24 (телесеріал)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
24
24
24-Logo.svg
Тип телесеріал
Телеканал(и) FOX
Жанр Драма, трилер
Тривалість серії 43 хвилини
Керівник проекту Joel Surnowd
Ідея Джоел Сернов
Роберт Кокрен
У головних ролях Кіфер Сазерленд, Мері Лінн Райскаб, Джеймс Моррісон, Черрі Джонс, Колм Феоре, Енні Вершінґ, Джеффрі Нордлінґ, Боб Ґантон, Ріс Койро, Жанін Ґарофало
Композитор Sean Calleryd
Країна-виробник СШАСША
Мова оригіналу англійська мова
Перша поява 2001
Перший показ 6 листопада 200124 травня 2010
Кількість сезонів 8
Кількість серій 192
Посилання

«24»американський телевізійний серіал, володар нагород «Еммі» та «Золотий глобус». У США демонструється каналом Fox Network. Прем'єра відбулася 6 листопада 2001 року. Як синдикована програма демонструється різними телекомпаніями в багатьох країнах світу. В Україні всі сезони серіалу показує телеканал ТВі (прем'єра була 24 листопада 2010 року). Дія серіалу в основному обертається навколо вигаданої урядової організації США під назвою «Контртерористичний підрозділ» (КТП).

На початку 24 було презентовано копанією «Фокс» як історію, що розгортається в реальному часі, де кожен сезон відповідає одній добі з життя урядового агента Джека Бауера, який працює в КТП у Лос-Анджелесі.

Після того, як провідний актор Кіфер Сазерленд був нагороджений «Золотим глобусом» за гру в перших 10 серіях, було замовлено другу половину сезону. Трансляція серіалу тривала 8 сезонів. 24 травня 2010 року було показано заключну серію. Крім того, між шостим і восьмим сезонами відбувся показ телефільму «24: Відплата», а також існують плани щодо кінофільму-продовження серіалу..

Загальний огляд[ред. | ред. код]

Реальний час[ред. | ред. код]

«24» за жанром є трилером, який демонструється в реальному часі: кожна хвилина екранного часу відповідає хвилині в житті персонажів. Рекламні паузи першопочатково було вставлено в ті фрагменти, де відбуваються несуттєві події (наприклад, персонаж вирушає куди-небудь на початку рекламної паузи і прибуває у пункт призначення з її завершенням). У такий спосіб дія серіалу дійсно розгортається в реальному часі, без розривів чи пробілів у подіях.

Справжня тривалість кожної серії (не враховуючи рекламні паузи) становить близько 45 хвилин, що є типовим для телевізійних серіалів на більшості комерційних каналів. Утім, ефект реального часу зберігається лише в тих випадках, коли під час серії у відповідні моменти демонструється реклама (що є нетиповим для більшості громадських телеканалів у Європі, наприклад). Повна тривалість кожного сезону серіалу (який відповідає одній добі в житті героїв) становить близько 18 годин. Плин часу в серіалі наголошується за допомогою цифрового годинника з характерним звуком, який з'являється в кадрі до і після рекламних пауз. Час на годиннику відповідає часові у світі серіалу.

Композиція і візуальний стиль[ред. | ред. код]

Сюжети серій 24 динамічні та складні.

Часто повторюваний елемент: вибір, перед яким постають герої, і який полягає в тому, щоби дозволити статися певним трагічним подіям в ім'я чогось важливішого.

Події першого сезону розпочинаються опівночі, в результаті чого персонажі серіалу проводять більше двох днів без сну. У подальших сезонах часові рамки є менш напружливими, починаючись уранці (День 2) або вдень (День 3).

У перших двох сезонах часто використовувався мультиекран для показу кількох паралельних сюжетних ліній. Надалі цей прийом було застосовано більш ощадливо: в основному для телефонних розмов.

Контртерористичний підрозділ[ред. | ред. код]

Контртерористичний підрозділ (КТП) — вигаданий елітний підрозділ ЦРУ, який, втім, має багато спільного з реальними урядовими органами боротьби з тероризмом у США. Штаб-квартира КТП розташована у Вашингтоні, регіональні відділення є в усіх найбільших містах. Основна задача КТП — винищувати і нейтралізувати ворожі терористичні осередки і захищати країну від терористичних атак.

