20 гривень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
20 гривень
Країна  Україна
Вартість 20 ₴
Висота 69 мм
Ширина 130 мм
Елементи захисту захисне волокно, водяний знак, захисна стрічка
Тип паперу спеціальний тонований, льон
Роки друку 1992—досі (всі серії)
Лицьова сторона
Дизайн Іван Франко
Рік дизайну 2018
Зворотна сторона
Дизайн Львівський оперний театр
Рік дизайну 2018
CMNS: 20 гривень у Вікісховищі
Зовнішні відеофайли
Графічний ролик-розповідь про 20 гривень на YouTube

20 гривень — номінал банкнот і монет України, які випускаються в обіг Національним банком з 2 вересня 1996 року.

Історія

[ред. | ред. код]

У вересні 1991 року, після проголошення Україною незалежности у серпні того року на тлі розпаду Радянського Союзу, Верховною Радою УРСР було прийнято рішення щодо випуску банкнот-гривень[1]. Однак перед введенням гривні спочатку, 1992 року, була запроваджена перехідна тимчасова валюта — купонокарбованець. Перші банкноти-гривні були випущені Нацбанком України в обіг лише через 4 роки, під час грошової реформи 1996 року, протягом 2—16 вересня[1].

Зі слів автора перших банкнот сучасної України Василя Лопати, у квітні 1991 року відомих художників УРСР запросили для участі в розробці ескізів нової української валюти[2]. До складу колективу з розробки ескізів увійшли народний художник України Олександр Данченко, заслужений діяч мистецтв України Василь Перевальський, заслужені художники України: Володимир Юрчишин, Сергій Якутович і сам Василь Лопата. Робота по створенню банкнот проходила під егідою комісії Верховної Ради України з питань економічних реформ та управління народним господарством, а також комісії з питань культури й духовного відродження. У цій роботі взяли участь народні депутати України: Лесь Танюк, Павло Мовчан, Дмитро Павличко, Володимир Яворівський, Іван Заєць й інші. Ескізи банкнот розглядала Президія Верховної Ради під головуванням Леоніда Кравчука, який затвердив ескізи, підготовлені Василем Лопатою[2].

Загалом, з 1996 року Нацбанком України було введено в обіг чотири покоління 20-гривневих банкнот. Через відсутність необхідного для цього обладнання — напочатку 1990-х років банкноти доводилося друкувати у Канаді та Великій Британії. Надалі, починаючи з середини 1990-х років — вони вже друкувалися в Україні. Всі покоління є різними за дизайном, зокрема: різноманітними не лише за коліром та малюнком, але і за розміром — якщо перші дві серії мали однаковий розмір, то у третій його вже зменшили; крім цього, з кожною наступною серією — ускладнювался система їхнього захисту від підробки[3].

2020 року, з метою поліпшення організації готівкового обігу, Нацбанк заявив про вилучення з обігу банкнот, випущених до 2003 року, тобто банкнот першого (1992 року випуску) та другого покоління (1994—2001 років випуску). З 1 жовтня того року ці банкноти перестали бути законним засобом платежу[4][5].

Також, з 1 жовтня 2020 року Нацбанк розпочав поступове вилучення з обігу всіх банкнот третього покоління[6][7]. Ці банкноти перебувають в обігу до прийняття окремого рішення Правлінням Нацбанку щодо їх повного вилучення[8].

20-гривневі банкноти третього покоління після оголошення початку вилучення з обігу залишаються дійсним платіжним засобом. Ними можна продовжувати розраховуватися, їх не потрібно спеціально обмінювати. Водночас, потрапляючи в банки, вони більше не повертаються в готівковий обіг, а вилучаються банками та передаються до Нацбанку для утилізації. Після встановленої Нацбанку дати банкноти перестають бути платіжним засобом; усі магазини, ресторани, заклади сфери побуту не приймають їх під час готівкових розрахунків за товари та послуги; встановлюється часовий період для обміну на платіжні банкноти та монети у банках[9].

Опис банкнот

[ред. | ред. код]

Загальне оформлення

[ред. | ред. код]

20-гривневі банкноти всіх поколіннь традиційно містять на аверсі графічний портрет Івана Франка (1856—1916) — видатного українського поета, прозаїка, драматурга, літературного критика, публіциста, перекладача, науковеця, громадського і політичного діяча; а реверс — зображення Львівського оперного театру, відкритого 1900 року[3].

