Ґлісандо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Glissando (ґліса́ндо) — музичний термін, походить від французьке слово "glissant" що означає «плавний» перехід від одного звуку до іншого по черзі через всі можливі для відтворення на данному інструменті звуки, що лежать між ними.

На струнних інструментах ефект ґлісандо досягається шляхом ковзання пальцем по грифу під час видобування звуку, на клавішних інструментах — швидким рухом пальцями по білих або (рідше) чорних клавішах, на арфі — по струнах (можливе лише з використанням 7 нот звукоряду), на тромбоні — ковзанням куліси, на бандурі дістаємо провівши рукою (одним або кількома пальцями по струнах більш чи меньше похилою лінією вверх або вниз. Коли лінія підіймається, чи то спадає, круто, то це означає, ґлісандо має проходити швидко, а при меншому похилі - повільніше. Коли лінія коротка, ґлісандо не пробігає багатьох нот, коли довша - робиться широке.

Ґлісандо використовується також в співі (ненавмисне glissando є, однак, поширеною помилкою виконавців).

В нотах прийом ґлісандо скорочено позначається gliss.

Коло ноти ставиться й палець яким воно виконується. Ґлісандо може бути означене й неозначене. Неозначене - це таке, що починається не з певної ноти й закінчується не на певній ноті. Означене ж має або означений початок, або означений кінець, або те й друге разом.

Способів якими можна брати ґлісандо дуже багато. Можна провести різко нігтем або пучкою. Можна зробити crescendo-diminuendo і тоді. Коли при кінці ґлісандо знак -І, це означає що ґлісандо ведеться певною мірою швидкості, але враз треба цю швидкість збільшити в багато разів.

Міняти можна не тільки силу звуку, а й швидкість пересування руки: одна частина ґлісандо робиться повільніше, а друга швидше.

Дуже збільшивши під кінець швидкість руху, можна дістати ривок, рвонути струни на кінець для певного ефекту.

Вести ґлісандо можна не безпереривною лінією, а переривати, вертатися назад, або на ту ноту.

Можна грати ґлісандо в інтервалах - терції, сексти, в октавах. Можна грати хроматичні ґлісандо або діатонічні.