На чолі КТП стоїть директор, якому безпосередньо підпорядковані начальник із польових операцій і начальник із кадрів. КТП поділяється на три відділи: комунікаційний, логістичний і тактичний.

Регіональні відділи КТП підпорядковані центральному Дивізіону (директор: Раян Шаппель).

Протягом серіалу КТП кілька разів зазнає проникнення подвійних агентів і терористичних атак.

Повторювані сюжетні елементи[ред. | ред. код]

  • Зброя масового ураження: загроза атак за допомогою ядерної (сезон 2 і 6), біологічної (сезон 3) і хімічної (сезон 5) регулярно виступає сюжетним стрижнем у серіалі.
  • Зрадники в уряді: у КТП часто з'являються подвійні агенти («кроти»). У 5 сезоні також викрито двох зрадників у Білому домі. Багато інших персонажів звинувачуються у шпіонажі.
  • Нехтування субординацією Джеком Бауером: Джек порушує протокол КТП принаймні один раз у кожному із шести сезонів. Йому також вдається переконувати інших агентів допомагати йому в таких випадках. Здебільшого він не несе покарання за подібні дії.
  • Часта зміна командування: протягом серіалу на екрані з'являється шестеро президентів США. Лише троє з них дійсно обрані, й лише один відслужує повний строк. Двоє президентів подають у відставку, двох убивають, одного отруюють, двоє зазнають тяжких тілесних пошкоджень. Також протягом шести сезонів міняється дванадцять директорів КТП, багато з яких іде у відставку або гине.
  • Погрози вбити членів родини героїв: негативні персонажі серіалу часто викрадають і погрожують убити рідних і близьких головних героїв з метою змусити їх працювати проти КТП чи уряду. Крім того, Джек Бауер кілька разів вдається до погроз убити рідних підозрюваних, утім, це щоразу виявляється блефом.
  • Фізичне і моральне мордування підозрюваних: Джек та інші члени КТП неодноразово вдаються до різних форм тортур (побиття, скалічення, використання препаратів, що викликають біль, імітація страти) задля отримання інформації від підозрюваних терористів чи зрадників (включно з персоналом КТП). Такі методи зображуються в серіалі як високоефективні.
  • Загибель головних героїв: тільки Джек Бауер і Тоні Алмейда з'являються в усіх шести сезонах. Десять інших важливих і багато другорядних персонажів поступово гинуть. Більшість гине непередбачувано, смерть інших більш очікувана. Найбільше число смертей стається у 5 сезоні, де гинуть троє персонажів, які справили значний вплив на сюжет усього серіалу: Девід Палмер, Едгар Стайлз і Мішель Деслер.
  • Особисті та любовні конфлікти: для збільшення напруги в сюжет часто впроваджуються елементи особистої драми. Так, приміром, у першому сезоні Джек має обирати між порятунком своєї родини і життям кандидата в президенти США.

Короткий зміст сезонів[ред. | ред. код]

День 1[ред. | ред. код]

Докладніше: 24 (День 1)

Події розпочинаються і завершуються опівночі в день попередніх президентських виборів у Каліфорнії. Джек Бауер повинен захистити сенатора Девіда Палмера від замаху на вбивство і врятувати свою родину від організаторів замаху, які мають на меті помститися Джекові за його участь у секретній місії на Балканах.

День 2[ред. | ред. код]

Докладніше: 24 (День 2)

За півтора року після подій Дня 1. Починається о 8:00. Джек повинен запобігти вибуху ядерної бомби в Лос-Анджелесі, а також допомогти президенту Девіду Палмеру знайти винуватців загрози.

День 3[ред. | ред. код]

Докладніше: 24 (День 3)

За три роки після подій Дня 2. Починається о 13:00. Намагаючись подолати героїнову залежність, Джек повинен проникнути в осередок мексиканських наркоторговців і не допустити придбання ними смертельного вірусу. Згодом Джек повинен запобігти розповсюдженню вірусу серед населення.

День 4[ред. | ред. код]

Докладніше: 24 (День 4)

За півтора року після подій Дня 3. Починається о 7:00. Джек повинен врятувати життя секретаря Геллера і його дочки Одрі Рейнз (з якою він перебуває в романтичних стосунках), викрадених терористами. Згодом та сама група терористів здійснює нову атаку проти Америки, і Джек змушений вдатися до крайніх заходів задля її припинення, що матиме довготривалі наслідки для нього самого і для країни в цілому.

