Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Марс-1М» — серія радянських космічних апаратів за програмою Марс. Для запуску використовувалась нова ракета-носій «Молнія» з додатковим четвертим ступенем — розгінним блоком «Блок-Л».

10 і 14 жовтня 1960 відбулося два невдалі запуски.

Опис[ред. | ред. код]

Апарат був циліндром зі сферичною верхньою частиною масою 640 кг, висотою 2 метри, діаметром 1,05 метра. Дві панелі сонячних батарей площею 2 м² кріпилися в радіальному напрямі з обох сторін циліндричного корпусу та мали заряджати срібно-цинкові акумулятори. Сонячно-зірковий датчик мав забезпечувати орієнтацією панелей сонячних батарей на Сонце для заряджання акумуляторів.

На зовнішній поверхні корпусу було прикріплено параболічну антену з високим коефіцієнтом підсилення діаметром 2,33 м для зв'язку і передачі даних на Землю на дециметрових хвилях з частотою 922,8 МГц і довжиною хвилі 8 см. Для орієнтації антени на Землю мала використовуватись радіопеленгування.

Ззовні було встановлено наукові прилади загальною масою 10 кг: магнітометр, радіометр, детектор іонізації плазми для виміру параметрів сонячного вітру, детектор мікрометеоритів, лічильник космічних променів, спектральний рефлектометр для виявлення вуглеводнів — можливих ознак наявності життя на Марсі. У нижній частині космічного апарату було встановлено двигун на несиметричному диметилгідразині і азотній кислоті для корекції траєкторії польоту.

Верхня частина апарата була герметичним сферичним відсіком для фототелевізійної камери, наповненим азотом під тиском 1,2 атмосфери. Камера мала здійснювати знімки крізь оглядове вікно при виявленні детекторами освітленої Сонцем поверхні Марса і надсилати на Землю.

Запуски[ред. | ред. код]

«Марс-1М № 1», інші назви «1М № 1», «Марс-1960Ей» (англ. Mars 1960A), «Марснік-1» (англ. Marsnik 1), «Корабель-4».

Офіційно апарат не отримав ніякої назви, оскільки не вийшов на орбіту, але розробники його називали «1М № 1»

Запуск відбувся 10 жовтня 1960-го року о 14:27:49 UTC з космодрому Байконур. На 301 с польоту було втрачено контроль, третій ступінь після вмикання пропрацював 13,32 с, на 309 с польоту двигуни було вимкнуто бортовою системою управління після відхилення ракети на 7° від запланованої траєкторії, Апарат і четвертий ступінь досягли апогею 120 км і згоріли в атмосфері над східним Сибіром за 4800 км від місця запуску.

Перша спроба запуску космічного апарата до іншої планети. Перший запуск за програмою Марс. Перший запуск ракети-носія «Молнія». Апарат мав досліджувати міжпланетний простір між Землею і Марсом, а також сфотографувати поверхню Марса з пролітної траєкторії 13 травня 1961-го року.

«Марс-1М № 2», інші назви «1М № 2», «Марс-1960Бі» (англ. Mars 1960B), «Марснік-2» (англ. Marsnik 2), «Корабель-5». Другий запуск за програмою Марс. Апарат мав досліджувати міжпланетний простір між Землею і Марсом, а також сфотографувати поверхню Марса з пролітної траєкторії 15 травня 1961-го року.

Офіційно апарат не отримав ніякої назви, оскільки не вийшов на орбіту, але розробники його називали «1М № 2»

Запуск відбувся 14 жовтня 1960-го року о 13:51:03 UTC з космодрому Байконур.

На 290 с польоту не увімкнувся двигун третього ступеня 8Д715К внаслідок замерзання ущільнення в клапані подачі рідкого кисню.

Посилання[ред. | ред. код]