90 (число)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

90

дев'яносто

87 88 89 90 91 92 93

Факторизація: 2×3×3×5
Римський запис: XC
Двійкове: 101 1010
Вісімкове: 132
Шістнадцяткове: 5a
Натуральні числа   Список чисел

90 (дев'яно́сто, рідше дев'ятдеся́т) — натуральне число між 89 і 91.

Назва[ред. | ред. код]

Слово «дев'яносто» є унікальною східнослов'янською лексемою, невідомою в інших слов'янських мовах[1], окрім давньопольського dziewiętnosto (1420 рік). Воно вважається похідним від прасл. *devę(t)nòsъto < пра-і.є. *h₁néwn̥(d)ḱomtom («дев'ять десятків»)[1]. Менш вірогідною версією, «дев'яносто» утворене від словосполучення *дев'ять-до-ста — з наступною дисиміляцією д — н, або від *деся-до-ста[1][2].

Слово «дев'ятьдесят» нетипове для східнослов'янських мов, в Україні поширене в південно-західних говірках. У західнослов'янських і південнослов'янських, навпаки, вживається тільки лексема «дев'ятьдесят» (пол. dziewięćdziesiąt, чеськ. devadesát, болг. і мак. деведесет, серб. деведесет/devedeset, словен. devétdeset, староцерк.-слов. девѧть десѧтъ). Походить від прасл. *devętь desętъ («дев'ять десятків»)[1].

У старих словниках для позначення числа «90» трапляється форма «дев'ятьдесят» (у «Словарі Грінченка» наводиться тільки ця форма)[3], у сучасних словниках (СУМ-11) — форма «дев'яносто».

Позначення[ред. | ред. код]

  • З XIV століття у кириличній цифірі позначалося буквою Ч («червь»), раніше — грецькою буквою Ҁ («коппа»).

Математика[ред. | ред. код]

У науці[ред. | ред. код]

В інших сферах[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
  2. Зоряна Купчинська, Володимир Пілецький. Історична граматика української мови [Архівовано 23 квітня 2017 у Wayback Machine.]. Навчальний посібник для студентів філологічних факультетів. — Видання друге, виправлене та доповнене
  3. Дев'ятьдесят // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.