1-ша армія (Велика Британія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
1-ша армія (Велика Британія)
First Army (United Kingdom)
British 1st Army Formation Badge.svg
Емблема 1-ї армії.
На службі 26 грудня 19141918
1942-1943
Країна Велика Британія Велика Британія
Вид Flag of the British Army.svg Британська армія
Роль Сухопутні війська
Чисельність загальновійськова армія
У складі БЕК
Війни/битви

Перша світова війна
Західний фронт

Друга світова війна

Командування
Визначні
командувачі
фельдмаршал Д.Гейґ
генерал Г. Роулінсон
генерал К. Андерсон

1-ша армія (Велика Британія) (англ. First Army (United Kingdom) — військове об'єднання армії Великої Британії. Заснована 26 грудня 1914 року. Брала активну участь у Першій та Другій світових війнах.

Перша світова війна[ред. | ред. код]

1-ша армія заснована 26 грудня 1914 року, як складова частина Британських експедиційних сил, що билися у Британській армії під час Першої світової війни на території Франції. Заснування сталося шляхом поділу БЕК на 1-шу та 2-гу армії під проводом сера генерала Д.Гейґа та Г. Сміт-Дорріена відповідно[1]. До 1-ї армії увійшли I-й, IV та Індійський корпуси[2]. З 1917 року до складу 1-ї британської армії включений Португальський експедиційний корпус. Восени 1918 армія взяла активну участь у розгромі німецької армії під час 100-денного наступу на півночі Франції та в Бельгії, який призвів Німецьку імперію до капітуляції та краху.

Командування[ред. | ред. код]

Командувачі

Друга світова війна[ред. | ред. код]

Вдруге британська 1-ша армія була сформована з англійських та американських військ, що готувалися для висадки в Марокко та Алжирі у ході операції «Смолоскип» у листопаді 1942 року. Першим командувачем став генерал-лейтенант сер Кеннет Андерсон. Офіційно штаб армії активований 9 листопада 1942 року вже на території зони висадки в Алжирі, коли генерал Андерсон перебрав на себе командування Східною оперативною групою союзних військ у Північній Африці[3].

На першому етапі кампанії на півночі Африканського континенту до складу армії входили тільки британські та американські формування. Після капітуляції французьких військ режиму Віші, ці підрозділи були включені до складу армії. Згодом армія складалася з чотирьох корпусів: британських V-го та IX-го, американського II-го й французького XIX-го армійських корпусів.

Після висадки, війська генерала Андерсона вели бої та битви в Алжирі та Тунісі проти італійсько-німецьких військ. Згодом у взаємодії з 8-ю армією вони розгромили остаточно противника на півночі континенту й після перемоги армія була розформована.

Командування[ред. | ред. код]

Командувачі

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The British Armies of 1914—1918
  2. THE SILENT GENERAL: HORNE OF THE FIRST ARMY, Don Farr, P.39
  3. Playfair, p. 153.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Chappell, Mike (2003). The British Army in World War I: The Western Front 1914-16. Osprey Publishing. ISBN 1-84176-399-3. 
  • Mead, Richard (2007). Churchill's Lions: A biographical guide to the key British generals of World War II. Stroud (UK): Spellmount. ISBN 978-1-86227-431-0.
  • Playfair, Major-General I.S.O.; Molony, Brigadier C.J.C.; with Flynn, Captain F.C. (R.N.) & Gleave, Group Captain T.P. (2004) [1st. pub. HMSO:1966]. Butler, Sir James, ed. The Mediterranean and Middle East, Volume IV: The Destruction of the Axis Forces in Africa. History of the Second World War, United Kingdom Military Series. Uckfield, UK: Naval & Military Press. ISBN 1-84574-068-8.