Ястшембець (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Яструбець)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яструбець
Jastrzębiec herb.svg
Деталі
Перша згадка 1386 рік
Роди
Міста Бихава, Сендзішув

Яструбець, Ястшембець, Болещиць, Болести, Кудбржин, Канева, Лазанки (пол. Jastrzębiec, Boleszczyc, Bolesty, Kudbrzyn, Kaniowa, Lazanki) — шляхетський герб низки українських, польських, литовських, білоруських родів. Зустрічається вперше у документах, датованих 1386 роком, з 1401 року носить сучасну назву.

Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі Яструбець, були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського. Відповідно до Унії герб було закріплено за Немиром (Nemir) — старостою Полоцька.

Опис[ред. | ред. код]

У синьому полі щита золота підкова вухами догори, всередині якої золотий кавалерський хрест. Щит увінчаний лицарським шоломом, вкритим синім наметом із золотим підбиттям, і шляхетською короною. Клейнод: яструб, що злітає, з золотими дзвінками на лапах, у правій тримає підкову з хрестом (як у щиті).

Існують варіанти герба з срібною стрілою замість хреста, із зображенням яструба на хресті, з 3-6 променевими зірками над підковою з хрестом.

З гербом Яструбець споріднені герби Заглоба, Побуг, Лада та Бялиня.

Роди[ред. | ред. код]

Включає 1108 родів Білорусі, України, Литви і Польщі зокрема Бжазовські, Вітовські, Завістовські, Немировичі, Пратосовичі, Свенцицькі, деякі з яких включені в Загальний гербовник дворянських родів Російської імперії.

Носії[ред. | ред. код]

Різновиди[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]