Ґурамішвілі Давид Георгійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґурамішвілі Давид Георгійович
груз. დავით გურამიშვილი
David Guramishvili.png
Дата народження 1705
Місце народження Саґурамо (Горісубані),
Царство Картлі
Дата смерті 21 липня (1 серпня) 1792(1792-08-01)
Місце смерті Миргород, Полтавська губернія, Російська імперія
Національність грузин
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Мова творів грузинська
Рід діяльності поет
Напрямок предромантизм

Дави́д Гео́ргійович Ґурамішві́лі (груз. დავით გურამიშვილი, нар. 1705, село Саґурамо поблизу Мцхети, Грузія — 21 липня (1 серпня) 1792, Миргород, Полтавська губернія, Російська імперія) — грузинський поет.

Біографія[ред.ред. код]

Ювілейна монета номіналом у 2 гривні присвячена 300-річчю від дня народження Давида Ґурамішвілі.
Могила Д. Ґурамішвілі у Миргороді
Манускрипт Давітіані
Манускрипт Давітіані

Народився в багатодітній родині князя Георгія Ґурамішвілі. Коли в 17231724-му Суґурамо зруйнували лезгини, хлопець оселився в родичів у Ламіскані. Звідти близько 1727 року Давида захопили в полон лезгини, коли набирав воду з джерела. Вивезли в Дагестан — у гори поблизу Осколо, маючи намір продати туркам. Та він зумів утекти й у верхів'ї Терека знайшов прихисток у російських поселенців. Через Астрахань Волгою дістався до Москви. У той час там перебував грузинський цар Вахтанг VI Багратіоні, якого перси позбавили трону. Сподіваючись на захист від імператора, цар разом із кількома тисячами земляків прибув туди й заснував грузинську колонію.

Та невдовзі Петро І помер, а більше чекати допомоги було ні від кого. Отож прибульці мусили обживати нові місця. Цар Вахтанг добре знав Георгія Ґурамішвілі й одразу призначив Давида на високу посаду — джабадар-баші, тобто начальника арсеналу. Вже тоді Давид писав сатиричні вірші, експромти.

Після смерті Вахтанга VI Давид Гурамішвілі 1737 року разом із оточенням прийняв російське підданство й пішов служити у військо. У 1738 році сформувалася гусарська сотня. Згодом її реорганізували в полк, у якому він воював. У 1739 році, коли почалася війна з турками, брав штурмом фортецю Хотин. У 1742 році бився проти шведів поблизу Фрідріхсгофена та Гельсінфорса. У 1748 році став прапорщиком, а в 1755 — підпоручиком. У 1757 році вирушив на Семилітню війну з Пруссією. Біля Кюстрина потрапив у полон і опинився в Магдебурзькій фортеці. Звідти його визволили в 1759 році.

Наступного року князь подав прохання про відставку: «… въ голове ломъ и зрѣніе слабое, правою рукою владѣю несвободно, въ правомъ плече отъ упаду съ лошади происходитъ ломъ…». Зберігся медичний висновок комісії від 25 лютого 1760 року: «Подпоручикъ князь Давидъ Гурамовъ въ Медицинской канцеляріи осматриванъ комісіей, которой объявилъ себе отъ роду пятьдесятъ шѣсть лѣтъ… (…) Въ лѣвомъ боку, около селезенки, усмотрено твердость, почему въ томъ боку и боль чувствуетъ; и всѣмъ тѣломъ пожелтелъ и въ слабости находится…».

За особливі заслуги цар подарував йому земельний наділ в Україні — (20 дворів у Миргороді та 10 дворів у Зубівці).

Ґурамішвілі помер 1792 року і похований в миргородській Вознесенській церкві; в 1949 році на могилі поета споруджено пам'ятник.

Творчість[ред.ред. код]

«Давитіані» (груз. დავითიანი — «Давидове») — великий цикл автобіографічної лірики, у перекладі Миколи Бажана. На творчість Ґурамішвілі вплинули український фольклор та спілкування з Григорієм Сковородою. Вірші «Скарга на швидкоплинний світ», поема «Весела весна» (описи українського побуту). Павло Тичина перекладав «Давитіані» Д. Гурамішвілі, досліджував його творчість.

Твори, присвячені Давидові Ґурамішвілі[ред.ред. код]

  • Пам'ятник Д. Гурамішвілі в Миргороді (1969) робóти Андрія Німенка і співавторів

Пам'ять[ред.ред. код]

У Миргороді є музей Давида Ґурамішвілі — єдиний розташований за межами Грузії культурологічний заклад, присвячений поетові. Щороку в дні пам'яті поета до Миргорода приїздять представники Посольства Грузії в Україні та грузинської діаспори[1].

На могилі Давида Ґурамішвілі та біля входу в його літературно-меморіальний музей встановлені пам'ятники поету.

У 1946 році на студії Грузія-фільм було знято біографічну художню кінострічку «Давид Ґурамішвілі».

2005 року Національний банк України випустив пам'ятну монету «300 років Давиду Гурамішвілі» номіналом 2 гривні, присвячену дню народження поета.

Література[ред.ред. код]

  • Барамидзе А. Г., Давид Гурамишвили, Краткий очерк жизни и творчества. — Тб., 1955. (рос.)
  • Тичина Павло. Зібрання творів у дванадцяти томах. — Т. 6: Поезії / Упоряд. М.Л. Гончарук. — Київ: Наукова думка, 1985.

Примітки[ред.ред. код]

Поет Це незавершена стаття про поета.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.