День 5[ред. | ред. код]

Докладніше: 24 (День 5)

За півтора року після подій Дня 4. Починається о 7:00. Всі, крім кількох найближчих друзів, вважають Джека мертвим. Група терористів зі зв'язками в уряді намагаються викрасти нервово-паралітичний газ, щоби захистити нафтові інтереси США в Азії. Джеку доводиться порушити конспірацію та знову вийти на сцену, щоби зупинити їх.

День 6[ред. | ред. код]

Докладніше: 24 (День 6)

За 1 рік і 8 місяців після подій Дня 5. Починається о 6:00. Джека випускають на волю після 20 місяців катувань у китайській в'язниці. Терористи планують активувати мініатюрну ядерну бомбу, і Джек повинен зупинити їх, а також запобігти подіям, які можуть спричинити війну між США і Росією.

Дійові особи і виконавці[ред. | ред. код]

Виконавець Персонаж Число серій Основна участь у сезонах Епізодична поява у сезонах
Кіфер Сазерленд Джек Бауер 144 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 немає
Леслі Хоуп Тері Бауер 24 1 немає
Сара Кларк Ніна Маєрс 36 1 2, 3
Еліша Катберт Кім Бауер 72 1, 2, 3 5, 7
Денніс Гейсберт Девід Палмер 80 1, 2, 3 4, 5
Сара Вінтер Кейт Ворнер 25 2 3
Зандер Берклі Джордж Мейсон 27 2 1
Пенні Джонсон Джеральд Шеррі Палмер 45 2 1, 3
Карлос Бернард Тоні Алмейда 95 2, 3, 5, 7 1, 4
Рейко Ейлсворт Мішель Деслер 62 3 2, 4, 5
Джеймс Бедж Дейл Чейс Едмундс 24 3 немає
Кім Рейвер Одрі Рейнз 52 4, 5 6
Альберта Вотсон Ерін Дрісколл 12 4 немає
Вільям Девейн Джеймс Геллер 20 4 5, 6
Лана Парілла Сара Ґейвін 12 4 4
Роджер Кросс Кертіс Меннінґ 45 4, 5 4, 6
Мері Лінн Райскаб Хлоя О'Браєн 88 5, 6, 7 3, 4
Джемс Моррісон Білл Баканан 55 5, 6, 7 4
Грегорі Ітцін Чарльз Лоґан 36 5 4, 6
Луїс Ломбарді Едґар Стайлз 37 5 4
Джін Смарт Марта Лоґан 24 5 6
Д.Б. Вудсайд Вейн Палмер 48 6 3, 5
Пітер Мак-Нікол Том Леннокс 24 6 немає
Джейн Аткінсон Карен Гейс 30 6 5
Ерік Балфур Майло Прессмен 27 6 1
Карло Рота Морріс О'Браєн 26 6,7 5
Марісоль Ніколс Надія Яссир 24 6 немає
Реґіна Кінґ Сандра Палмер 9 6 немає
Черрі Джонс Еллісон Тейлор немає 7 немає
Колм Феоре Генрі Тейлор немає 7 немає
Жанін Ґарофало Дженіс Ґолд немає 7 немає
Енні Вершінґ Рене Вокер немає 7 немає
Ріс Куаро Шон Хіллінґер немає 7 немає
Джефрі Нордлінґ Ларрі Мосс немає 7 немає
Боб Ґантон Ітен Кейнін 3 7 6

Критика та визнання[ред. | ред. код]

З огляду на розвиток подій «в реальному часі», пряме звертання до актуальної теми тероризму, використання тортур як методу здобуття інформації та зловживання державною владою, серіал отримав чимало позитивних і негативних відгуків з боку критики. Технічні та художні досягнення серіалу було відзначено кількома преміямі «Еммі», але водночас певними авторитетними особами було піддано критиці деякі сюжетні елементи та персонажів. Також серіал часто звинувачують у консервативній політичній позиції. Не зважаючи на це, 24 встиг стати частиною американської культури і об'єктом численних пародій.

Посилання[ред. | ред. код]