2009 у науці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
2009 рік у науці
2007 2008 — 2009 — 2010 2011
Див. також: Інші події у 2009


2009 рік — Міжнародний рік астрономії.

Події[ред. | ред. код]

Відкриття[ред. | ред. код]

Найраніший гомінід[ред. | ред. код]

Найдавніший предок людини, який мешкав 4,4 мільйона років тому виявлено на початку року в Ефіопії групою американських учених з Університету Берклі на чолі з доктором Тімом Уайтом. Його наукова назва — Ardipithecus ramidu.

Епігеном і спадковість[ред. | ред. код]

У жовтні група вчених з інституту Салка в Каліфорнії опублікувала першу докладну карту людського епігенома. Це допоможе зрозуміти формування спадкового механізму людини.

Лікування дефектів зору за допомогою генної терапії[ред. | ред. код]

Групі офтальмологів з університету штату Вашингтон вдалося вперше вилікувати за допомогою методів генної інженерії дальтонізм. Вони ввели в очі піддослідним шимпанзе, які страждають цим дефектом, генну витяжку, яка стимулює вироблення білків, що беруть участь в аналізі кольорів.

Вода на Місяці[ред. | ред. код]

У листопаді остаточно підтвердилися припущення про те, що на Місяці є вода. 9 жовтня американське космічне агентство НАСА провело експеримент: спеціально запущений зонд був направлений до місячної поверхні, при зіткненні з якою іншого апарата над обраним кратером піднявся стовп уламків місячної породи і пилу. Зафіксовано наявність парів води в отриманих спектрах — причому її кількість вимірювалося декалітрами. Це може вказувати на наявність в кратерах природного супутника Землі покладів або викопного, або кометного льоду.

Телепортація на квантовому рівні[ред. | ред. код]

Ученим Квантового інституту при університеті штату Меріленд вдалося передати інформацію від одного атома до іншого на відстані 1 метра. Було доведено, що властивості одного атома можуть бути миттєво передані іншому. Це відкриття має величезне значення для створення супернадійних і надшвидких квантових комп'ютерів.

Великий адронний колайдер[ред. | ред. код]

До кінця року стали надходити перші результати найбільшого експерименту в галузі фізики високих енергій. Великий адронний коллайдер, побудований у Швейцарії Європейською організацією ядерних досліджень CERN, досяг робочого етапу — 29 листопада на ньому зафіксовано пучок протонів з енергією в 1,05 трильйона електрон-вольт (TeV).

Дослідники збираються досягти енергій до 7 TeV, і в результаті отримати умови, близькі до тих, які існували в перші моменти після Великого Вибуху, в результаті якого виник Всесвіт.

Розганяючи і зіштовхуючи пучки протонів з високою енергією, фізики сподіваються виявити нові елементарні частинки, у тому числі легендарний бозон Хіггса, які допоможуть пролити світло на фундаментальні закони світобудови.

Інші вчені хочуть отримати експериментальне підтвердження правильності своїх теорій суперсиметрії і суперструн.

Холодна екзопланета або червоний карлик[ред. | ред. код]

Астрономам вперше вдалося отримати оптичний знімок самої холодної з виявлених досі планет за межами Сонячної системи.

В рамках двох серій спостережень, проведених у травні та серпні 2009 року групою астрономів з Інституту астрономії Макса Планка, на еліптичній орбіті навколо зірки GJ 758 була виявлена планета — газовий гігант масою в 10-40 разів перевищує Юпітер.

Електронний папір[ред. | ред. код]

У 2009 році відбувся довгоочікуваний прорив у технологіях електронного паперу. У продажу з'являється все більше пристроїв для читання, заснованих на патенті каліфорнійської фірми E-Ink. Вони дозволяють відображати чорно-білий текст, закодований в різних електронних форматах. Зображення виходить контрастним і не залежить від заднього освітлення.

48-ядерний мікропроцесор[ред. | ред. код]

Корпорація Intel отримала перші експериментальні зразки мікрочипа нового покоління з 48 ядрами або шарами. У прес-релізі компанії його називають «одним процесором, який замінить собою весь комп'ютер».

Обчислювальна потужність цього процесора перевищить у 10-20 разів наявні параметри двоядерних мікрочипів, що дозволить створити нове покоління персональних комп'ютерів, які легко вбудовуються в концепцію cloud computing або в обробку даних в мережевих ресурсах.

Телепатія[ред. | ред. код]

Американська армія виділила 4 мільйони доларів на створення шолома, який сприйматиме сигнали головного мозку і передавати з по мережах зв'язку. Вже отримані перші практичні результати, достатні для розробників технічних засобів для інвалідів — наприклад, пристрій, перевертати сторінки книги під впливом думки паралізованої людини. Три американських університети працюють над здійсненням цієї ідеї, досліджуючи слабкі електросигнали, що надходять на датчики в шоломі.

Наукові нагороди 2009 року[ред. | ред. код]

Нобелівська премія[ред. | ред. код]

Абелівська премія[ред. | ред. код]

Громов Михайло Леонідович — «за його революційний внесок в геометрію»

Золота медаль імені В. І. Вернадського Національної академії наук України[ред. | ред. код]

Премії НАН України імені видатних учених України[ред. | ред. код]

Докладніше: Премії НАН України імені видатних учених України — лауреати 2009 року

Державна премія України в галузі науки і техніки[ред. | ред. код]

Докладніше: Державна премія України в галузі науки і техніки — лауреати 2009 року

Померли[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]