Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 31 січня 2023 року

1 226 981 стаття українською

155 919 зареєстрованих дописувачів

3701 з них активний останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Маленька вулиця (картина)

Маленька вулиця (нід. Het straatje) — картина голландського художника Яна Вермера, що створена в період між 1657 та 1661 роками. Сюжетом слугувала сцена з повсякденного життя мешканців будинку на одній з вулиць міста Делфт. Попри назву «Маленька вулиця» на картині зображено лише частину вулиці та розташований на ній будинок з червоної цегли, який також видно не повністю. Перед глядачем постає будівля зі зрізаним фасадом, дахом та лівою й правою частинами. Картина вважається прикладом пленерного живопису, який став передумовою виникнення імпресіонізму. Картини з міськими пейзажами у творчості Яна Вермера велика рідкість. Протягом багатьох століть автентифікація вулиці, а разом із нею зображеної споруди викликає суперечки. Тривалий час вважалося, що Вермер зобразив сусідній будинок з протилежної сторони вулиці. Інші дослідники наводили докази того, що будинок на картині належав овдовілій тітці Вермера — Аріантген Клас ван дер Мінне. Упродовж своєї історії картина залишалася в колекціях голландців. Останнім власником «Маленької вулиці» був підприємець, нафтопромисловець, керівник «Royal Dutch Shell», антикомуніст — сер Генрі Вільгельм Август Детердинг. В 1921 році він подарував картину Державному музею в Амстердамі, де вона й сьогодні зберігається під інвентарним номером СК-А-2860.

Вибране зображення

Nathan Law (2022) IV.jpg
Натан Ло — студентський активіст і політик у Гонконзі, один з лідерів Революції парасольок

Вибраний список

Атлас українських історичних міст. Т. 1. Львів (2014)

«Атлас українських історичних міст» — картографічна академічна наукова серія, присвячена реконструкціям, порівняльним дослідженням та публікаціям картографічних і графічних репродукцій минулого міст України. Кожен том складається з двох частин: картографічної та текстової. Картографічна частина містить історичні карти міста (з XVII—XVIII століть), карти-реконструкції (план фортифікацій, сакральних споруд, археологічних пам'яток, розвитку території міста) та види міст у ХІХ столітті. У текстовій частині автори публікують історичні нариси про розвиток міста до сьогодення, де також надають пояснення до публікованих планів, їхній археографічний опис та бібліографічне впровадження. За мету видання ставить ціль створити підстави для порівняльної історії українських та європейських міст у різних періодах та аспектах їхнього життя. Серія започаткована 2014 року. Всього вийшло п'ять томів атласів: Львів (2014), Галич (2018), Жовква (2016), Жидачів (2020), Белз (2022). Зміст, тексти та експлікації до карт публікуються англійською та українською мовами.

Поточні події

Дмитро Павличко
Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС) • Відкритий чемпіонат Австралії з тенісу • COVID-19 у Китаї
Приморський район Одеси — вид з повітря

31 січня в історії

Народилися

Портрет Токуґави Ієясу. Художник Кано Тан'ю (1602—1674)

Померли

Іван Пулюй, 1910-ті роки
А.А. Мілн, вересень 1922
Alice in Chains dolls cropped.jpg
MTV-2021.svg
Triceratops2.png
Випуск приурочено до 35-ї річниці першого концерту рок-гурту Alice in Chains

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа