Японсько-радянський пакт про нейтралітет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Японсько-радянський пакт про нейтралітет
Абревіатура日ソ中立条約[1]
Типмирна угода і двостороння угодаd
Підготовлено13 квітня 1941
Підписано13 квітня 1941
МісцеМосква
ПідписантиСРСР і Мацуока Йосуке
 Текст у Вікіджерелах
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Міністр закордонних справ Японії Мацуока Йосуке підписує пакт про ненапад між Японією та СРСР. На задньому плані — Йосиф Сталін, який порушить цей пакт через чотири роки

Японсько-радянський пакт про нейтралітет (яп. 大日本帝国及「ソヴイエト」社会主義共和国聯邦間中立条約, [2]; рос. Пакт о нейтралитете между Союзом Советских Социалистических Республик и Японией) — міжнародний договір про п'ятирічний нейтралітет, укладений між Японською імперією та СРСР 13 квітня 1941 року. Був односторонньо розірваний радянською стороною з оголошенням війни Японії вночі 8 серпня 1945 року.

Історія

[ред. | ред. код]

Пакт про нейтралітет між Японією та СРСР був підписаний обома сторонами 13 квітня 1941 року в Москві, двома роками поспіль після прикордонних сутичок на Халхін-Голі в Монгольській Народній Республіці. З японської сторони договір підписав міністр закордонних справ Японії Мацуока Йосуке та посол Японії в СРСР Татекава Йосіцуґу, а з радянської — Голова РНК СРСР та нарком закордонних справ СРСР В'ячеслав Молотов[3]. Пакт набував чинності від дня його ратифікації обома країнами, що мала місце 25 квітня 1941 року в Токіо.

Положення договору передбачали наступне:

  • Підтримання дружніх відносин і повага територіальної цілісності й недоторканності обох сторін;
  • Дотримання нейтралітету обома сторонами у випадку агресії третьої сторони на одну із них;
  • Дію нейтралітету від дня ратифікації договору протягом 5 років — з 25 квітня 1941 року по 25 квітня 1946 року.
  • Автоматичне продовження дії договору до 1951 року у випадку відсутності сповіщення однієї зі сторін про його денонсацію.

До пакту додавались спільне комюніке та обмінні листи. В останніх міністр Мацуока обіцяв укласти торговельний договір з СРСР, вивести японські концесії з Північного Сахаліну та утворити комісію для врегулювання прикордонних питань з представників Японської імперії, Маньчжурської держави, СРСР та Монгольської Народної Республіки.

Уряди Японії та СРСР схвально оцінили підписання пакту, а Третій Рейх та США сприйняли його негативно.

В час німецького наступу на СРСР у 1941 році японці були вірні договору про нейтралітет і фактично допомогли радянському керівництву й армії перегрупувати сили на сході країни та почати з 1943 року масштабний контрнаступ на ворога. Своєю чергою, СРСР не збирався робити послуг Японській імперії й фактично перекреслив положення пакту, домовившись у лютому 1945 року з США і Великою Британією вступити у війну проти Японії за таємну обіцянку союзників отримати північні японські території.

5 квітня 1945 року Молотов сповістив японського посла про денонсацію пакту про нейтралітет, відповідно до статті 3[4], натякнувши на його ануляцію. Японська сторона висловила сподівання, що СРСР залишиться вірним договору до 25 квітня 1946 року і не анулюватиме його. На це Молотов відповів, що геополітична ситуація нівелює сенс договору і що СРСР залишатиметься вірним йому лише до 25 квітня 1945 року, після чого односторонньо денонсує пакт[5].

8 серпня 1945 СРСР напав на Японію, зрадивши положення підписаного пакту. Японські північні території — Маньчжурія, Корея, Південний Сахалін та Курильські острови були окуповані радянськими агресорами. Вторгнення на великий японський острів Хоккайдо, яке планував Сталін, вдалося уникнути лише завдяки підписанню Японською імперією капітуляції 2 вересня 1945 року і закінченню Другої світової війни.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://hourei.ndl.go.jp/#/detail?lawId=0000031743&searchDiv=1&current=1
  2. Японська транскрипція і українська транслітерація та переклад: だいにっぽんおよびしゃかいしゅぎきょうわこくれんぽうかんちゅうりつじょうやく, дай-ніппон тейкоку ойобі собіето сякай-сюґі кьовакоку ремпо-кан тюріцу дзьояку. Договір про нейтралітет між Великою Японською Імперією та Союзом Радянських Соціалістичних Республік.
  3. Перед підписанням пакту, 12 квітня 1941 року, міністр Мацуока мав зустріч зі Сталіним, на якій відмовився від претензій на Північний Сахалін в обмін на постачання 100 тисяч тонн нафти.
  4. …Якщо жодна з країн, що домовляється, не сповістить про денонсацію цього договору за один рік до закінчення вищезазначеного терміну, тоді цей договір вважатиметься автоматично продовженим на наступні п'ять років. Детальніше: Японсько-радянський пакт про нейтралітет [Архівовано 24 листопада 2020 у Wayback Machine.]
  5. Втім, денонсація пакту не означала припинення дії договору до квітня 1946 року, а скасування продовження його дії на наступні п'ять років — з 1946 по 1951 роки. Таким чином СРСР де-факто одноосібно анулював пакт про нейтралітет.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Японсько-радянський пакт про нейтралітет