Ярило

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ярило

Яри́ло — Бог Весняного Сонця[джерело?], розквіту природи, родючості, пристрасті, часто зображався з мечем. У балтійських слов'ян Ярилу тотожний Яровит, храм якого існував у Волегасті до ХІІ ст.

Зображувався молодим, у білій полотняній одежі, на білому коні, босим. На голові — вінок квітів як символ вічності й неба. У лівій руці — пучечок житніх колосочків — знак життя і щастя, доброго врожаю і благополучності, у правиці — мертва чоловіча голова — нагадування про те, що кожного чекає смерть, а тому треба жити яро.

Культ Ярила був поширений на Русі дохристиянського часу, однак він перейшов і в християнську традицію, а як пережиток язичницьких часів у деяких місцях України, зокрема на Поділлі, зберігся до ХХ століття у звичаях «похорону Ярила» та «гоніння шуліки» у перший понеділок «петрівки».

Згідно з чеською та польською історіографією та філологією — «яро» від слова «весна», «яро» і в сучасній чеській мові означає весна — в слов'янській міфології бог пробудження природи і родючості, символ сексуальної потужності і покровитель рослинного світу.

Значення імені[ред.ред. код]

Як і інші слова з коренем яр (jar), ім'я бога пов'язують з уявленнями про весняну родючість (пор. російське «ярий», «затятий», «весняний, посіяний навесні», українське яр, «весна»), хліб (ярину, ярина — ячмінь, овес; яр, яриця та інші позначення хлібів), тварини (бичок-яровик, ярка і т. ін.); можна порівняти також з російським «затятий» в значенні «сердитий, гарячий, вогненний», «яритися» — «проявлятися в повній силі, бушувати (про стихії, явища природи)», українське яриш, ярий, «весняний, молодий, повний сил, пристрасний», і ті ж значення слів з коренем яр у південних і західних слов'ян.

Образ[ред.ред. код]

Це красива людина на білому коні і (якщо його зображала дівчина) у білій мантії. Якщо Ярила зображував хлопець, він був голим. Голову Ярила покриває вінок з весняних квітів. Сам він молодий, світлоокий і з світлим кучерявим волоссям.

Де Ярило пройде — буде гарний врожай, на кого подивиться — у того в серці розгорається кохання. У багатьох піснях, приповідках люди звертаються до цього божества з проханням про тепле літо і гарний врожай.

Дуже характерно, що і Ярило в білоруських святах бере участь у вигляді Яри-Яриліхи.

Див. також[ред.ред. код]

  • 2273 Ярило — астероїд, названий на честь божества[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Самодіва Це незавершена стаття зі слов'янської міфології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.