Ярослав Домбровський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Домбровський Ярослав
пол. Jarosław Dąbrowski
Jaroslaw Dabrowski.jpg
Ярослав Домбровський
Народився 13 листопада 1836
Житомир
Помер 23 травня 1871
Париж
death in battle[d]
Поховання Пер-Лашез
Громадянство Польща Польща
Національність поляк
Діяльність communard[d] і військовослужбовець
Відомий політик, військовий діяч
Звання генерал
Головував Паризька комуна
Дружина Пелагія Домбровська
Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Яросла́в Домбро́вський (пол. Jarosław Dąbrowski; *13 листопада 1836, Житомир — †23 травня 1871, Париж) — польський політик, військовий діяч.

Ярослав Домбровський — учасник боротьби Польщі за незалежність та відновлення держави в кордонах 1772 року. Емігрував до Франції. Був головнокомандуючим збройними силами Паризької Комуни.

Біографія[ред.ред. код]

Ярослав Домбровский народився в м. Житомирі в сім'ї збіднілих дворян.

З 1845 по 1853 роки проходив навчання в Брестському кадетському корпусі, потім був відправлений в Санкт-Петербурзький Дворянський полк (згодом — Константинівський кадетський корпус).

У 1855 році, успішно закінчивши навчання, підвищений у прапорщики та назначений в 19-у польову артилерійську бригаду, що брала участь у Кавказькій війні.

У 1859 році вступає в Ніколаєвську академію Генерального штабу в Санкт-Петербурзі. Входить в організацію опозиційно налаштованих офіцерів-генштабістів, потім стає одним з його керівників.

З грудня 1860 року починає встановлювати зв'язки з польськими конспіраторами.

6 лютого 1862 приїжджає у Варшаву та починає підпільну роботу як конспіративний начальник міста та член Центрального Національного Комітету. В червні приймається розроблений Домбровським план повстання.

14 серпня 1862 року Домбровський був заарештований та ув'язнений в Варшавську цитадель. Навіть перебуваючи в ув'язненні, він керує повстанням. У 1864 році повстання було придушене. Після провалу повстання йому винесений вирок 15 років каторжних робіт, але в грудні 1864 року він зумів здійснити втечу з московської пересильної тюрми.

У травні 1865 при співпраці Озерова В. М. з заслання визволена Пелагія Домбровська — дружина революціонера. В червні подружжя емігрує в Європу.

Під час переїздів по Європі знайомиться з Джузеппе Гарібальді, Олександром Герценом, Михайлом Бакуніним.

Восени 1865 року приїжджає в Париж, де влаштовується на роботу креслярем. У 1866 році виникає об'єднання польської еміграції (пізніше — об'єднання польської демократії).

У 1868 році виходить книга Ярослава Домбровського «Критичний нарис війни 1866 року в Німеччині та Італії», в якій він намагався дати оцінку подіям, що сталися в Європі. В ній він дає прогнози відносно наступного розвитку подій.

У 1869 році Ярослав Домбровський заарештований французькою поліцією за хибним доносом, але був виправданий та відпущений на волю.

У 1870 році почалася війна, про яку писав Домбровський. Пруссія напала на Францію, розгромивши під Седаном війська імператора. Наполеон III попав у полон. Пруська армія вступила Париж, в цей час у Францію приїжджає Джузеппе Гарібальді, але французи відмовляються від італійської і від польської допомоги. Та все ж в жовтні 1870 року Ярослав Домбровський організував польський легіон в Ліоні, але він залишився практично майже не потрібний.

Пам'ятна дошка на будинку, в якому народився Ярослав Домбровський. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 10

У березні 1871 Ярослав Домбровський приїжджає в Париж. Тут 18 березня представники лівих сил — переважно анархісти — створили Паризьку комуну, і Домбровський став її активним учасником. Серед комунарів і його друзі. Членом комуни став також Михайло Бакунін, заочно членом комуни вибрали і Гарібальді. Домбровський спочатку керував XI легіоном, потім його призначили комендантом Паризького укріпленого району та командувачем військами західного сектору оборони Парижу. У квітні Домбровському присвоїли звання генерала та доручили керувати військами комуни в боях проти версальських військ.

У травні 1871 року версальські війська увірвались в Париж. Домбровський керував обороною Комуни.

23 травня 1871 року куля влучила в голову генерала. Він помер через дві години в паризькій лікарні Ларібуазьє.

Через декілька днів Адольф Тьєр придушив повстання та ліквідував Паризьку комуну.

Тіла страчених комунарів та жертв Комуни були поховані на кладовищі Пер-Лашез.

Праці[ред.ред. код]

  • «Критичний нарис війни 1866 року в Німеччині та Італії» (1868)

Увічнення пам'яті[ред.ред. код]

Пам'ятник (бюст) Ярославу Домбровському в Житомирі встановлено на розі вулиць Київської та Східної, який було відкрито 16 березня 1971 року на честь сторіччя Паризької комуни. Бюст виготовлений з бронзи, на постаменті циліндричної форми напис: «Ярослав Домбровський, 1836-1871»[1].

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]