1-й Український козацький кінно-учбовий полк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
1-й Український козацький кінно-учбовий полк
На службі 19171918
Країна  УНР
Належність Coat of Arms of UNR.svg Армія УНР
Вид сухопутні війська
Тип кавалерія
Гарнізон/Штаб Балаклія
Війни/битви Українська революція 1917-1921
Радянсько-українська війна
Розпущено На початку 1918 року залишки полку влилися в Гайдамацький кіш Слобідської України.
Командування
Визначні
командувачі
Гомзин Борис Володимирович

1-й Український козацький кінно-учбовий полк — військове кавалерійське формування Армії УНР.

Історія[ред. | ред. код]

1-й Український козацький полк до українізації в 1917 році називався 5-м запасним кавалерійським полком і був створений 17 червня 1901 року. Полк дислокувався в Балаклії. Полковим святом було 23 квітня, день св. великомученика Георгія Побідоносця. Полк входив до складу 3-й кавалерійської дивізії.

Після початку Української революції в 1917 році в полку почалася українізація, а сам полк перейменували в "1-й Український козацький кінно-навчальний полк. Його командиром став штаб-ротмістр Борис Гомзин. Полк налічував 2000 козаків.[1]

Перша радянсько-українська війна[ред. | ред. код]

Перша зустріч 1-го Українського полку з більшовицьким загоном Миколи Ховріна відбулася 28 грудня 1917 року коли загін балтійських матросів прямуючи до Лозової, зустріли під Балаклією козачий роз'їзд матроси злякалися його і повернулися назад до Харкова. У самому полку у зв'язку з революційними подіями йшло розкладання тільки окремі козачі роз'їзди розбирали залізничну колію перед ешелонами Рудольфа Сіверса.

29 грудня Північний революційний загін на чолі з Сіверсом прибув в Зміїв, від туди він повідомив Володимиру Антонову-Овсієнку що український полк хоче вступити в переговори, в свою ж чергу Сіверс вимагав заарештувати керівників опору. Антонов-Овсієнко наказав зайняти Балаклію і роззброїти український полк, зі свого боку Сіверс повідомляв козакам що основною метою руху його загону було безперешкодне проникнення на Донбас.

Командири[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ковальчук М. Битва двох революцій: Перша війна Української Народної Республіки з Радянської Росією. 1917‒1918 pp. Стр 322

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ковальчук М. Битва двох революцій: Перша війна Української Народної Республіки з Радянської Росією. 1917‒1918 pp. / НАН України. Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. ‒ Т. 1. ‒ К.: Видавничий дім «Стилос», 2015. ‒ 608 с.
  • 5-й запасной кавалерийский полк