Ґросвенедіґер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґросвенедіґер, 1900 р.

Ґросвенедіґер (Großvenediger) — найбільша з вершин Венедіґерськоґ групи у Високому Тауерні, гірській гряді на кордоні у австрійських земель Тіроль (Східний Тіроль) й Зальцбург. Це четверта за висотою гора в Австрії. Вершина покрита льодовиками, вона є частиною національного парку Високого Тауерну.

Назва[ред. | ред. код]

Перша назва Штутзеркопф (Stützerkopf), згодом змінилась на Ґросвенедіґер (Großvenediger, Great Venetian), вперше була підкорена 1797 року під час переходу кордону. Точна історія появи такого імені невідома, скоріш за все вона походить від венеціанських купців, чий шлях лежав через неї. За іншої версії, з вершини начебто можна побачити Венецію, що лежить за 200 км звідси. Автор картини Іґназ вон Кюрсінґер (Ignaz von Kürsinger, 1795—1861), був одним з перших підкорювачів вершини у 1840 році, придумав влучний epithet weltalte Majestät («світ стародавньої величності»).

Історія підкорення[ред. | ред. код]

Кілька спроб підкорення вершини робились у XIX ст. після першого сходження на Ґросглокнер у 1800 році. 9 серпня 1828-го експедиція, що налічувала 17 членів, в тому числі ергцгерцога з Габсбургів, не змогли покорити вершину через лавину.

Гора лишалась непідкореною до 3 вересня 1841 року, доки група скелелазів з Ґросглокнеру під керуванням Йозефа Шваба (Josef Schwab) вперше не дісталась її вершини, почавши свою мандрівку на північному схилі Нойкірхен-ам-Гросфенедігера у долині Сальцах (Salzach). З 40 членів групи до вершини дістались лише 26, останні полишили спроби і повернулись на базу через втому.

Див. також[ред. | ред. код]