Ґаганендранатх Тагор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґаганендранатх Тагор
Gaganendranath Tagore - River View - Google Art Project.jpg
Річка. Автор: Ґ.Тагор
Народився 18 вересня 1867
Калькутта
Помер 14 лютого 1938
Колката, Британська імперія
Громадянство
(підданство)
British Raj Red Ensign.svg Британська Індія
Діяльність художник
Знання мов бенгальська
Рід Тагори
Батько Гунендранатх Тагор
Мати Saudamini Tagore[d]
Брати, сестри  • Абаніндранатх Тагор і Sunayani Devi[d]
Діти Kanakendranath Tagore[d]

Ґаганендранатх Тагор (গগনেন্দ্রনাথ ঠাকুর, 18 вересня 1867 — 14 лютого 1938) — індійський художник, представник модерністського напрямку, небіж Рабіндраната Тагора.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з відомої та впливової літературної та мистецької родини Тагорів. Старший син Гунендранатха Тагора. Народився у маєтку «Джорасанко» в околицях Калькути, де провів разом із братом Абаніндранатхом своє дитинство. З раннього дитинства у нього була вихована гаряча любов до стародавнього національного мистецтва.

Отримав гарну домашню освіту. У 1906–1910 роках вивчав японську технику пензля, далекосхідне мистецтво. У 1907 році разом із своїм братом та Ернестом Гавелом створює Індійське товариство мистецтв народів Сходу. Незабаром став видавати «Щорічник» («Рупам»). З часом Ґаганендранатх відійшов від живопису, віддаючи увагу карикатурі.

У 1920 році приходить до модерністського живопису, часто працює у стилі кубізму. З 1925 році його стиль нагадує посткубізм. Помер 14 лютого 1938 року.

Живопис[ред. | ред. код]

Значну роль у формуванні творчості Ґаганендранатха Тагора зіграли майстри європейської школи живопису, а також художники Японії. Ним були створені цікаві твори під впливом творчості прославленого японського майстра декоративного живопису Огата Коріна (XVII ст.). Ґ.Тагор також віддав данину кубізму і абстракціонізму.

Найбільше Тагор досяг успіху у створенні реалістичних у своїй основі творів. Це «Похорон кулі», «Жебраки пілігрими» та інші. Багато роботи художника присвячені темам індійського епосу, стародавній Індії. Художника хвилює і захоплює героїка минулого. У цьому він бачить велич Індії і свого народу, що відповідає духу Бенгальської відродження, в якому Ґаганендранатх Тагор зіграв не останню роль.

Художник також створював сатиричні або карикатурні твори, висміюючи пороки, висміюючи несправедливість. В одному з них — «Сила закону» — зображений ситий, задоволений, повний благополуччя поліцейський, який під парасолькою веде до відділку двох нещасних жебраків, голодних і промоклих.

Твори Ґаганендранатха Тагора привертали до себе не тільки цікавою тематикою і глибиною змісту, а також те, що він був чудовим колористом.

Література[ред. | ред. код]

Захоплювався створенням книг з літографій або карикатур. також написав дитячу книгу у стилі Льюїса Керолла «Велика видра» («Бходор Бахадур»).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Partha Mitter, The Triumph of Modernism: India's artists and the avant-garde 1922–1947, London, 2007