Ярополк Володимирович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ярополк Володимирович
Yaropolk II of Kiev.jpg
Великий князь київський
Правління 1132-1139
Попередник Мстислав Великий
Наступник В'ячеслав Володимирович
Інші титули Князь переяславський
Народився 1082(1082)
Чернігів
Помер 18 лютого 1139(1139-02-18)
Київ
Похований Янчин монастир, Київ, Україна
Діти Василько
Династія Рюриковичі
Рід Мономаховичі
Батько Володимир Мономах
Матір Ґіта Вессекська

Яропо́лк Володи́мирович, у західній традиції Яропо́лк II (1082 — 18 лютого 1139) — руський князь із династії Рюриковичів. П'ятий син князя Володимира Мономаха та його першої дружини Ґіти, дочки англійського короля Гарольда II Ґодвінсона. Великий князь київський (15 квітня 1132 — 18 лютого 1139), князь переяславський (1113-1132).

Біографія[ред.ред. код]

Мозаїка із зображенням Ярополка на станції Київського метро «Золоті ворота»

Ярополк жив у згоді з батьком Володимиром Мономахом і старшим братом Мстиславом Великим. Великий князь дбав про єдність київської держави і вів боротьбу з чернігівськими князями — Ольговичами, які намагалися з допомогою половців захопити київський престол. Як згадує літописець, Ярополк визначався мужністю і здобув велику славу успішними походами проти половців. Про Ярополка див. М. Грушевський «История Киевской земли от смерти Ярослава до конца XIV столетия. Опыт исследования» (1891).

Із батьком Володимиром Мономахом у 1103, 1109, 1111 і 1113 роках брав участь у походах проти половців, а 1116 і 1120 року завдав їм значних поразок. У 1116 році завдав половській орді Шаруканя страшного удару. Син Шаруканя Отрок відразу прийняв пропозицію грузинського царя Давида IV Будівника і 45000 половців переселилися у Грузію. Аланія пропустила їх через свої землі. Союз Києва і Аланії, обох зацікавлених у зменшенні половців у Подонні, скріплений шлюбом Ярополка і Олени, міг змусити Отрока погодитися на пропозиції грузинського царя. У червні 1125 року в битві біля Полкстіня на чолі переяславської дружини розбив половецьке військо.

Ярополка Володимировича згадує Мішель де Монтень в есе «Про корисне та чесне» як приклад того що зрада часто карається тими в чиїх інтересах чиниться, де наводить історію запозичену із «De origine et rebus gestis Polonorum» польського історика XVI ст. Гербурта Фульштинського (пол. Jan Herburt z Fulsztyna). В історії розповідається про те, як засліплений жадобою помсти Ярополк скористався послугами угорського шляхтича-зрадника, щоб заподіяти польському князю Болеславу III Кривоустому значної шкоди, сплюндрувавши Віслицю. Задовольнивши жадобу помсти та побачивши незатьмареним пристрастями поглядом ницість зради, Ярополк відчув такі докори сумління, що жорстоко стратив шляхтича.

Був похований в церкві св. Андрія Янчиного монастиря[1].

Родина[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 16

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ярополк Володимирович

Попередник
Мстислав Великий
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1132-1139
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
В'ячеслав Володимирович
Попередник
Святослав Володимирович
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Князь переяславський
1114-1132
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Наступник
Всеволод Мстиславич