Ґуань Юй

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґуань Юй
Guan-gung-u.jpg
Псевдо Юньчан[1]
Народився 160(0160)
Yanhu Districtd, Hedong Commanderyd, Династія Хань
Помер 219(0219)
Nanzhang Countyd, КНР
·обезголовлювання
Країна Династія Шу
Діяльність офіцер
Знання мов китайська[2]
Військове звання генерал
Конфесія буддизм
Діти Guan Pingd, Guan Xingd і Lady Guand

Гуань Юй (спрощ.: 关羽; кит. трад.: 關羽; піньїнь: guān yǔ; 160 — 219) — китайський державний діяч, військовик періоду Саньго. Генерал Лю Бея, засновника династії Шу. В китайському фольклорі і літературі відомий як один з «п'яти генералів-тигрів». Даоське божество Гуань-ді (спрощ.: 关帝; кит. трад.: 關帝; піньїнь: guān dì). Посмертне ім'я — князь Чжун'ї[3].

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Гуань Юй походив з повіту Цзє командирства Хедун[4]. В молодості був зайнятий на соледобувних промислах. Втік до провінції Хебей, де познайомився з Лю Беєм та Чжан Феєм. За легендою, уклав із ними обітницю вічного братерства. Постійно супроводжував Лю Бея в усіх військових походах.

200 року потрапив у полон після поразки Лю Бея від військ Цао Цао. Відмовився служити останньому, незважаючи на багаті дари. Під час битви між Цао Цао та Юань Шао, здобув голову генерала Янь Ляна, наближеного Шао, і відправив її як подарунк Лю Бею.

208 року брав участь в річковій битві при Чібі на боці Лю Бея. Після поразки флоту Цао Цао, розбив його армію на суходолі.

У зв'язку з переїздом Лю Бея, Чжуге Ляна та Чжан Фея до країни Шу, залишився обороняти провінцію Цзін, вотчину Лю Бея. Мав резиденцію в замку Цзянлін[5].

219 року, після призначення Лю Бея ваном командирства Ханьчжун, вирушив із військом на північ і взяв в облогу фортецю Фань[6], яку обороняв Цао Жень, генерал Цао Цао. Був змушений зняти облогу незадовго до падіння фортеці і повернутися на південь через напад сусіднього володаря Сунь Цзюаня, що уклав союз із Цао Цао, на провінцію Цзін. На зворотному шляху загинув із сином у бою в повіті Лінцзю[7].

Гуань Юй був високого зросту, мав міцну статуру і велику гарну бороду. Славився не лише військовою вдачею, але й вченістю. Був шанувальником конфуціанського канону «Цзо чжуань». Любив простих і щирих людей, погорджував чиновниками та невдахами.

З 1128 року Гуань Юй вшановується в Китаї як даоське божество війни та багатства. За переказами, до його народження був причетний дракон, що передав хлопчику свою силу. Буддисти вшановували Гуань-ді як охоронця монастирів, даоси — як приборкувача демонів, конфуціанці — як покровителя літераторів. В селах його вважали переможцем хвороб та подателем дощу.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. кит.: 雲長; піньїнь: yúncháng.
  2. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
  3. кит.: 忠義侯; піньїнь: zhōngyìhóu, Чжун'ї-хоу.
  4. кит. 河東郡解県. Сучасний повіт Ліцзін провінції Шаньсі, КНР.
  5. кит. 江陵.
  6. Сучасне місто Сянфан провінції Хенань, КНР.
  7. кит. 臨沮県. Сучасний повіт Наньчжан провінції Хубей, КНР.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]