Яровизація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Яровизація (верналізація) – процес, що протікає в озимих форм однорічних і дворічних рослин під дією низьких позитивних температур певної тривалості і який сприяє прискореному розвитку цих рослин. Яровизацією називають також агротехнічний прийом тривалого витримування накільченого насіння за низьких позитивних температур перед посівом, що дозволяє скоротити терміни вегетації рослин, зокрема, висівати озимі культури навесні.

Біологічні ефекти[ред.ред. код]

Рослини, які потребують яровизації, називають озимими, а ті, які розвиваються без неї – ярими.

Озимі види без яровизації не зацвітають (якісна реакція); у деяких при дії низьких температур лише вкорочується час переходу до цвітіння (кількісна реакція). У рослин із кількісною реакцією яровизація може відбуватися в накільченому насінні. Рослини з якісною реакцією повинні досягнути певних розмірів (певного етапу розвитку) до її початку.

Яровизація звичайно продовжується 1-3 місяці. Найефективнішими є температури від 0 до +7 °С; для теплолюбних рослин - +10-12 °С.

Для деяких видів (жито, капуста) періодичне переривання низькотемпературної дії знижує або і нівелює (усуває) ефект яровизації.

Необхідна умова яровизації – наявність клітин, що діляться. Цей процес протікає в зародку, або в апікальних меристемах стебла і молодого листя. Яровизаційні зміни передаються лише шляхом поділу клітин. Фізіолого-біохімічна суть яровизації до кінця не вивчена.

Після яровизації для більшості рослин необхідні довгоденні фотоперіоди. В інших рослин яровизація послаблює потребу у фотоперіодичній дії. Для деяких рослин безперервне освітлення сприяє переходові рослин від озимої поведінки до типово ярової.

Історія використання яровизації[ред.ред. код]

Т.Д. Лисенко широко впроваджував метод яровизації і вважається одним з його авторів. Після "розгрому лисенковщини" метод поступово використався все рідше та рідше, бо був дуже трудомістким і потребував точного дотримання температурних і технологічних умов.


Джерела[ред.ред. код]