Банкноти мали написи «Національний банк України» та «Україна» (крім третього покоління). Крім підпису Голів Нацбанку України, банкноти першого покоління мали десятизначні номери, а всіх наступних поколіннь — дволітерні-семизначні номери. Вони друкуються на спеціальному білому папері, що має відтінок, який відповідає основному кольору банкноти[3].

Елементи захисту

[ред. | ред. код]

На сьогодні Нацбанк України випускає банкноти, що мають сучасний дизайн та надійний захист від підроблення[3]. Наявні елементи захисту на 20-гривневих банкнотах дозволяють гарантовано виявляти підроблені грошові знаки як при уважному візуальному та тактильному контролі без застосування спеціальних детекторів, так і за допомогою спеціального обладнання, що дозволяє перевіряти справжність банкнот в ультрафіолетовому та інфрачервоному діапазонах спектру[10].

Елементи захисту 20-гривневих банкнот
Елементи
захисту
Перше
покоління
Друге
покоління
Третє
покоління
Четверте
покоління
Пам'ятні
(2016)
Пам'ятні
(2021)
Пам'ятні
(2023)
Водяний знак Так Так Так Так Так Так Так
Захисна стрічка Ні Так Так Так Так Так Так
Рельєфні елементи Так Так Так Так Так Так Так
Суміщений малюнок Ні Так Так Так Так Так Так
Райдужний друк Ні Ні Так Так Так Так Так
Антисканерна сітка Так Так Так Так Так Так Так
Кодоване латентне зображення Ні Ні Так Так Так Так Ні
Мікротекст Так Так Так Так Так Так Так
Знак для сліпих Ні Так Так Так Так Так Так
Видимі захисні волокна Так Так Так Ні Ні Ні Ні
Невидимі захисні волокна Ні Так Так Так Так Так Так
Флуоресцентний номер Так Так Так Так Так Так Так
Магнітний номер Так Так Так Так Так Так Так
Прихований номінал Так Так Так Так Так Так Так
Флуоресцентний друк Так Так Так Так Так Так Так
Високий друк Так Так Так Так Так Так Так
Орловський друк Так Так Так Так Так Так Так
Оптично-змінний елемент Ні Ні Так Так Так Так Ні
«Віконна» захисна стрічка Ні Так Ні Ні Так Ні Ні
Елемент SPARK Ні Ні Ні Ні Так Ні Так


Деякі елементи захисту 20-гривневих банкнот:

Перелік стандартних випусків

[ред. | ред. код]

Банкноти першого покоління

[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися канадською фірмою «Canadian Bank Note Company[en]» 1992 року. Вони мали водяний знак у формі тризубів, зображених світлими лініями, розташованими по всій площі купюр. Авторами ескізу банкнот є художники Василь Лопата й Борис Максимов[3].

Номер банкнот завжди починався з п'ятірки. Розмежувати номери з підписами Вадима Гетьмана чи Віктора Ющенка було неможливо, бо вони проставлялися на вже надрукованих банкнотах[11].

Банкноти ввели в обіг 1996 року. З 2003 року вони почали вилучатися з обігу, а 2020-го — перестали бути законним платіжним засобом[3].

Перелік випусків 20-гривневих банкнот першого покоління
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого
друку
випуску початок
вилучення
неплатіжності
Вадим
Гетьман
135 × 70 Сіро-коричневий Іван Франко Львівський оперний театр 1992 2 вересня
1996
15 липня
2003
1 жовтня
2020
Віктор
Ющенко

Банкноти другого покоління

[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися на Банкнотно-монетному дворі Нацбанку 1995 і 2000 років. Надалі всі українські банкноти друкувалися лише на цьому підприємстві. Відомо всього три серії банкнот відповідного зразка: «СД», «СГ» і «ТБ»[3].

Одними із нововведень серії стало: вживлена у папір вікончаста металічна захисна стрічка, що виходила з нього 6 разів; водяний знак у вигляді портрету Франка, розташований у білому полі ліворуч купюри; знак для сліпих; суміщений малюнок[3].

Банкноти ввели в обіг 1997 року. З 2010 року вони почали вилучатися з обігу, а 2020-го — перестали бути законним платіжним засобом[3].

