Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 25 вересня 2023 року

1 288 697 статей українською

166 244 зареєстровані дописувачі

3489 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Франческа Нері
Франческа Нері

Франче́ска Не́рі (італ. Francesca Neri; 10 лютого 1964(19640210), Тренто, Італія) — італійська кіноакторка. Здобула популярність після головної ролі в іспанському фільмі «Віки Лулу» і впродовж 1990 — 2000-х років часто грала в італійських, іспанських та американських стрічках, зокрема виконала головні ролі у фільмах: «Стріляй!»[es] з Антоніо Бандерасом, «Жива плоть» Педро Альмодовара з Хав'єром Бардемом і «Відшкодування збитків» з Арнольдом Шварценеґґером, а також другорядну роль у «Ганнібалі» 2001 року. На рахунку акторки близько 40 ролей у кіно та на телебаченні. Після зйомок фільму «Пристрасть до краси»[it] 2016 року була змушена перервати кар'єру через проблеми зі здоров'ям.

Вибране зображення

Ціле і розрізане вздовж яблуко сорту голден делішес (Golden Delicious).

Вибраний список

Кім Хє Джа
Кім Хє Джа

Великий приз Премії мистецтв Пексан у категорії телебачення (кор. 백상예술대상 TV부문 대상) — нагорода, яка щорічно вручається як частина Премії мистецтв Пексан, яка проводиться JTBC та Ilgan Sports, що є афіліатом JoongAng Ilbo. Вручення переважно проходять у другому кварталі року, вперше її вручили у 1979 році, коли нагороду «Великий приз» почали окремо в кожній з трьох тоді наявних категорій (кіно, телебачення і театр), у той же час інші нагороди в категорії телебачення почали вручати ще з 1974 року. Нагорода є найвищою відзнакою Премія мистецтв Пексан та може вручатися як окремим особами (наприклад, режисеру чи актору), так і всій роботі (наприклад, серіалу чи розважальній програмі). Переможця нагороди вибирають зі списку інших номінацій у категорії телебачення та він не може отримати перемогу в жодній іншій основній нагороді в цій категорії, однак до 2002 року були випадки, що переможці, що отримали Великий приз, також отримували нагороду в іншій категорії, наприклад, 2001, 2000, 1979 тощо.

Поточні події

Російсько-українська війна (вересень); див. також: Допомога під час війни • Нігерська криза • ЧС із боротьби
Ракетний удар по штабу Чорноморського флоту ВМФ Росії

25 вересня в історії

Джеймс Медісон — четвертий Президент США, автор Білля про права. Портрет пензля Дж. Вандерліна (1816)
Джеймс Медісон — четвертий Президент США, автор Білля про права. Портрет пензля Дж. Вандерліна (1816)
Ріка Альтмюль нижче Ріденбурга — частина Майн-Дунайського каналу
Ріка Альтмюль нижче Ріденбурга — частина Майн-Дунайського каналу

Народилися

Вільям Фолкнер 11 грудня 1954. Фотограф К. Ван Вехтен
Вільям Фолкнер 11 грудня 1954. Фотограф К. Ван Вехтен
Анатолій Солов'яненко (не пізніше 1984)
Анатолій Солов'яненко (не пізніше 1984)

Померли

Еріх Марія Ремарк (близько 1928)
Еріх Марія Ремарк (близько 1928)
Ікона на рибі
Ікона на рибі
Фото раба Цезаря, 1851
Фото раба Цезаря, 1851

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа