95-та окрема десантно-штурмова бригада (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
95-та окрема десантно-штурмова бригада
95ОДШБр.png
Нарукавний знак бригади, 2019 рік
На службі 1992 — по т.ч.
Країна  Україна
Вид ЗСУ Збройні сили
Тип БЗ ДШВ.svg Десантні війська
Дислокація м. Житомир
Житомирська область
Гасло «Сила, Відвага, Честь!»
Війни/битви

Миротворчі місії

Російська агресія проти України

Командування
Поточний
командувач
полковник
Максим Миргородський
Визначні
командувачі
Михайло Забродський

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

95-та окре́ма Житомирська десантно-штурмова брига́да[1] (95 ОДШБр, в/ч А0281, пп В1740) — військове з'єднання десантно-штурмових військ у складі Збройних сил України. Військова частина сформована у 1993 році як 95 навчальний центр підготовки Аеромобільних військ. Реорганізована у 95 окрему аеромобільну бригаду в 1996 році. Базується у м. Житомир.

95-та окрема десантно-штурмова бригада (Україна). Карта розташування: Україна
95 ОДШБр
95 ОДШБр
На карті України

Історія[ред. | ред. код]

На підставі Директиви Генерального штабу Збройних Сил України № 155/1/0605 від 12.12.1992 року почалося формування 95 Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Аеромобільних військ.

Формування 95 Навчального центру Аеромобільних військ розпочалось в м. Суми на базі Сумського вищого командного артилерійського училища.

Згідно з наказом Міністра оборони України № 010 від 1 лютого 1993 року було ухвалено перемістити формування Навчального центру в Житомир на 4606-ту базу зберігання озброєння та техніки ППО. Навчальний центр комплектувався з офіцерів-десантників, які після проголошення незалежності України повернулися на рідну землю, а також із найкращих військовослужбовців інших родів військ, які висловили бажання служити в елітних військах Збройних Сил, та були придатні за станом здоров'я. Старожилами з'єднання, які одні з перших почали заснування, по праву вважаються підполковники Котляр Сергій Петрович, Чумаченко Євген Григорович, Кубрак Олег Вікторович, майори Грохольський Анатолій Станіславович, Зінчук Володимир Петрович та інші.

Першим командиром 95 Навчального центру, а в подальшому начальником управління Аеромобільних військ, був генерал-майор Раєвський Віталій Анатолійович. Усі командири, які в подальшому командували з'єднанням відзначались мудрістю, авторитетом, любов'ю до справи, повагою підлеглих. Це: полковники Кінзерський Олексій Валер'янович, Чабаненко Віктор Григорович, Хортюк Анатолій Володимирович, підполковник Борчук Володимир Миколайович.

Формування перших підрозділів закінчилось в липні 1993 року. З того часу з'єднання в повній мірі приступило до навчань військовослужбовців за планом бойової підготовки Аеромобільних військ. 2 листопада 1993 року заступник командира 95 Навчального центру з повітрянодесантної підготовки полковник Бунчик Олексій Миколайович здійснив першим стрибок із парашутом на Житомирському загальновійськовому полігоні. З того дня військовослужбовцями з'єднання здійснено понад 90 000 стрибків із парашутом.

5 жовтня 1994 року 95 Навчальному центру Аеромобільних військ одному з перших заступником Міністра оборони України — Командувачем Сухопутних військ генерал-полковником Собковим було вручено Бойовий Прапор, що говорить про високу довіру та повагу до нас із боку керівництва Збройних Сил України.

На той час НЦ складався з чотирьох окремих батальйонів (11-й, 12-й, 13-й та 14-й) та підрозділів.

 • Штаб та окремі підрозділи НЦ — в/ч А 0281,
 • 11 окремий аеромобільно-десантний батальйон — в/ч А 1568(на теперішній час батальйон має назву 1 аеромобільний батальйон).
 • 12 окремий аеромобільно-десантний батальйон — в/ч А 1679 (на теперішній час батальйон має назву 2 аеромобільний батальйон).
 • 13 окремий парашутно-десантний батальйон — в/ч А 1910 (у 2000-х роках переведено до військового містечка Корбутовка, та має назву 13 окремий аеромобільний батальйон).
 • 14 окремий парашутно-десантний батальйон — в/ч А 1553 (розформовано у 1995—1996 році).
 • 18 окремий навчальний аеромобільно-десантний батальйон — в/ч А 1438 (розформовано у 1995 році).
 • батальйон матеріально-технічного забезпечення (БМТЗ), в 1995 році переформовано в 320 окремий батальйон забезпечення (320 ОБЗ, в/ч А 4215) — (розформовано).
 • окремий зенітно-ракетний дивізіон — в/ч А 0973 (розформовано у листопаді 1995).
 • окремий артилерійський дивізіон — в/ч А 0605 (розформовано)

Дислокувалося з'єднання в районах міста — Богунія та Смоковка.