Перелік випусків 20-гривневих банкнот другого покоління
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого
друку
випуску початок
вилучення
неплатіжності
Віктор
Ющенко
133 × 66 Зелено-коричневий Іван Франко Львівський оперний театр 1995 1 вересня
1997
1 січня
2010
1 жовтня
2020
Володимир
Стельмах
2000 20 листопада
2000

Банкноти третього покоління

[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися 2003, 2005, 2011, 2013 і 2016 років[3]. Одними із нововведень серії стало: на аверсі, біля портрету Франка, з'явився гірський пейзаж, а на реверсі — логотип Нацбанку та статуя Слави поряд із зображенням Львівського оперного театру, що увінчує його фронтон; оптично-змінний елемент у вигляді віньєтки з цифрою номіналу на аверсі; водяний знак представлений, крім портрету Франка, символом гривні; вживлена в папір захисна стрічка з написом «20 ГРН», тризубом, і цифрою «20» у два рядки (була використана і у наступній серії); оптично-змінний елемент; кодоване латентне зображення; та строфа вірша Франка, «Земле, моя всеплодющая мати...», написаного драгоманівкою:

Земле, моjа всеплодьучаjа мати!
Сили, шчо в твоjіj движель глубині,
Краплоу, шчоб в боjу сміліjше стоjати,
даj і міні!

Банкноти ввели в обіг 2003 року. З 2023 року вони почали поступово вилучатися з обігу[3].

Перелік випусків 20-гривневих банкнот третього покоління
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого
друку
випуску початок
вилучення
Статус
Сергій
Тігіпко
130 × 69 Зелений Іван
Франко
Львівський оперний театр 2003 1 грудня
2003
1 січня
2023[7]
В обігу
Володимир
Стельмах
2005 1 серпня
2005
Сергій
Арбузов
2011 1 березня
2012
Ігор
Соркін
2013 1 квітня
2014
Валерія
Гонтарева
2016 3 квітня
2017

Банкноти четвертого покоління

[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися 2018, 2021 і 2023 років. Водяний знак представлений, крім портрету Франка, цифрою номіналу. Був розміщений оптично-змінний елемент у вигляді стилізованої квітки праворуч від портрету Франка. кодоване латентне зображенням з номіналом було розташоване у правому боці аверсу, але у іншому вигляді[3].

Перелік випусків 20-гривневих банкнот четвертого покоління
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого
друку
випуску Статус
Яків
Смолій
130 × 69 Зелений Іван
Франко
Львівський оперний театр 2018 25 вересня
2018
В обігу[12]
Кирило
Шевченко
2021 9 листопада
2021
Андрій
Пишний
2023 24 жовтня
2023

Перелік пам'ятних випусків

[ред. | ред. код]

Пам'ятні банкноти є законними платіжними засобами нарівні із зразками звичайних випусків.

Пам'ятна банкнота 2016 року

[ред. | ред. код]

1 вересня 2016 року введена в обіг пам'ятна 20-гривнева банкнота четвертого покоління, присвячена 160-річчю від дня народження Івана Франка[13][14]. Вона відрізнялася від банкнот звичайного випуску SPARK-елементом у вигляді напису «160 років» та «віконної» захисної стрічки, яка виходила з товщі паперу три рази. Тираж банкноти склав один мільйон штук, а її папір вироблено з додаванням українського льону[15].

Пам'ятна 20-гривнева банкнота четвертого покоління 2016 року
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний колір Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску статус
Валерія
Гонтарева
130 × 69 Зелений Іван Франко, напис «160 років від дня народження» Львівський оперний театр 2016 1 вересня
2016
В обігу

Пам'ятна банкнота 2021 року

[ред. | ред. код]

19 листопада 2021 року введена в обіг пам'ятна 20-гривнева банкнота четвертого покоління, присячена 30-річчю Незалежності України. Від банкнот звичайного випуску вона відрізнялася нанесенням на реверсі трафаретним друком спеціальною оптично-змінною фарбою офіційної символіки (айдентики) напису: «30 років Незалежності України». Вийшло 30 тисяч штук банкноти, вона має серії ЯА з номерами 0000001-0030000[16][17].

