102-а російська військова база в Ґюмрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Російська військова база у Вірменії

102-а російська військова база — найбільший російський військовий об'єкт в Закавказзі. База розташована у Вірменії в місті Ґюмрі, за 126 кілометрів на північ від Єревану.

База в Ґюмрі була заснована в 1995 році за угодою урядів Росії та Вірменії. На базі була розквартирована 164-я мотострілецька дивізія, сформована з частин, що стояли ще у Вірменській РСР, які залишилися після виведення військових з'єднань Червонопрапорного Закавказького військового округу (серед яких виділялася 127-я мотострілецька дивізія). Договір про функціонування бази був укладений терміном на 25 років, і був продовжений до 49 років перебування (до 2044 року) в ході візиту президента РФ Медведєва до Вірменії в 2010 році.[1]

102-а російська військова база несе бойове чергування в рамках Об'єднаної системи ППО СНД. База підпорядкована Групі російських військ у Закавказзі Південного військового округу Російської Федерації. База оснащена зенітно-ракетними комплексами С-300 і винищувачами МіГ-29. Чисельність особового складу бази — близько 5 тисяч чоловік (з них 2500 росіян і 2000 вірменів).

Унікальність бази у Ґюмрі полягає в тому, що за утримання бази Росії не доводиться платити ні рубля: не Росія платить за базу Вірменії, а Вірменія Росії. Російська присутність є для Єревану єдиною гарантією від турецького військового втручання у проблему Нагірного Карабаху. Як пояснив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, питання, за які будуть відповідати російські військовослужбовці, стосуються території Вірменії, тобто у разі будь-якої зовнішньої загрози Вірменії це буде розглядатися як зовнішня загроза для Росії.

Після ліквідації бази у грузинському місті Ахалкалакі у Ґюмрі були передислоковані російські війська з Грузії. 102-я база є на сьогоднішній день найбільшим російським військовим об'єктом в Закавказькому регіоні, туди ж в 2007 році був переведений з Грузії штаб Групи російських військ у Закавказзі.

Постачання російської бази в Ґюмрі після російсько-грузинської війни 2008 року йшло виключно через повітря. Парламент Грузії 20 квітня 2011 року ухвалив одностайне рішення про анулювання угоди з Росією про транзит військових вантажів і персоналу через грузинську територію на військову базу Ґюмрі у Вірменії.[2] Після цього рішення Грузії у Росії для забезпечення бази лишається альтернативний маршрут через Іран: коридор через Каспій, порт Ензелі до вірменського Мегрі.

12 січня 2015 року російський військовослужбовець розстріляв вірменську сім'ю з шістьох людей.[3] Не зважаючи на заяви, що владі Вірменії надано максимальне сприяння для того, щоби притягти винуватців трагедії до «якнайсуворішої відповідальності», РФ не стала передавати Вірменії затриманого.[4] Згодом число жертв зросло до семи.[5]

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]