Колонна «Хамві» 95-ї аеромобільної бригади проходить Хрещатиком на параді на честь Дня Незалежності України, Київ, 24 серпня 2008 р.

Найкращі підрозділи з'єднання представляли Аеромобільні війська в святкових парадах із нагоди 50 річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників, 5,6,7,8,9,10,11,17 річниць Незалежності України у м. Києві, 50, 51 , 65 річниці Перемоги у ВВВ у м. Києві , 65 річниці Перемоги у ВВВ у м. Мінську, а також постійно у парадах військ Житомирського гарнізону.

95 окрема Аеромобільна бригада займає визначне місце в складі Сухопутних військ Збройних Сил України. Як складова частина Сухопутних військ бригада задіяна в рамках програми «Партнерство заради миру», в якій Україна бере участь з 1994 року.

У жовтні 1994 року на міжнародних миротворчих навчаннях «Дух співробітництва 1994» у Голландії, які проводились за програмою «Партнерство заради миру» підрозділ 95 окремої аеромобільної бригади під командуванням старшого лейтенанта Косинського І. І. започаткував першим в історії Збройних Сил України прагнення до мирного співробітництва в ім'я миру. Найкращі військовослужбовці з'єднання продовжують брати участь у миротворчих навчаннях у різних куточках світу: «Кооператив БЕСТ ЕФОРТ-96» Чехія; 1997 рік — Латвія; 1998 рік — Республіка Македонія; 1999 рік — Канада; 2000 рік — Румунія; 2001 рік — Австрія.

У травні 1995 року офіцери з'єднання брали участь в спільних українсько-американських навчаннях «Щит Миру-95», також в Польщі в червні 2002 року офіцери з'єднання брали участь у спільних Польсько-Українсько-Британських навчаннях «Козацький степ — 2002», та у великомасштабних навчаннях «Стронг Резолв-2002», яке проводилось в березні місяці.

Десантування з Ан-26, навчання 95-ї бригади у Яворові, 2013 р.

В 1994 році на Брюссельському саміті був започаткований «Процес планування та оцінки сил». Від України для участі у цьому процесі виділений підрозділ нашої бригади — це 13 окремий аеромобільно-десантний батальйон. Згідно з планом досягнення цілей партнерства силами та засобами Сухопутних військ України виділеними для участі у ІІІ етапі процесу планування та оцінки сил для 13 окремого аеромобільно-десантного батальйону виділені декілька пріоритетних цілей. Такими цілями є: мовна підготовка, підготовка до участі з підтримання миру, вивчення штабних процедур НАТО, досягнення необхідного рівня взаємосумісності у пануванні, організації та проведенні тилового забезпечення.

У 1995—1996 роках 95 Навчальний центр у зв'язку з реорганізацією Збройних Сил України був переформований в 95 окрему аеромобільну бригаду. В жовтні 2000 року згідно з державною програмою розвитку ЗС України 95 окрема аеромобільна бригада ввійшла до складу 8 Армійського корпусу.

Виконуючи цілі партнерства щодо підготовки до участі в операціях з підтримання миру, підрозділи бригади беруть участь у міжнародних навчаннях, про що говорилося раніше, та з метою розширення двостороннього співробітництва України з державами — членами НАТО, країнами-партнерами, бригаду відвідали іноземні делегації. Це такі делегації як: делегація оборонного коледжу Нідерландів у травні 1995 року, делегація від Європейського центру з питань безпеки в лютому 1996 року, делегація 101 повітряно-штурмової дивізії армії США в жовтні 1996 року, делегація медичних працівників 10-ї групи сил спеціального призначення армії США в жовтні 1997 року, візит 17 військових аташе акредитованих в Україні в грудні 1997 року, делегація королівських сил спеціального призначення Йорданії грудень 1997 року, делегація військовослужбовців 40-ї аеромобільної дивізії Міністерства оборони Франції в квітні 1998 року, делегація генеральної інспекції при Міністерстві оборони Польщі у вересні 2000 року, делегація Британської групи військових радників та інструкторів в березні 2000 року, спільна українсько-американська група за планом практичного проведення аналізу об'єднаних сил швидкого реагування в квітні 2002 року, делегація представників Збройних Сил Чеської республіки на чолі з начальником Генерального штабу генерал-лейтенантом Іржі Шедіви, в квітні 2002 року, надзвичайний та повноважний посол США в Україні пан Карлос Паскуаль, липень 2002 року, делегація представників Збройних Сил Бельгії та військовий аташе посольства Фінляндії в Україні в листопаді 2002 року.

