Ящеротазові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ящеротазові
Час існування: тріас — крейда
Будова тазу ящеротазових динозаврів (вид зліва)
Будова тазу ящеротазових динозаврів (вид зліва)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Seeley, 1887
Підгрупи
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Saurischia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Saurischia
EOL logo.svg EOL: 4531095
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 436489
Fossilworks: 91969

Ящеротазові (Saurischia) (від давн. гр. sauros (σαυρος) — «ящірка» і ischion (ισχιον) — «стегнове з'єднання») — один з двох рядів (гілок) динозаврів. В 1888 Гарі Сілей (Harry Seeley) поділив динозаврів на два великі ряди, базуючись на структурі їхнього тазу. Ящеротазові відрізняються від птахотазових динозаврів збереженням конфігурації тазових кісток, притаманної їхнім предкам. Всі хижі динозаври (тероподи і гереразаври) є ящеротазовими, як і одна з двох великих гілок рослиноїдних динозаврів, завроподоподібних. Проте деякі вчені вважають, що гереразаври утворюють окрему гілку ящеротазових (інші відносять їх до тероподів, ще інші — до базальних динозаврів), а тероподів і завроподоподібних інколи включають до клади Eusaurischia. В кінці крейдового періоду (в ході Крейдового вимирання) всі непташині динозаври вимерли.

Родовід ящеротазових відділився від птахотазових в пізньому тріасовому періоді, і зберігав тристоронню структуру таза, з лобковою кісткою, спрямованою вперед, допоки деякі розвинуті форми групи манірапторів не змінили її, подібно до птахотазових. Птахотазові розвинули нову будову таза, з каудально повернутою лобковою кісткою, паралельно з сідничною кісткою, часто також з напрямленим вперед виростком, що дає чотиристоронню структуру. Ця тазова структура подібна до такої у птахів, (звідки назва «птахотазові», а «ящеротазові» відповідно мають таз схожий на такий у плазунів). Проте швидше за все, сучасний пташиний таз виник у птахів саме від ящеротазових тероподів в юрському періоді.

Поки Сілейова класифікація терпіла випробування часу[Що?], є теорія меншини, вперше популяризована Робертом Бекером в «Динозавровій єресі», що відділяє тероподів до окремої групи і розміщує дві великі групи рослиноїдних динозаврів (завроподоподібних і птахотазових) разом в окремій групі під назвою Phytodinosauria («рослинні динозаври») (Бекер), або Ornithischiformes («Птахотазоподібні», Купер).

Таксономія[ред. | ред. код]

Кладограма по Weishampel et al., 2004[1]:

 Saurischia 

 †Eoraptor
 †Saturnalia ? †Thecodontosauridae †Prosauropoda †Sauropoda Theropoda 

 †Ceratosauria (incl. †Coelophysoidea)


 Tetanurae 

 †Spinosauroidea


 Avetheropoda 

 †Carnosauria  Coelurosauria Кладограма по Мартінесу 2011[2]:

Saurischia
Sauropodomorpha


EoraptorPanphagiaSaturnalia
SauropodiformesTheropoda


HerrerasaurusStaurikosaurus

Eodromaeus
Neotheropoda


Coelophysoidea

Tawa
Dilophosaurus
"Syntarsus" kayentakatae
S. rhodesiensisCoelophysisПримітки[ред. | ред. код]

  1. Weishampel, David B.; Dodson, Peter; Osmólska, Halszka (eds.) (2004). The Dinosauria, Second Edition. University of California Press., 861 pp.
  2. Martinez, R.N., Sereno, P.C., Alcober, O.A., Colombi, C.E., Renne, P.R., Montañez, I.P., Currie, B.S. (2011). A Basal Dinosaur from the Dawn of the Dinosaur Era in Southwestern Pangaea. Science 331 (6014): 206–210.

Посилання[ред. | ред. код]