Ґанок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґанок внутрішній (Румунія).
Ґанок (Румунія).
Дерев'яний ґанок істьби (Росія).

Ґа́нокїдиша ґанек «ґалерея» від нім. gang «коридор, вхід») — зовнішня прибудова (часто крита) при вході до будівлі, у вигляді трохи піднятого над землею майданчику перед дверима будинку, через яку здійснюється вхід і вихід з житлового приміщення. Може мати навіс або дах з наметом, огородження. Якщо дверний проріз розташований високо, то ґанок має сходи. Крім практичної потреби (захист входу від атмосферних опадів) має і декоративну функцію — часто навіс, поруччя та інші частини ґанку виконуються з використанням різьблення або прикрашені в інший спосіб.

Також легка галерея вздовж усієї передньої, а іноді й бічної стіни хати з самостійним дашком.

Крім того існують:

  • ґанок відкидний — такий, що розташовується перед зовнішніми сходами і не прилягає безпосередньо до будівлі. Широке розповсюдження отримав у архітектурі Росії XVI—XVII ст.
  • ґанок внутрішній — такий, коли дві-три сходинки знаходяться зовні будинку, а інші — в сінях або тамбурі.
  • ґанок двосходовий — високо розташований ґанок, на який можна піднятися сходами з двох протилежних боків.
  • ґанок розпашний — у вигляді симетрично розташованих на різних боках споруди.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: Терміни та поняття / Академія мистецтв України; Інститут проблем сучасного мистецтва. — К. : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва, 2002. — 472 с. — ISBN 966-96284-0-7.
  • Сокол Л. Еврейские слова в немецком языке // Возрождение XXI век. — 2001. — № 15-18.
  • Короткий їдиш-український словник / Укладач Й.Торчинський. — К.: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами нац.меншин України, 1996. — 207 с.