Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 20 травня 2024 року

1 324 096 статей українською

175 750 зареєстрованих дописувачів

3278 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Телескоп (від грец. τῆλε — «далеко» + σκοπεῖν — «бачити, дивитися») — прилад для спостереження віддалених об'єктів, частіше за все — астрономічних. Перші телескопи мали збільшення всього в 30 разів, сучасні любительські телескопи мають збільшення в 170—760 разів. Неозброєним оком людина може бачити близько 9000 зір, найпростішими телескопами — від 500 тисяч до 100 мільйонів зір, телескопами в обсерваторіях — порядку мільярда.

Нині термін «телескоп» вживається не тільки для позначення оптичних телескопів. Радіотелескопи є антенами і призначені для спостережень у діапазонах електромагнітних хвиль, невидимих для людського ока: гамма, рентгенівському, ультрафіолетововому, інфрачервоному та радіодіапазоні. Подекуди термін «телескоп» застосовують і для детекторів інших типів, таких як нейтринний телескоп, гравітаційно-хвильовий телескоп, черенковський телескоп (для реєстрації космічних променів).

Білл Бут
Білл Бут

Білл Бут (англ. Bill Booth, нар. 22 травня 1946, Корал-Гейблз, Флорида, США) — американський інженер, винахідник та підприємець в галузі виробництва парашутного обладнання та екіпірування. Він є одним розробників концепції тандемних стрибків, володіє 12 патентами на винаходи в галузі систем безпеки парашутного обладнання і входить до зали слави Міжнародного музею парашутного спорту. Іноді його називають «Батьком парашутного спорту». Його найвизначніший винахід — 3-кільцева система відчеплення основного парашута, що значно підвищила безпеку при виконанні парашутних стрибків і де-факто стала стандартом для ринку цивільних парашутних систем по всьому світу. Білл є засновником і власником компаній «United Parachute Technologies» і «Complete Parachute Solutions», в яких станом на 2015 рік налічувалося близько 150 співробітників.

Вибраний список

Об'єкт HH 46/47
Об'єкт HH 46/47

Список міжзоряних і навколозоряних молекул включає молекули, виявлені в міжзоряному середовищі або навколозоряних оболонках. Молекули згруповано за кількістю атомів у їхньому складі. Для кожної виявленої сполуки зазначено її хімічну формулу, а також формули всіх виявлених іонів.

Поточні події

Російсько-українська війна (травень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Нещодавно померли
Ібрагім Райсі

20 травня в історії

Перша подорож Васко да Гами до Індії
Перша подорож Васко да Гами до Індії
Джинси Levi's 501
Джинси Levi's 501
Мапа бойових дій в Маріуполі напередодні 20 травня 2022
Мапа бойових дій в Маріуполі напередодні 20 травня 2022

Народилися

Король Фейсал I
Король Фейсал I

Померли

Портрет, очевидно, Христофора Колумба роботи художника С. дель Пйомбо (1519)
Портрет, очевидно, Христофора Колумба роботи художника С. дель Пйомбо (1519)
Велика синагога
Велика синагога

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа