Ґраветтська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Європейські сховища Останнього Льодовикового Максимуму, 20.000 р. тому
   Солютрейська та пре-Солютрейська культури

Граве́тська культу́ра (Граветт, Ла-Граветт, Лаграветтська, Граветянська) — археологічна культура пізнього палеоліту.

Науково датується 28 000—21 000 роками до н. е. Названа за печерою Ла Граветт (фр. la Gravette) в департаменті Дордонь (Франція).

Є третім етапом в оріньяцько-перигорському комлексі культур. За своїми виробами відноситься до пізньої перигорської культури. Замінила оріньяцьку культуру в Західній Європі. Передує мадлену. В Центральній і Східній Європі до сучасної Росії існував Східний Граветт.

Кам'яні комплекси граветських культур відзначаються розвиненою технологією платівчатого розколювання кременю та використанням різноманітних вістер і мікролітів із затупленим краєм — гравет і мікрогравет, прямокутників тощо. Виготовлялись малі статуї голих палеолітичних Венер.

Народ культури: кроманьонці, антропологічно подібні до 50% сучасного населення Європи. Як вважають вчені[Джерело?], народ склався також з частини неандертальців, що пережили холод. Це підтверджується близкістю граветянської культури і культури класичних неандертальців — мустьє.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Otte M. Le Gravettien en Europe Centrale. В кн.: Dissertationes Archaeologicae Gandenses, vol. 20. Brugge, 1981;
  • Kozlowski J.K. The Gravettian in Central and Eastern Europe. В кн.: Advances in World Archaeology, vol. 5. Orlando, 1986;
  • Восточный граветт. М., 1998.

Джерела[ред.ред. код]