Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 27 червня 2022 року

1 163 195 статей українською

147 710 зареєстрованих дописувачів

3180 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Богомол звичайний, його оотека та самиця Deroplatys desiccata (з книги Ротшільд «Комахи», 1878) Богомоли, або богомолоподібні, (Mantodea) — ряд комах надряду тарганоподібні з неповним перетворенням. Мають характерний вигляд: у спокійному стані тримають передні ноги зігнутими й спрямованими вперед, наче моляться, звідки й походить їхня назва. Забарвленням та формою тіла богомоли нагадують частини рослин. Усі богомоли є хижаками, які зазвичай полюють із засідки на дрібних комах та павукоподібних, хоча великі види можуть їсти й дрібних хребетних. Відомо близько 2400 видів богомолів від дрібних до великого розміру комах із видовженим тілом, які переважно поширені в зонах тропічного та субтропічного клімату по всій Землі, окремі види живуть у помірній зоні.

Людина здавна спостерігала за богомолами та надавала їм сакрального значення. У культурі богомоли відомі статевим канібалізмом, тому часто є символом сильної та агресивної жінки. Незвичайний зовнішній вигляд богомолів цінується любителями, які тримають їх як домашніх улюбленців, а також сприяє зображенню цих тварин у мистецтві, на марках, монетах тощо.

Даная Даная (нім. Danaë) — символістська або алегорична картина Густава Клімта «золотого періоду» художника 1907 року. Вперше продемонстрована на Віденській художній виставці 1908 року. Картина має давньогрецький сюжет зачаття Зевсом Персея в Данаї. Художнику вдалось замалювати позачасовий момент сюжету. Густав Клімт вибрав розкішну і чуттєву палітру кольорі та створив власну високоеротичну версію грецького міфу. Скотт Гілберт 2010 року упізнав у візерунку бластоцисти — кулясті утворення з стовбурових ембріональних клітин навколо наповненої рідиною порожнини, які виникають на третій-четвертий день після запліднення. Мистецтвознавці вважають, що Клімт поєднав модерн «всемогутності» з власною одержимістю вкрай самодостатньою жіночістю. В жодній іншій картині Густава Клімта немає такої крайності до жіночої сексуальності. В творі еротичне начало перемагає притаманний Клімту декоративізм. На думку критиків міфологічна традиція еротизму Клімта свідчить про «велику художню традицію, що сягає як мінімум до XVI століття». Работа пронизана потужним еротизмом. З 2007 року Даная знаходиться в колекції британського мільярдера Джо Льюїса[en].

Вибране зображення

Зимне - Святогорський монастир - Оборонні мури з баштами-4.jpg
Святогірський монастир — оборонні мури з баштами, Зимне, Україна.

Вибраний список

Альбом «Bleach» Список пісень гурту Nirvana містить близько ста композицій, які було видано на офіційних студійних альбомах, концертних альбомах, збірках або DVD. За часів свого існування з 1989 по 1993 роки сіетлський рок-гурт Nirvana випустив три студійних альбоми Bleach (1989), Nevermind (1991) та In Utero (1993), а також дві збірки Hormoaning та Incesticide (1992). Одразу після смерті фронтмена Курта Кобейна в 1994 році гурт видав концертний альбом Unplugged in New York, який містив акустичні версії власних пісень та декілька кавер-версій. Серед подальших платівок Nirvana виділяється великий бокс-сет With The Lights Out, що вийшов в 2004 році та містив багато невиданих раніше пісень й демоверсій.

27 червня в історії

Поштова марка України, присвячена візиту Івана Павла II

Народилися

Ласло I Святий на середньовічній мініатюрі XV ст.

Померли

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа