Горгонцола (сир)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ґорґонцола (сир))
Перейти до: навігація, пошук
Ґорґонцола
Gorgonzola 1.jpg
Альтернативна назва 'Цола
Країна походження Італія
Регіон Ломбардія, П'ємонт
Основа коров'яче молоко
Пастеризованість так
Структура м'який
Жирність 25-35%
Білки 20%
Витримка 2-4 місяці
Сертифікація Італія: DOC з 1955
ЄС: PDO, 1996[1]

Ґорґонцола, горгонзола (італ. Gorgonzola) — італійський м'який сир з пліснявою.

Батьківщиною цього сиру з характерним гоструватим смаком є Північна Італія (Ломбардія, П'ємонт). Його назва походить від назви містечка Ґорґонцола в Ломбардії.

Виготовляється з коров'ячого молока з додаванням сичужного ферменту, солі та грибка Penicillium gorgonzola, який забарвлює сир зеленкувато-голубими прожилками. Жирність — 25-35 %. Період дозрівання — 2 місяці. До сім'ї сирів ґорґонзола належать також Dolcelatte, Panarone, Stracchino та Gorgonzola con Mascarpone.

Історія[ред.ред. код]

Початки виробництва ґорґонзоли сягають 10-го або 11-го ст. У Ломбардії він раніше називався Stracchino di Gorgonzola (італ. Втомлений з Ґорґонзоли) або Stracchino verde (італ. Втомлений зелений), оскільки виготовлявся первісно восени і взимку, коли корови були «втомлені» (італ. stracche). Повертаючись з пасовиськ на зиму у рідні місцини, пастухи з давніх-давен зупинялися у селі, ім'ям якого згодом стали називати сир.

В романтичній італійській легенді розповідається, що ґорґонзола з'явився на світ, коли ввечері до одного молочара прийшла в гості гарна служниця. Не стуливши вночі очей, втомлений молочар змішав зранку вчорашнє молоко зі свіжим, внаслідок чого народився зовсім новий сир. Друзі молочара назвали цей сир «Втомленим», натякаючи на безсонну ніч, проведену з чарівною дівчиною.

Примітки[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]