Петро Ординський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Петро Ординський чи Ростовський , преподобний Петро Ординський, або Даір Кайдагул Орда-Ічінів (помер близько 1290) — племінник хана Золотої Орди Берке (Бергая) і Батия, правнук Чингізхана, виїхав до Ростово-Суздальщини та прийняв православну віру , один з головних святих МП. Названий брат князя Бориса Васильковича

Петро Ординський
Петро Ординський
Петро Ординський
 
Ім'я при народженні: Даїр Кайдагул Орда-Ічкінів
Народження: невідомо
Смерть: 1290(1290)
Ростов
Релігія: православна церква
Рід: Чингізиди
Батько: Орда-Еджен

Життєпис[ред. | ред. код]

Син царевича Орда-Еджена, онук Джучі, правнук Чингісхана. Племінник хана Золотої Орди Берке[1]. У 1253 році ростовський єпископ Кирило приїжджав по справах в Сарай, до хана Батия. Він багато розповідав про дива, здійснені в Ростові біля мощів святого Леонтія. І коли через кілька років в Орді захворів один із царевичів, при дворі згадали розповіді Кирила і викликали його в Сарай. Завдяки його молитвам хворий вилікувався і хан щедро обдарував святого й відпустив назад . Дорогою додому, як говориться в «Сказанні про блаженного Петра…», його наздогнав царевич Даїр Кайдагул, племінник хана Берке, і благав взяти з собою в Ростов. Мабуть, хлопця захопили розповіді про чудеса, та про велике й багате місто Ростов — в ті часи він був одним із головних міст майбутньої Московії. У Ростові Даїр прийняв православне хрещення і отримав ім'я Петро.

фреска в Архангельському соборі Кремля "сон ординського царевича Петра"

При всьому багатстві та знатності роду Петро, ​​як зазначається у його житії , відрізнявся "скромністю, мовчазністю, богомисленням та схильністю до молитов". Одного разу у нього було видіння: перед ним з'явилися апостоли Петро і Павло. Після чого Петро побудував на берегах озера Неро монастир, званий також Петрівською обителлю. Тоді ж виникла дружба між ординським царевичем Петром і ростовським князем Борисом Васильковичем . У «Сказанні…» говориться: "любляше князь Петра, бо й хліба без нього не їсти". Єпископ Ігнатій, наступник святителя Кирила, публічно під склепіннями церкви оголосив їх названими братами. Діти Бориса, юні княжичі, називали Петра дядьком. Князь Борис вибрав для Петра дружину, дочку найвидатнішого ростовського вельможі. Петро мав численне потомство. Після смерті дружини прийняв постриг у заснованому ним Петрівському соборі .

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Згідно Яси тільки прямий нащадок Чингізхана міг правити улусом Золотої Орди. Петро був таким прямим нащадком. Існує неофіційне припущення , що саме Петро Ординський був найпершим правителем Москви , а не князь Данило Олександрович (син Олександра Невського) [1].

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Петр Ордынский создатель России или ЗАГАДКИ АРХАНГЕЛЬСКОГО СОБОРА часть вторая