9-та танкова дивізія СС «Гогенштауфен»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
9-а танкова дивізія СС «Гогенштауфен»
9. SS-Panzer-Division „Hohenstaufen“
9th SS Division Logo.svg
Емблема дивізії СС «Гогенштауфен»
На службі 1 лютого 1943 — травень 1945
Країна Flag of the German Reich (1935–1945).svg Третій Рейх
Належність танкові війська
Вид Ваффен-СС
Тип Flag of the Schutzstaffel.svg СС
Чисельність танкова дивізія
Гасло Meine Ehre heißt Treue
(«Моя честь називається вірність»)
Війни/битви Друга світова війна

Commons-logo.svg 9-та танкова дивізія СС «Гогенштауфен» у ВікіСховищі

9-а танкова дивізія СС «Гогенштауфен» (нім. 9. SS-Panzer-Division „Hohenstaufen“) — танкова дивізія у складі військ Ваффен-СС.

Сформована у французькому місті Майле ле Камп з німецьких призовників та кадрів запасного батальйону «Лейбштандарт Адольф Гітлер». Свою назву отримала в жовтні 1943 року на честь німецької династії Гогенштауфенів, представником якої був Фрідріх I Барбаросса.

В кінці березня 1944 року 9-а дивізія була підпорядкована 4-й танковій армії у складі групи армій «Північна Україна». В квітні «Гогенштауфен» брала участь у наступі німецьких військ під Тернополем. Під час операції дивізія зазнала великих втрат і була виведена в резерв.

Після висадки союзників у Нормандії — передислокована у Францію. Тут дивізія діяла на Каннській ділянці фронту до 10 липня 1944 року та зазнала значних втрат. Наприкінці серпня німецька армія почала відступати, 9-а дивізія була в ар'єргарді. 9 вересня в Арнемі вцілілі танки були передані в 10-у танкову дивізію СС «Фрундсберг».

Полонені вояки дивізії "Гогенштауфен". Нідерланди.1944 рік

17 вересня 1944 року союзники розпочали повітряно-десантну операцію «Маркет Гарден». Залишки дивізії були швидко зібрані в бойову групу «Харцер», яка добре проявила себе в ході боїв. До 21 вересня значна частина британського десанту була знищена. Після цього залишки дивізії було відправлено в тил для відновлення.

Відновлена 9-а дивізія СС «Гогенштауфен» в грудні 1944 року брала участь в Арденнській операції, а в лютому 1945 року була відправлена для прориву радянського кільця навколо Будапешту. На місце бойових дій дивізія прибула вже після падіння угорської столиці. Наступ Червоної Армії змусив німецькі війська відступати в Австрію.

В травні 1945 року залишки дивізії СС «Гогенштауфен» здалися у полон американським військам.

Література[ред.ред. код]

  • Войска СС. История, структура, боевое применение / Константин Семёнов. — М. : Яуза-пресс, Эксмо, 2009. — 432 с. — (Солдат Третьего Рейха). — ISBN 978-5-9955-0036-0. (рос.)