Яцек Одровонж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Одровонж Яцек

Яцек (Яцко) Одровонж гербу власного (пол. Jacek Odrowąż; лат. Hyacintus; Йоакинф Одровонж; близько 1183,  — 15 серпня 1257) — домініканський монах. Вважається одним із головних організаторів римо-католицької церковної ієрархії на території Київської Русі. Святий РКЦ.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у Камені під Ополем або у Кракові. Син Евстахія, синівець Іво (канцлер короля Лешека Білого), брат Якуба Одровонжів.[1] З гідно непевної традиції, близький родич блаженного Чеслава.

Ймовірно, навчався у катедральній школі Кракова тоді, коли її схоластиком був Вінцентій Кадлубек. Вчився на теологічному факультеті Сорбонни, де, за одними даними, вступив у домініканський орден.

У 1220 році супроводжував Іво Одровонжа та блаж. Чеслава з місією до Риму. Перебуваючи у місті, вирішив вступити до новозаснованого ордену домініканців. Дуже ймовірно, його скерували до монастиря ордену в Болоньї, де він мав теологічні студії. На початку 1221 покинув місто, як пов'язаний з новоутвореною Угорською провінцією ордену переїхав до Каринтії, згідно з традицією — засновник монастиря у місті Фрезаху.

У 1228 році (за іншими даними, 1222 або невдовзі по 1223) разом з братом приїхав до Києва. Його метою була місійна діяльність в Русі та серед половців. Князь Володимир Рюрикович дозволив їм збудувати костел Діви Марії і монастир. У 1233 цей же князь за невідомих обставин вигнав з Києва всіх домініканців.

Я. Одровонж зміг заснувати монастирі у Чернігові й Червоногороді, висвятити пріора ордену Герарда з Вроцлава єпископом Русі. 1238 року повернувся до Києва і організував місію, яка проіснувала до 1240. Проте наступ татар змусив його разом із місією виїхати до Польщі.

Учасник переговорів про унію Руси з Ватиканом, похований у Кракові у домініканському костелі св. Трійці, канонізований 1594 року.

Вшанування[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Niesiecki K. Korona Polska przy Złotey Wolnosci… — T. 3. — S. 402.
  2. Orłowicz M. Ilustrowany przewodnik po Lwowie z planem miasta // Wydanie drugie. — Lwów—Warszawa : Ksiąźnica Atlas, 1925. — 276 s. — mapa. (пол.)

Література[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.