Виконуючи програму військового співробітництва «Співробітництво з питань миротворчої діяльності», на базі окремого аеромобільно-десантного батальйону в період з 20 травня по 23 червня 2002 року проводились перші в Україні курси для офіцерів взводної та ротної ланки для участі в миротворчих операціях. Викладачами на цьому курсі були офіцери та сержанти з Британської групи військових радників та Інструкторів у Центральній та Східній Європі.

Також, виконуючи програму «Партнерство заради миру», підрозділи бригади брали участь у виконанні миротворчих місій у республіках колишньої Югославії — у складі українського миротворчого контингенту.

Десантники 95-ї аеромобільної бригади повертаються із зони висадки, Яворів, 2013 р.

Військовослужбовці окремої аеромобільно-десантної роти з честю виконали всі поставлені завдання в 240 спеціальному батальйоні на теренах Боснії та Герцеговини.

37 окрема спеціальна рота дислокувалась у Косові, де десантники разом з іншими військовослужбовцями з гідністю пронесли ім'я українського миротворця.

Зі складу цієї роти 10.07.2000 року при виконанні миротворчого навчання трагічно загинув молодший сержант за контрактом Товкан Любомир Васильович, який був нагороджений відзнакою Міністерства оборони України «Доблесть і честь».

У з'єднанні є місце героям і в мирний час. Яскравий приклад мужності, героїзму та готовності до самопожертви виявила при здійсненні парашутних стрибків сержант Савєл'єва Марина Яківна, яка нагороджена орденом «За мужність» ІІІ ступеня Президентом України.

Не менш яскравий та героїчний вчинок здійснив молодший сержант за контрактом Василь Мельников, який ціною власного життя врятував парашутиста-початківця від неминучої загибелі. Указом Президента України від 20.02.2003 року № 145/2003 за здійснення геройського вчинку Василеві Мельникову присвоєно звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка» (посмертно).

З серпня 2003 року особовий склад частини бере участь у складі стабілізаційних сил миротворчого контингенту з підтримання миру в Республіці Ірак.

9 січня 2005 року в ході виконання миротворчої місії в Республіці Ірак неподалік міста Ес-Сувейра під час операції із знешкодження боєприпасів, внаслідок вибуху, загинули:

Усі вони нагороджені орденом «За мужність» І ступеня (посмертно).

Війна на Донбасі[ред. | ред. код]

З початком бойових зіткнень на Донбасі бригада була перекинута під Краматорськ. Перші великі втрати понесла 13 травня під час засідки сепаратистів під Октябрським (нині Маячка), коли загинуло 7 десантників.[2]

На початку серпня 2014 року 95-та бригада здійснила найдовший рейд у військовій історії світу. За словами американського військового експерта Філіпа Карбера, вони прорвали лінію оборони сепаратистів, здійснили марш до Маріуполя, повернулися вздовж кордону, знищили кілька російських артилерійських батальйонів, які перебували вже на українській стороні кордону, забрали їхню зброю та устаткування, російські танки, проїхали аж до самого Луганська та повернулися до Слов'янська.[3]

Докладніше: Рейд 95-ї бригади

Структура[ред. | ред. код]

Військовослужбовці 95 ОДШБр відпрацьовували елементи водіння танку Т-80БВ. Травень 2018.
 • 1бат 95оаемб.png 1-й десантно-штурмовий батальйон (БТР);
 • 2бат 95оаемб (2).png 2-й десантно-штурмовий батальйон (БТР);
 • 13oamb.png 13-й окремий десантно-штурмовий батальйон.
 • Танкова рота (Т-80БВ)
 • Арт дивізіон 95оаемб (1).png Гаубичний артилерійський дивізіон (Д-30).
 • Гаубичний самохідний артилерійський дивізіон (2С1 «Гвоздика»).
 • Зенітно-ракетний артилерійський дивізіон.
 • Розвідувальна рота.
 • Рота снайперів.
 • Інженерно-саперна рота.
 • Ротархб95аембр.png Рота радіаційної, хімічної, бактеріологічної розвідки.
 • Батальйон управління.
 • Рота десантного забезпечення.
 • Медична рота.
 • Оркестр.

