Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 2 березня 2021 року

1 076 988 статей українською

129 225 зареєстрованих дописувачів

3669 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Silverfox1.jpg

Опера́ція «Зі́льберфукс» (нім. Unternehmen Silberfuchs, операція «Чорнобурка») — спільна наступальна операція німецьких та фінських військ у Лапландії, на північному фланзі німецько-радянської війни. Тривала з 29 червня до 17 листопада 1941 року. Метою було захоплення Мурманська — стратегічно важливого радянського морського порту.

Операцію «Зільберфукс» планувалося провести у два етапи. На першому етапі в ході операції «Реннтір» німецькі гірські війська, що виділялися для проведення наступальної операції на Мурманськ, з території окупованої Норвегії мали захопити під свій контроль регіон Петсамо з його нікелевими шахтами. На другому етапі німецько-фінські війська за задумом мали завдати одночасно удари з двох напрямків: в операції «Платинфукс» на північному фланзі планувався наступ німецького гірського корпусу «Норвегія» безпосередньо на Мурманськ, а на південному фланзі за задумом операції «Полярфукс» силами німецького 36-го командування особливого призначення у взаємодії з частинами 3-го фінського корпусу планувалось захоплення міста Кандалакша з подальшим виходом на узбережжя Білого моря.

Виноград Виноробство в Одеській області станом на 2018 рік охоплює 26,29 тис. га – 60,44 % від загальної площі виноградників України. Область розташована в кліматично сприятливій зоні північно-західного Причорномор'я, від гирла річки Дунай до Тилігульського лиману, і є найбільшою виноробною областю України. Відповідно до даних 2015 року, виробництвом винограду займаються в 13 з 26 районах (за попереднім адміністративно-територіальним поділом України). Сільськогосподарські підприємства виробили 2966984,57 центнерів винограду 2018 року. На 5 жовтня 2016 року згідно з офіційної класифікації видів економічної діяльності виробництвом виноградних вин (КВЕД 11.02) займаються 4 фізичні особи-підприємців та 152 юридичних осіб. Вирощуванням винограду (КВЕД 01.21) займаються 55 ФОПи та 528 юридичних осіб. Станом на 2018 рік найбільша частка виробництва винових продуктів належить виноградному суслу – 57,88 %, на другому місті – виробництво вина з фактичною концентрацією спирту не більше 15 % – 24,08 %. Третє місце в області належить виробництву вина ігристого зі свіжого винограду – 10,77 %. На область припадають Причорноморський та Бессарабський виноробні регіони. Історія виноробства на території Одеської області веде свій відлік від архаїчних часів.

Вибране зображення

Nilgai (Boselaphus tragocamelus) male.jpg
Самець нільгау, або блакитного бика (Boselaphus tragocamelus), на картопляному полі. Джамтара, Мадх'я-Прадеш, Індія.

Вибраний список

Сільвіо Піола. У списку найкращих бомбардирів італійської Серії А наведені показники футболістів, які забили в цьому змаганні не менше 100 голів. Джузеппе Меацца став першим гравцем, який виконав норматив. Для цього йому знадобилося п'ять сезонів. В наступні три сезони цю межу подолали Антоніо Вояк, Анджело Ск'явіо, Сільвіо Піола і Джованні Феррарі. Позначку в 200 забитих м'ячів першим також подолав Джузеппе Меацца. Подвійний норматив виконали семеро гравців. З сезону 1948/49 список очолює Сільвіо Піола. Він завершив виступи з показником у 274 голи в 537 матчах Серії А. В поточному сезоні свої показники покращують троє футболістів. Станом на 14 лютого 2021 року Чіро Іммобіле забив 14 голів, Златан Ібрагімович — 14, Фабіо Квальярелла — 7. Не враховують забиті м'ячі: 1) В аматорських національних першостях (1898—1929); 2) У воєнному чемпіонаті 1943/44, що відбувся тільки на півночі Італії (південь був окупований військами антигітлеровської коаліції); 3) У першому повоєнному чемпіонаті 1945/46, що проходив за багатоступеновою системою і в ньому брали участь команди з Серії А і Серії В.

Поточні події

Пандемія COVID-19 у світі / в Україні • Війна на сході України
Antares, старт у 2013 році

2 березня в історії

Оригінальний постер фільму «Кінг-Конг» (1933)
Космічний апарат Піонер-10/Піонер-11
Послання до позаземних цивілізацій на «Піонерах», створене Карлом Саганом

Народилися

Шолом-Алейхем (1907)

Померли

Жан-Бедель Бокасса
Крук Крум
  • Круки, які живуть у київському подвір'ї, стали такими відомим, що їх малюють, до них водять туристів, а про смерть одного з них повідомляють у засобах масової інформації.
  • З аеропорту до світової столиці лосося планували побудувати «міст у нікуди».
Водоспад Гуайра

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа