Ясен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ясен
Ясен звичайний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Маслинові (Oleaceae)
Триба: Oleeae
Підтриба: Fraxininae
Рід: Ясен (Fraxinus)
L.
Види

біля 65 видів. Див. текст.

Вікісховище: Fraxinus

Я́сен (Fraxinus) — рід листопадних дерев родини маслинових (Oleaceae). Листки непарноперисто-складні, рідше прості. Квітки одностатеві (рідше дводомні) або полігамні. Плід — крилатка. Крилатки лінійні або довгасто-ланцетні, з крилом, більш розвинутим ближче до верхівки.

Походження слова «ясен»

[ред. | ред. код]

Українське «ясен» походить від прасл. *(j)аsеnъ(ь) / *(j)osеnъ(ь) / *(j)аsьnъ(ь), яке виводять від пра-і.є. *ōs-/*ŏs- (з суфіксом-розширенням непрямих відмінків -en, який у слов'янських мовах поширився на всю парадигму), звідси також назви ясена або схожих дерев в інших індоєвропейських мовах: лит. úosis, латис. osis, прусськ. woasis, лат. ornus < *osenos («білий ясен»), ірл. ah («бук»), грец. ὀξύα («бук»), вірм. հացի, хаці, кімр. onnen, прагерм. *askaz, *askiz, нід. es, давн.в-нім. ask, нім. Esche, англ. ash, давн-англ. æsc, дав.-ісл. askr, дан. і швед. ask[1][2]. В народі часто називають в пестливій формі - ясенок.

Проте, В. І. Даль у своєму словнику виводить «ясен» («ясень») від слова «ясний»: «у якого рідке листя, багато просвіту»[3].

Поширення

[ред. | ред. код]

Рід ясен налічує близько 65 видів, в Україні з них ростуть дев'ять, одним з найпоширеніших є ясен звичайний (Fraxinus excelsior). Деревина видів роду ясен використовується в меблевій промисловості та будівництві. Як декоративне дерево в Україні культивуються ясен пенсильванський (Fraxinus pennsylvanica), ясен американський (Fraxinus americana) та ясен ланцетний (Fraxinus lanceolata). Занесений до Червоної книги України (1996) ясен білоцвітий (Fraxinus ornus), який росте в природному стані тільки в єдиному локалітеті на території Закарпатської області.

Рід ясен налічує близько 65 видів, розподілених відповідно філогенетичним дослідженням по сімох секціях.

Секція Dipetalae:

Секція Melioides у широкому розумінні (sensu lato):

Секція Melioides у вузькому розумінні (sensu stricto):

Секція Pauciflorae:

Species are organized according to phylogenetic analysis.[4][5]

Секція Dipetalae:

Секція Melioides у широкому розумінні (sensu lato):

Секція Melioides у вузькому розумінні (sensu stricto):

Секція Pauciflorae:

Секція Sciadanuthus:

Секція Faxinus:

Секція Ornus

Загрози

[ред. | ред. код]
Рани на стовбурі ясеня

Кількість ясенів у Європі може суттєво зменшитися. Їхнє захворювання, що називається халара, вперше помітили в Східній Європі 1992 року, а до 2016 року воно вразило майже 2 млн км² по всій Європі. Халару викликає грибок Hymenoscyphus fraxineus[en] — спершу він убиває листя дерев, потім гілки і врешті все дерево[8].

Не менш загрозлива для ясенів смарагдова вузькотіла златка — жук, який прийшов у Європу з Азії. Він поширюється на захід від Москви зі швидкістю 41 кілометр на рік, та як вважають, 2016 року досяг Швеції. Шкоду ясенам завдають личинки, що живуть під корою в камбії, і своїми ходами переривають живлення та можуть убити дерево[8].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
  2. Ясень // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch[ru] / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.‑кор. АН СССР О. Н. Трубачёва, под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс, 1986—1987. (рос.)
  3. Ясный // Толковый словарь живого великорусского языка / авт.-сост. В. И. Даль. — 2-е изд. — СПб. : Типография М. О. Вольфа, 1880—1882. (рос.)
  4. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 24 вересня 2015. Процитовано 27 серпня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 березня 2021. Процитовано 25 квітня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. Species Records of Fraxinus. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Архів оригіналу за 25 серпня 2011. Процитовано 22 лютого 2010.
  7. Fraxinus L. ITIS Standard Reports. Integrated Taxonomic Information System. Архів оригіналу за 17 червня 2009. Процитовано 22 лютого 2010.
  8. а б У Європі можуть зникнути ясени — науковці. Архів оригіналу за 8 квітня 2016. Процитовано 26 березня 2016.

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]