Ящеротазові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ящеротазові
Час існування: Тріас - Крейда
Будова тазу ящеротазових динозаврів (вид зліва)
Будова тазу ящеротазових динозаврів (вид зліва)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Seeley, 1887
Підряди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Saurischia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Saurischia
EOL logo.svg EOL: 4531095
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 436489
Fossilworks: 91969

Ящеротазові (Saurischia) (від давн. гр. sauros (σαυρος) — «ящірка» і ischion (ισχιον) — «стегнове з'єднання») — один з двох рядів/гілок динозаврів. В 1888, Гарі Сілей (Harry Seeley) класифікував динозаврів в два великі ряди, базуючись на структурі їхнього тазу. Ящеротазові відрізняються від птахотазових динозаврів збереженням конфігурації кісток в тазі їхніх предків. Всі хижі динозаври (тероподи і гереразаври) є ящеротазовими, як і одна з двох великих гілок рослиноїдних динозаврів, завроподоподібних. Проте, деякі вчені вважають, що гереразаври утворюють окрему гілку ящеротазових (інші відносять їх до тероподів, ще інші — до базальних динозаврів), а тероподів і завроподоподібних інколи включають до клади Eusaurischia. В кінці Крейдового періоду, всі непташині динозаври вимерли. Їхнє вимирання відноситься до Крейдового вимирання.

Родовід ящеротазових відділився від птахотазових в пізньому тріасовому періоді, і зберігав тристоронню структуру таза, з лобковою кісткою, напрямленою вперед, допоки деякі розвинуті форми групи манірапторів не змінив її, подібно до птахотазових. Птахотазові розвинули нову будову таза, з каудально повернутою лобковою кісткою, паралельно з сідничною кісткою, часто також з напрямленим вперед виростком, що дає чотиристоронню структуру. Ця тазова структура подібна до такої у птахів, (звідки назва «птахотазові», а «ящеротазові» відповідно мають таз схожий на такий у плазунів). Проте швидше всього, сучасний пташиний таз еволював у птахів саме від ящеротазових тероподів в юрському періоді.

Поки Сілейова класифікаця терпіла випробування часу, є теорія меншини, вперше популяризована Робертом Бекером в «Динозавровій єресі», що відділяє тероподів до окремої групи і розміщує дві великі групи рослиноїдних динозаврів (завроподоподібних і птахотазових) разом в окремій групі під назвою Phytodinosauria («рослинні динозаври») (Бекер), або Ornithischiformes («Птахотазоподібні», Купер).

Таксономія[ред.ред. код]

Кладограма по Weishampel et al., 2004[1]:

 Saurischia 

 †Eoraptor
 †Saturnalia ? †Thecodontosauridae †Prosauropoda †Sauropoda Theropoda 

 †Ceratosauria (incl. †Coelophysoidea)


 Tetanurae 

 †Spinosauroidea


 Avetheropoda 

 †Carnosauria  Coelurosauria Кладограма по Мартінесу 2011[2]:

Saurischia
Sauropodomorpha


EoraptorPanphagiaSaturnalia
SauropodiformesTheropoda


HerrerasaurusStaurikosaurus

Eodromaeus
Neotheropoda


Coelophysoidea

Tawa
Dilophosaurus
"Syntarsus" kayentakatae
S. rhodesiensisCoelophysisПримітки[ред.ред. код]

  1. Weishampel, David B.; Dodson, Peter; Osmólska, Halszka (eds.) (2004). The Dinosauria, Second Edition. University of California Press., 861 pp.
  2. Martinez, R.N., Sereno, P.C., Alcober, O.A., Colombi, C.E., Renne, P.R., Montañez, I.P., Currie, B.S. (2011). A Basal Dinosaur from the Dawn of the Dinosaur Era in Southwestern Pangaea. Science 331 (6014): 206–210.

Джерела[ред.ред. код]

  • Saurischia із англійської Вікіпедії. Переглянуто 13 квітня 2007 року.

Посилання[ред.ред. код]