16S рРНК

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

16S рРНК — один з трьох типів рибосомної РНК (рРНК), що локалізуються в рибосомах прокаріот. Мають середню величину серед цих рРНК. Константа седиментації дорівнює 16S (одиниць Сведберга); для інших рРНК константи рівні 5 і 23 S. До складу 16S рРНК входить 1600 нуклеотидів. У еукаріотів існують аналогічні їй 18S рРНК, що складаються з 2500 нуклеотидів[джерело?].

Атомна структура 30S субодиниці в Thermus thermophilus. Протеїни показано синім кольором, в той час як одиничну смужку РНК показано помаранчевим.[1]

Рибосоми та РНК присутні у всіх без винятку клітинах, а також деяких органелах еукаріотів (мітохондрії, хлоропласти), тобто ці структури характеризуються найдавнішим походженням. Їх функції завжди однакові, а первинна структура має високий ступінь консервативності. Також рРНК перебувають поза дією природного відбору, тому молекули еволюціонують тільки в результаті спонтанних мутацій і кількість цих мутацій може служити критерієм еволюційної відстані між організмами.

З трьох типів рРНК 16S і 18S найзручніше аналізувати, дотепер вивчена послідовність нуклеотидів в 16S і 18S рРНК для багатьох сотень видів з різних царств живої природи. На підставі отриманих даних виділено три групи еволюційно схожих організмів, що отримали вищий ранг доменів. Це:

Дослідження спорідненості серед бактерій показали наявність 10 еволюційних гілок, причому в 5 з них виявлені фотосинтезуючі організми[джерело?]. Тобто останні набагато більш споріднені іншим нефотосинтезуючим бактеріям, чим один одному. Ці відкриття примушують по-новому дивитися на еволюцію одноклітинних організмів і виникнення фотосинтезу.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Schluenzen F, Tocilj A, Zarivach R, Harms J, Gluehmann M, Janell D, Bashan A, Bartels H, Agmon I, Franceschi F, Yonath A Structure of functionally activated small ribosomal subunit at 3.3 angstroms resolution (2000). Structure of functionally activated small ribosomal subunit at 3.3 angstroms resolution. Cell 102 (5). с. 615–23. PMID 11007480. doi:10.1016/S0092-8674(00)00084-2.