Ях'я аль-Музаффар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ях'я аль-Музаффар
Народився 10 століття
Помер 1029
Країна Аль-Андалус
Посада Emir of Sarakustad
Батько Мунзир I аль-Мансур
Діти Мунзир II (емір Сарагоси)
Див. також: Аль-Музаффар

Ях'я ібн аль-Мунзир аль-Музаффар (араб. يحي بن المنذر المظفر‎; д/н — 1036) — 2-й емір Сарагоської тайфи в 10231036 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з арабського роду Туджибідів. Син Мунзира I, еміра Сарагоської тайфи. Ймовірно з 1021 року з огляду на слабке здоров'я батька долучився до управління державними справами. В свою чергу кордовський халіф Аль-Касім аль-Мамун, що стрімко втрачав підтримку на півдні Піренеїв призначив Ях'ю хаджибом халіфату. Втім 1023 року, коли проти аль-Мамуна виступив його небіж Ях'я аль-Муталі, то Ях'я не надав халіфові військової підтримки, оскільки в цей час помер його батько. Тому він вважав за краще залишитися в Сарагосі для зміцнення своєї влади.

Став першим карбувати золоті динари, чим прирівняв себе у статусі до халіфа. Також прийняв почесне ім'я аль-Музаффар («Переможець»). Загалом продовжив політику попередника, зумівши укласти мирний договір з толедським еміром Ісмаїлом аз-Захіром, оженившись на його сестрі. Також зміцнив владу над Туделою і Лерідою. 1029 року оголосив сина Мунзира своїм співправителем.

Водночас тривали прикордонні сутички з королівством Наварра. Здійснював набіги уздовж річки Ебро. Після поділу 1035 року Наваррського королівства на власне Наварру і Арагон, активно підтримував останнє проти наваррського короля. Разом з тим відмовився визнати Псевдо-Гішама II, якого оголосив халіфом Аббад I, емір Севільї.

Також сприяв розбудові столиці, збільшивши велику мечеть Сарагоси удвічі — до 5 тис. м². Підтримував існування літературних і наукових ґуртків при своєму дворі.

Помер Ях'я аль-Музаффар 1036 року. Йому спадкував син Мунзир II.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • CORRAL, José Luis, Historia de Zaragoza. Zaragoza musulmana (714—1118), Zaragoza, Ayto. de Zaragoza y CAI, 1998. ISBN 84-8069-155-7
  • Martínez Díez, Gonzalo (2007). Sancho III el Mayor Rey de Pamplona, Rex Ibericus. Madrid: Marcial Pons Historia. ISBN 978-84-96467-47-7.