Пам'ятна 20-гривнева банкнота четвертого покоління 2021 року
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний колір Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску статус
Кирило
Шевченко
130 × 69 Зелений Іван Франко, святкова айдентика «30 років Незалежності України» Львівський оперний театр 2021 19 листопада
2021
В обігу

Пам'ятна банкнота 2023 року

[ред. | ред. код]

23 лютого 2023 року введена в обіг пам'ятна пам'ятна 20-гривнева банкнота з оригінальним дизайном, присвячена боротьбі України проти російських загарбників та увічненню сили духу українського народу, його стійкості, незламності та героїзму. Вийшло 300 тисяч штук банкноти, вона має серії 0000001-0300000. Автором дизайну став Сергій Мішакін[18][19].

Аверс містить: гасла «І НА ОНОВЛЕНІЙ ЗЕМЛІ ВРАГА НЕ БУДЕ…» та «СЛАВА УКРАЇНІ, ГЕРОЯМ СЛАВА...» на переливчастій захисній стрічці; постаті трьох українських військових, які встановлюють Державний Прапор України (фото «Українські воїни підіймають прапор» автора Олександра Смірнова); фрагменти карти України; знак для сліпих; та прапори країн, які підтримують Україну[18].

Реверс містить: гасло «ПАМ'ЯТАЄМО! НЕ ПРОБАЧИМО! НІКОЛИ!»; стилізовану композицію, що уособлює фізичні страждання та духовні переживання українців в окупації — зв'язані руки за спиною; стилізоване зображення мака; та SPARK-елемент у вигляді клинового листка[18].

Пам'ятна 20-гривнева банкнота 2023 року
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний колір Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску статус
Андрій
Пишний
80 × 165 Синьо-жовтий Троє українських військових, які встановлюють Державний Прапор України. Зв'язані руки за спиною. 2023 23 лютого
2023
В обігу

Кількість банкнот в обігу

[ред. | ред. код]

Станом на 1 липня 2023 року в обігу в Україні перебувало 169,2 млн штук 20-гривневих банкнот, що складає 6,3 % від загальної кількості банкнот всіх номіналів[20].

Пам'ятні та ювілейні монети

[ред. | ред. код]

З 1996 року Нацбанком карбуються пам'ятні та ювілейні 20-гривневі монети у сріблі та біметалі з дорогоцінних металів у якості пруф, або анциркулейтед. Першою такою монетою стала — «Десятинна церква»[21].

Срібні

[ред. | ред. код]

Срібні монети мають ідентичні параметри: їхня вага становить 62,2 грами кожна, діаметр — 50 мм. Тираж кожної серії монет становить від 1000 до 15000 штук[21].

Вибірковий перелік пам'ятних та ювілейних 20-гривневих монет
Назва Тираж Дата випуску Аверс Реверс
10 років незалежності України 1000 20 серпня 2001
15 років незалежності України 7000 18 серпня 2006
60 років визволення Києва від фашистських загарбників 2000 27 жовтня 2003
60 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років 5000 28 квітня 2005
70 років проголошення Карпатської України 3000 20 липня 2009
150-річчя діяльності українських залізниць 4000 28 жовтня 2011
600-річчя Грюнвальдської битви 5000 14 липня 2010
Визвольна війна середини XVII століття 10000 25 червня 1998
Голодомор — геноцид українського народу 10000 23 листопада 2007
Десятинна церква 5000 26 листопада 1996
За твором Лесі Українки «Лісова пісня» 4000 28 лютого 2011
Зимненський Святогірський Успенський монастир 5000 30 червня 2010
Ігри XXVIII Олімпіади 2004 року 5000 7 липня 2004
Київський контрактовий ярмарок 5000 16 жовтня 1997
Козак Мамай 5000 23 липня 1997
Козацький човен 5000 20 грудня 2010
Літак АН-124 «Руслан» 5000 1 червня 2005
Літак Ан-225 «Мрія» 2000 30 квітня 2002
Не вмирає душа наша, не вмирає воля 4000 30 січня 2004
Пересопницьке Євангеліє 4000 30 березня 2011
Северин Наливайко 5000 26 січня 1998
Сорочинський ярмарок 5000 17 серпня 2005
Спаський собор у Чернігові 5000 24 червня 1997
Тисячоліття монетного карбування в Києві 5000 5 листопада 2008
Українська писанка 8000 16 квітня 2009
Фінальний турнір чемпіонату Європи з футболу 2012 року 15000 1 грудня 2011
Чумацький Шлях 5000 26 жовтня 2007
Київський князь Володимир Великий 2000 24 липня 2015

Біметалеві з дорогоцінних металів

[ред. | ред. код]

Біметалеві монети, як і срібні, теж мають ідентичні параметри. Вага кожного виробу становить 14,7 грами при діаметрі 31 мм. Тираж для більшості серій становить 3000 екземплярів[21].

