Пресвятої Євхаристії
Титул граф
Посада комендант
Рід Вітте
Родичі Йоган Вітт (внук)
Софія Клявоне
У шлюбі з Констанція
Маріана Любонська
Діти Антоній
Йозеф
Текля
Консолата
Нагороди Орден Св. Станіслава

Ян де Вітте (пол. Jan de Witte; 8 червня 170? Кам'янець-Подільський — 24 грудня 1785 там само) — військовий інженер та архітектор вірменського.[2] чи нідерландського[3] походження.

Життєпис[ред. | ред. код]

Мечислав Орлович вказував на його нідерландське походження.

За даними Антонія Ролле, Ян де Вітте — уродженець Кам'янця, походить з простої вірменської родини торгівця Яна Віта.[2] Прізвище його було спочатку Віт, з часом змінювалося на Вітт, Вітте, де Вітте. Перша згадка про Яна Віта в метричних книгах кам'янецького костелу і його дружини Констанції — 16 вересня 1720, коли вони хрестили першого сина — Антонія Віта, який пізніше став священиком у Жванці.

26 лютого 1726 Ян Віт розпочав військову службу. 1731-го хорунжий, 1736 — капітан артилерії. Тоді ж став вдівцем і одружується другий раз з Маріаною Любонською. 29 серпня 1739 — народився син Йозеф Зефірин Віт. 16 вересня 1741 — народилася донька Текля, пізніше — Консолята.

1758 — підполковник, 1763 — полковник, 1768 — генерал піхоти і заступник коменданта Кам'янця. Тоді за видатні заслуги йому надано шляхетський титул і до прізвища дописали ще одне «Т». 1773 року — після надання йому ордену Св. Станіслава отримав в прізвищі ше одну зміну і писався вже Ян де Вітт. З 1781 — вже як генерал-лейтенант отримує посаду коменданта Кам'янця.

24 листопада 1780 померла дружина Яна де Вітте, засмучена одруженням сина Йозефа з Софією Вітт-Потоцькою.

Після отримання інженерної освіти працював в Корпусі інженерів коронних. Здобув титул графа в 1767, а в 1772 відзначений орденом Св. Станіслава. Був комендантом Кам'янця-Подільського (17681785 рр.), генерал-лейтенантом коронних військ і шанованим архітектором, прихильником стилю бароко. Разом з дружиною Маріанною з Любоньських були поховані в підземеллі кафедрального костелу Святих Петра і Павла.

Доробок[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Faceted Application of Subject Terminology
  2. а б Ян де Вітте — будівничий і захисник Кам'янця. Ескізи до портрету.
  3. Mieczysław Orłowicz. Ilustrowany przewodnik po Lwowie ze 102 ilustracjami i planem miasta.— Lwów-Warszawa, 1925.— 276 s.— S. 50. (пол.)</

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]