Яцек Одровонж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Одровонж Яцек

Яцек (Яцко) Одровонж гербу власного (пол. Jacek Odrowąż; лат. Hyacintus; Йоакинф Одровонж; близько 1183,  — 15 серпня 1257) — домініканський монах. Вважається одним із головних організаторів римо-католицької церковної ієрархії на території Київської Русі. Святий РКЦ.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у Камені під Ополем або у Кракові. Син Евстахія, синівець Іво (канцлер короля Лешека Білого), брат Якуба Одровонжів.[1] З гідно непевної традиції, близький родич блаженного Чеслава.

Ймовірно, навчався у катедральній школі Кракова тоді, коли її схоластиком був Вінцентій Кадлубек. Вчився на теологічному факультеті Сорбонни, де, за одними даними, вступив у домініканський орден.

У 1220 році супроводжував Іво Одровонжа та блаж. Чеслава з місією до Риму. Перебуваючи у місті, вирішив вступити до новозаснованого ордену домініканців. Дуже ймовірно, його скерували до монастиря ордену в Болоньї, де він мав теологічні студії. На початку 1221 покинув місто, як пов'язаний з новоутвореною Угорською провінцією ордену переїхав до Каринтії, згідно з традицією — засновник монастиря у місті Фрезаху.

У 1228 році (за іншими даними, 1222 або невдовзі по 1223) разом з братом приїхав до Києва. Його метою була місійна діяльність в Русі та серед половців. Князь Володимир Рюрикович дозволив їм збудувати костел Діви Марії і монастир. У 1233 цей же князь за невідомих обставин вигнав з Києва всіх домініканців.

Я. Одровонж зміг заснувати монастирі у Чернігові й Червоногороді, висвятити пріора ордену Герарда з Вроцлава єпископом Русі. 1238 року повернувся до Києва і організував місію, яка проіснувала до 1240. Проте наступ татар змусив його разом із місією виїхати до Польщі.

Учасник переговорів про унію Руси з Ватиканом, похований у Кракові у домініканському костелі св. Трійці, канонізований 1594 року.

Вшанування[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Niesiecki K. Korona Polska przy Złotey Wolnosci… — T. 3. — S. 402.
  2. Orłowicz M. Ilustrowany przewodnik po Lwowie z planem miasta // Wydanie drugie. — Lwów—Warszawa : Ksiąźnica Atlas, 1925. — 276 s. — mapa. (пол.)

Література[ред.ред. код]