Ґай Фокс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґай Фокс
Guy Fawkes
Guy Fawkes by Cruikshank.jpg
Робота Джорджа Крукшенка. Ілюстрація Ґая Фокса, опублікована у романі Вільяма Ейнсворта 1840 року Ґай Фокс.
Псевдо Ґвідо Фокс, Джон Джонсон
Народився 13.04.1570 (ймовірно)
Йорк, Англія
Помер 31.01.1606 (у віці 35)
Вестмінстер, Лондон, Англія
·Повішення, білування та четвертування
Підданство Королівство Англія Королівство Англія
Діяльність солдат, політик
Галузь солдат
Відомий завдяки Порохова змова
Alma mater St Peter's School
Знання мов англійська[1]
Посада alférez mayor
Конфесія католицтво[2]
Батько Едвард Фокс
Мати Едіт (Блейк або Джексон)

Ґай Фокс (англ. Guy Fawkes; [fɔːks]; 13 квітня 1570(15700413) – 31 січня 1606) — англійський шляхтич-католик, найвідоміший учасник «Порохової змови» проти англійського та шотландського короля Якова I у 1605 році.

Життєпис[ред. | ред. код]

Церква Святого Михайла ле Белфрі, де був хрещений Фокс

Ґай Фокс народився 13 квітня 1570 року в родині йоркширського шляхтича, нотаріуса та консисторського адвоката Едварда Фокса, і Едіт, уродженої Блейк, спадкоємиці купецького роду. У 1606 році Едвард Фокс помер. До цього часу Ґай Фокс навчався у безкоштовній школі св. Петра для дітей аристократів. У 1587 році Едіт Фокс вдруге вийшла заміж за шляхтича Денніса Бейнбріджа, який почав розпоряджатися майном Гая Фокса як своїм власним. Досягнувши повноліття у 1591 році, Ґай розпродав залишок своїх земель і вступив на службу до Ентоні Брауна, другого лорда Монтегю.

1594 року Ґай Фокс вже воював у Фландрії, в іспанських військах під проводом ерцгерцога Альберта, і навіть взяв іспанське ім'я Гвідо. Він обіймав посаду командира при взятті Кале у 1596 році, був поранений у битві при Ньюпорі 1600 року.

У 1603 році Фокс був відправлений до Іспанії, з секретною місією щодо підтримки Філіпом II англійських католиків. Ідея про вторгнення іспанських військ в Англію була відкинута, до того ж смерть королеви Єлизавети породила надії на пом'якшення репресій, спрямованих проти католиків. Однак зійшовши на трон Яків I не поспішав змінювати стан справ, тому католики готували плани боротьби з королівською владою, кульмінацією якої стала «Порохова змова».

Порохова змова[ред. | ред. код]

Докладніше: Порохова змова

Історію Порохової змови досі вважають однією з найбільш незрозумілих сторінок англійської історії. У березні 1605 п'ятеро аристократів (згодом їх число збільшилося) на чолі з Робертом Кейтсбі орендували приміщення, що знаходилося під палатою лордів у Парламенті, куди переправили 36 діжок з порохом. Передбачалося, що 5 листопада під час парламентського засідання Фокс, який добре вміє поводитися з порохом, запалить ґніт, що вів до наповненого порохом приміщення під палатою лордів. Цим пояснюється те, що його ім'я стало символом всієї змови. Решта учасників змови роз'їхалися по країні. У їхніх планах було зведення на престол малолітньої принцеси Єлизавети і передача влади католицькому регенту.

Четвертування Гая Фокса. Гравюра Ніколаса Іоанніса Фішера

26 жовтня на ім'я Вільяма Паркера, четвертого лорда Монтегю, надійшло анонімне послання, в якому невідомий доброзичливець застерігав його від відвідування Парламенту 5 листопада. Лорд відразу ж передав листа королю. 4 листопада камергер граф Саффолк у супроводі лорда Монтегю провели огляд будівель парламенту і виявили у підвалі приготований до вибуху порох. Ґай Фокс був заарештований у ніч на 5 листопада 1605 року. Він назвався вигаданим ім'ям і видавав себе за слугу, однак під тортурами видав всіх учасників змови. Після безуспішних спроб сховатися змовники були схоплені. За вироком суду 31 січня 1606 відбулася їхня страта. Гая Фокса повинні були повісити і четвертувати. Однак знесилений тортурами Фокс впав зі сходів ешафота і зламав собі шию. Проте його тіло все ж було четвертовано[3], як постановив суд.

Спадщина[ред. | ред. код]

Англійським парламентом був прийнятий закон про святкування 5 листопада «Дня подяки за порятунок». З часом день трансформувався в ніч і з'явилася традиція святкування «Ночі Гая Фокса». «Ніч Гая Фокса» досі відзначається у багатьох англомовних країнах 5 листопада. Свято також має назву «Ночі Вогнищ» або «Ночі Феєрверків». Слово guy стало означати опудало Фокса, яке спалювали в річницю змови, пізніше — опудало взагалі, потім погано вдягнену людину, і, нарешті (в розмовній американській англійській) — будь-яку молоду людину, хлопця[4]. Головний феєрверк влаштовують на південному березі Темзи в лондонському парку Батерсі. Там же ж запалюють гігантське багаття.

Нагадуванням про «Ніч Гая Фокса» слугує і експозиція у Білій вежі Тауеру. Там стоять бочки, розфарбовані червоною фарбою, та інші експонати, що розповідають про «Порохову змову».

Анонімні активісти, одягнені у маски Гая Фокса

Маска Гая Фокса[ред. | ред. код]

Докладніше: Маска Гая Фокса

Маска Гая Фокса, що використовувалась у фільмі «V означає Вендетта», перетворилась на інтернет-мем. З 2009 року маска Гая Фокса стала незмінним атрибутом протестувальників і демонстрантів, зокрема акції Захопи Волл-стріт. Одними з перших маску почали використовувати хакери з угруповання «Anonymous». Дизайн маски розробив художник-ілюстратор Девід Ллойд у 1982 році[5].

У світі розваг[ред. | ред. код]

Вийшла серія коміксів V означає Вендетта з 10 випусків, написана Аланом Муром і проілюстрована Девідом Ллойдом у травні 1982 — березні 1989. У 2006 році була знята кінострічка «V означає Вендетта» — екранізація однойменного антиутопічного коміксу Алана Мура.

Примітки[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]