Ящірка живородна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Живородна ящірка
Живородна ящірка
Живородна ящірка
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Lacertilia
Родина: Ящіркові (Lacertidae)
Рід: Живородна ящірка (Zootoca)
Wagler, 1830
Вид: Ящірка живородна
Zootoca vivipara
(Lichtenstein, 1823)[1]
Поширення ящірки живородної
Поширення ящірки живородної
Синоніми
Lacerta vivipara von Jacquin, 1787
Посилання
Вікісховище: Zootoca vivipara
Віківиди: Zootoca vivipara
EOL: 47045448
ITIS: 1155342
МСОП: 61741
NCBI: 8524

Ящірка живородна (Zootoca vivipara) — вид ящірок з родини Справжні ящірки; єдиний представник роду Живородна ящірка (Zootoca). Інша назва «лісова ящірка».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина коливається від 12 до 18 см. Вага — 2-5 гр. Молоді ящірки мають темно-коричневий або майже чорний колір. Дорослі мають світло-коричневе забарвлення з візерунком, який складається з темних вузьких смуг уздовж хребта, двох світлих смуг з боків спини та темних широких смуг з боків тулуба. По тілу розкидані дрібні темні плями. Черево у самців помаранчевого або цегляно-червоного кольору, а у самиць — білувато-сірого, жовтуватого або зеленуватого. Спостерігається статевий диморфізм — самиці більші за самців.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Живородні ящірки мають здатність пристосовуватися до кліматичних і висотних умов. Висота проживання: від 0 до 3000 м. Полюбляє лісові та вологі місцини, болота, торфовища, галявини, чагарники. Зустрічається високо в горах на висоті 2500—3000 м. Часто ховається біля пнів, під корою, у норах гризунів. Якщо знаходиться на березі водоймища, може пірнути у воду й заритися в мул. Харчується комахами, павуками, молюсками, червами.

Від сплячки прокидається навесні. В Україні це відбувається в березні — на початку квітня.

У північній частині ареалу і на великій висоті це живородний плазун, у південній частині — яйцекладний. Статева зрілість наступає в 3 роки. Парування починається у квітні. Вагітність триває 30 днів. У більшості районів у липні — серпні самиця народжує 8—12 повністю сформованих молодих ящірок довжиною 3—4 см. На півночі Іспанії, сусідніх районах Франції, в Австрії, Італії та Словенії самиця відкладає від одного до 13 яєць.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає від Піренейського півострова, Британських островів, Скандинавії до р. Колими, о. Сахаліну, Шантарських островів, включаючи Китай і Японію. Це єдиний вид ящірок, знайдений в Ірландії. В Україні живе в Карпатах, Закарпатті та на Поліссі, частково в Західному Лісостепу, досить рідкісна.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Josef Friedrich Schmidtler; Wolfgang Böhme (2011). Synonymy and nomenclatural history of the Common or Viviparous Lizard, by this time: Zootoca vivipara (Lichtenstein, 1823). Bonn Zoological Bulletin. 60 (2): 214–228. Архів оригіналу за 11 вересня 2019. Процитовано 27 червня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Куйбіда В. В., Гаврись Г. Г., Лопатинська В. В. Зоологія хребетних. Практикум: посібник з навчально-польової практики. — /Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди, Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена/. — Київ. Міленіум, 2007. — 210 с. — 1000 екз. — ISBN 978-966-8063-3
  • Пащенко Ю. Й. Визначник земноводних та плазунів УРСР. К., 1955; Фауна України, т. 7. К., 1959
  • Heulin, B., Arrayago, M. J., and Bea, A. 1989. Experience d'hybridation entre les souches ovipare et vivipare du lezard Lacerta vivipara. Comp. Rend. Acad. Sci. Series 3 308: 341—346