Гіюр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ґіюр)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Четверта неєврейська жінка (після Аснат, Ціппори й Рахав), що увірувала Бога — Рут, Моавитянка

Ґію́р (івр. גִּיּוּר‎) — навернення неєврея в юдаїзм, а також пов'язаний із цим обряд. Ґіюр сходить до навернення у віру Мойсея (Моше) його тестя — Їтро, та Рут. Також у Талмуді й пізніших кодексах формалізується процедура прозелітизму. Кандидат мусить взяти на себе «ярмо» всіх 613 заповідей Тори перед судом з трьох суддів. Якщо кандидат — чоловік, йому робиться обрізання, а після загоєння занурення в мікву завершує процедуру. Жінка тільки занурюється в мікву.

У давній час кандидат також складав жертву в Єрусалимському храмі. Якщо кандидат уже обрізаний, відбувається замінний ритуал — витягання краплини крові шляхом уколювання.

Термінологія[ред. | ред. код]

Слово ger походить від єврейського дієслова lagur (לגור‎), що означає «перебувати» або «перебувати [з]». У єврейській Біблії гер визначається як «іноземець» або «прибулець».[1] Рабин Марк Анхель пише:

Єврейське гер (у післябіблійні часи перекладається як «прозеліт») буквально означає «мешканець» і стосується неізраїльтянина, який жив серед ізраїльської громади. Коли Тора наказує співчуття та рівну справедливість для герів, вона має на увазі цих «мешканців». Рабинська традиція тлумачила слово ger як прозелітів...»

Пояснення ангела буквального значення «гер» як прибульця підтверджується в біблійних віршах, таких як Лев 19:34 :

Чужинець, що мешкає з вами, буде вам, як тубільцем між вами, і любіть його, як самого себе, бо ви були приходьками в єгипетській землі. Я Господь, Бог ваш!

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Bible Encyclopedia: Stranger. bibleencyclopedia.com. Процитовано 17 травня 2023. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • «Гиюр — путь в еврейство». Изд. Гешарим, 2001. Сост. А. Стриковский. Антология. История, философия, галаха.(рос.)

Посилання[ред. | ред. код]