Вибірковий перелік пам'ятних та ювілейних 20-гривневих монет
Назва Тираж Дата випуску Аверс Реверс
Київська Русь 2000 25 грудня 2001
Ольвія 3000 26 грудня 2000
Палеоліт 3000 20 грудня 2000
Скіфія 3000 30 січня 2001
Трипілля 3000 20 грудня 2000
Чиста вода — джерело життя 3000 25 травня 2007

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Історія національної валюти України bank.gov.ua Процитовано 7 листопада 2023
 2. а б Лопата, сучасна українська гривня та Чернігівщина cheline.com.ua 22 березня 2024
 3. а б в г д е ж и к л м н п Банкнота номіналом 20 гривень bank.gov.ua Процитовано 22 березня 2024
 4. Національний банк України. Лист N 11-111/5661-22932 «Про вилучення з обігу банкнот зразків до 2003 року». 10.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
 5. Правління Національного банку України. Постанова N 738 «Про вилучення з готівкового обігу банкнот випуску 1996 та 2001 років номінальною вартістю 50, 100 та 200 гривень». 14.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
 6. Постанова Правління НБУ від 06.08.2020 № 115 «Про поступове вилучення з готівкового обігу банкнот номіналами 1 і 2 гривні зразків 2003—2007 років та обігових монет номіналом 1 гривня, виготовлених до 2018 року» zakon.rada.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
 7. а б Банкноти 5, 10, 20 та 100 гривень попереднього покоління поступово замінюватимуться в обігу на оновлені // Свйт НБУ, 11 жовтня 2022 р.
 8. Національний банк України — Гривня — Про банкноти bank.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
 9. Національний банк презентував нові обігові монети. Архів оригіналу за 30 серпня 2018. Процитовано 14 березня 2018.
 10. Вісім питань про рівень захищеності грошей expla.bank.gov.ua Процитовано 22 березня 2024
 11. 20 гривен 1992 года. Невідома Україна (рос.). Архів оригіналу за 10 вересня 2012. Процитовано 27 грудня 2011.
 12. Національний банк оновив дизайн та удосконалив систему захисту банкноти номіналом 20 гривень [Архівовано 17 липня 2018 у Wayback Machine.] // НБУ, 17.07.2018
 13. 26.08.2016/11.00 Прес-брифінг з нагоди презентації пам'ятних банкнот номінальною вартістю 20 гривень, присвячених 160-річчю від дня народження І. Я. Франка [Архівовано 22 вересня 2016 у Wayback Machine.] // Сайт НБУ
 14. Про пам'ятну банкноту номінальною вартістю 20 гривень [Архівовано 22 вересня 2016 у Wayback Machine.] // Сайт НБУ
 15. Національний банк України презентував пам'ятні банкноти на честь 160-річчя Івана Франка [Архівовано 22 вересня 2016 у Wayback Machine.] // сайт НБУ
 16. Витяг з рішень Правління Національного банку 506-рш від 12.10.2021 [Архівовано 28 листопада 2021 у Wayback Machine.] // Сайт НБУ
 17. Національний банк продовжує випуск пам'ятних банкнот до 30-річчя Незалежності України [Архівовано 16 листопада 2021 у Wayback Machine.] // Сайт НБУ
 18. а б в Пам'ятна банкнота «ПАМ'ЯТАЄМО! НЕ ПРОБАЧИМО!» увічнила силу духу та героїзм українців // Сайт НБУ, 23 лютого 2023 р.
 19. Пам'ятна банкнота номіналом 20 гривень «ПАМ'ЯТАЄМО! НЕ ПРОБАЧИМО!» // Сайт НБУ, 23 лютого 2023 р.
 20. Готівковий обіг в Україні на 01 жовтня 2023 року bank.gov.ua Процитовано 5 листопада 2023
 21. а б в Пам'ятні та ювілейні монети України біметалеві з дорогоцінних металів вартість ua-coins.info Процитовано 23 березня 2023

Література

[ред. | ред. код]
 • Паперові гроші України з 1990 року. Каталог, за ред. М. Загреби, С. Яценка. — Київ: 2021—160 с. ISBN 978-617-95147-0-8

Посилання

[ред. | ред. код]