Оснащення[ред. | ред. код]

Стрілецька зброя
Ракетно-артилерійське озброєння
Бронетехніка і автотранспорт

До 2014 року на штатному озброєнні бригади стояли бронетранспортери БТР-80 і всюдиходи М1097А2 . Частина автомобілів М1097А2 — броньовані за варіантом модернізації ЛБТЗ. Транспортне забезпечення — автомобілі Урал-4320, ЗІЛ-131, ГАЗ-66, УАЗ-3151. На додачу до наявної техніки починаючи з кінця 2014 року на озброєння бригади почали надходити бронеавтомобілі КрАЗ «Спартан».[4] В липні 2016-го року бригада отримала від Укроборонпрому перші Дозор-Б в кількості 10 шт.[5].

В липні 2015 року отримала 8 відновлених та дещо модернізованих на ДП «Харківський бронетанковий завод» танків Т-80[6][7].

В рамках виконання державного оборонного замовлення у 2017 році 1 батальйон бригади отримав нові БТР-3ДА.[8]

Командири[ред. | ред. код]

Втрати[ред. | ред. код]

Станом на лютий 2018 року, за даними Книги пам'яті, бригада втратила в боях загиблими 83 бійця.[9]

Вшанування[ред. | ред. код]

На честь бригади названо вулицю Героїв Десантників у Житомирі[10].

Російський поет Андрій Орлов, відомий як «Орлуша», присвятив бійцям бригади, що захищали Донецький аеропорт, вірша «Якщо не ви, то хто?»[11].

Відзначені[ред. | ред. код]

Найвищими державними нагородами відзначені:

 • Мельников Василь Олександрович — молодший сержант, радист-парашутист. Загинув 19 листопада 2002 в навчально-тренувальному центрі, рятуючи життя студента-парашутиста. Герой України (2002, посмертно).
 • Сенюк Тарас Михайлович — командир 1-го аеромобільного батальйону, підполковник. 3 червня 2014 року загинув під час нападу бойовиків на колону сил АТО, яка рухалася з Ізюма в район Слов'янська. Напад був відбитий, але з втратами з боку військовиків.[12] Герой України (2014, посмертно).
 • Забродський Михайло Віталійович — командир бригади, полковник. Герой України (2014).
 • Герасименко Ігор Леонідович — командир 1-го аеромобільного батальйону, майор. Брав участь у визволенні Слов'янська, тоді ж поранений, однак лишився в строю.[12] Герой України (2015).
 • Порхун Олександр Володимирович — командир 13-го окремого аеромобільного батальйону, майор. 29 липня 2014 року штурмова група під керівництвом Олександра Порхуна взяла під контроль та утримувала Савур-могилу, що в подальшому позитивно вплинуло на хід операції з найменшими втратами серед особового складу та техніки. В ході операції О.Порхун отримав контузію III ступеню, але продовжував виконувати поставлені завдання.[12] Герой України (2015).

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Структура ВДВ. http://www.vdvua.net/. Архів оригіналу за 25 серпень 2016. Процитовано 27 серпня 2016. 
 2. Ukrainian Military Pages: Перша велика кров: загибель житомирських десантни… http://www.ukrmilitary.com/2015/12/first-blood.html?spref=tw
 3. Украинская 95-я бригада провела самый длинный рейд в военной истории мира (рос. ). inforesist.org. 20.11.2014
 4. КрАЗ Спартан вновь без колеса
 5. Міноборони прийняло перші 10 бойових машин «Дозор-Б»
 6. Дмитро ГОРБУНОВ (Липень 23, 2015). Т-80 підсилить десантників. Понад 50 танків пішли у ВДВ. Народна Армія. Архів оригіналу за 26 листопад 2016. Процитовано 25 листопад 2016. 
 7. Житомирські десантники отримали і випробували газотурбінні танки. ЛІГА.Новости. 14.07.2015. 
 8. MIL.IN.UA. www.facebook.com (en). Процитовано 2019-01-16. 
 9. Втрати 95-ї десантної бригади. Книга пам'яті загиблих. Процитовано 2018-02-18. 
 10. Мэр Житомира прокомментировал свое распоряжение о переименовании улиц и рассказал, во сколько это обойдется бюджету. Житомир инфо. Процитовано 2016-04-16. 
 11. Орлуша посвятил стихотворение бойцам 95-й бригады(рос.)
 12. а б в 95 окрема десантно-штурмова бригада. ukrmilitary.com. Процитовано 2019-09-19. 

Посилання[ред. | ред. код]