Ящірка зелена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ящірка зелена
Ящірка зелена, Нижня Австрія
Ящірка зелена, Нижня Австрія
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки (Lacertilia)
Родина: Ящіркові (Lacertidae)
Рід: Ящірка (Lacerta)
Вид: Ящірка зелена
Lacerta viridis
Laurenti, 1768
Поширення ящірки зеленої (позначене синім кольором)
Поширення ящірки зеленої (позначене синім кольором)
Посилання
Вікісховище: Lacerta viridis
Віківиди: Lacerta viridis
МСОП: 61530
NCBI: 65476
Fossilworks: 335215

Ящірка зелена (Lacerta viridis) — вид роду ящірка (Lacerta) з родини ящіркові (Lacertidae). Поширений у Південно-Східній Європі. Занесений до Червоної книги України.

Загальна довжина досягає до 30 см, з яких 2/3 складає хвіст. Колір молодих зелених ящірок сірувато-бурий або коричневий із 2 світлими смугами з боків хребта. Дорослі мають яскраво-зелений колір шкіри з численними чорними та жовтими цяточками. Горло і шия блакитного або яскраво-синього забарвлення. Черево у цих ящірок яскраво-жовтого кольору. Самиці відрізняються наявністю на верхній стороні 2 світлих поздовжніх смуг, білим черевом та горлом.

Поширення

[ред. | ред. код]

Мешкає на Балканському півострові, в Австрії, Угорщині, Словаччині, Румунії, Молдові, островах Егейського та Середземного моря, Малій Азії. Зустрічається також у Чехії та Німеччині. Вид на сьогодні вважається зниклим на території Польщі. Ящірка зелена була ввезена до штату Канзас у США. Діапазон поширення за висотою: 0—2130 м над рівнем моря.

В Україні зелена ящірка поширена на південному заході, а також долиною Дніпра майже до Києва на півночі і по долині Ворскли до Полтави.

Особливості біології

[ред. | ред. код]

Селяться у порослих травою та чагарником схилах пагорбів й ярів, в урвищах, біля берегів річок, на лісових галявинах, садах, у рідколіссях. Риють нори до 1 м у довжину. Часто ховаються під камінням, у норах гризунів, дуплах. Гарно і швидко бігають та лазять по вертикальній поверхні. Живляться комахами, ягодами, особливо полюбляють калину.

Це яйцекладні ящірки. Парування відбувається у травні — на початку червня. Самиця відкладає 5—14 (до 23) яєць в ямку глибиною 7—8 см, а вже наприкінці серпня — на початку вересня з'являються молоді зелені ящірки довжиною до 4 см.

Охорона

[ред. | ред. код]

Вид занесений до Червоної книги України (охоронна категорія: вразливий вид). Охороняється в Канівському природному заповіднику, національному природному парку «Бузький Гард», Національному заповіднику «Хортиця» та ряді інших природно-заповідних територій.

У Німеччині вид перебуває в національному червоному списку зі статусом «вид на межі зникнення» (CR).

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]